רב-טפסר דדי שמחי, נציב כבאות והצלה, נועד אתמול (ראשון) עם הוריו של הילד ברק חורי ז"ל, שנהרג מפגיעת רכב ביום הכיפורים, לאחר שלמד על רצונו של בן ה-12 לפתח רובוט כיבוי אוטומטי, שמטרתו היא איתור וכיבוי שרפות בלי לסכן חיי אדם. שמחי, שהתרגש מהסיפור, הגיע לביקור תנחומים בבית משפחת חורי ברמת גן והבטיח: "סיפורו האישי ותשוקתו המדבקת של ברק לתכנן ולהמציא רובוט כיבוי, נגעה בלב כולנו ואנו מחויבים להנצחת מורשתו".

לתרומות לרובוט הכיבוי שתכנן ברק ז"ל - לחצו כאן

שלשום שודרה ב"חדשות סוף השבוע" כתבה שבה נחשף לראשונה סיפורו של הנער שחלם להמציא, לתכנן ולבנות רובוט כיבוי אוטומטי - שיזהה את מקור האש ויכבה אותה באופן עצמאי עם חומרים מעכבי בערה. בשנתיים האחרונות חורי ז"ל עבד על כך במסגרת פרוייקט יזמים צעירים, תוך שהוא מתגבר על אתגרים ועל פערים טכנולוגיים לא פשוטים.

גם רב-טפסר שמחי צפה בכתבה והתרשם מהחזון של ברק, שאותו הוא לא זכה להשלים. שמחי כינה את ההמצאה "הכבאי האוטומטי", והתייצב בבית המשפחה כדי לחבק את ההורים האבלים. נציב הכבאות הגיע עם הבטחה ומסר ברור לבני המשפחה: "כולנו מרכינים ראש לזכרו של ברק, נער יוצא דופן ביכולותיו, שסיפור חייו נגדע בנסיבות טרגיות. כבאות והצלה תתמוך, תלווה ותפעל בשיתוף המשפחה להנצחת מורשתו".

בשיחה בת כשעה, שהחלה באוהל המנחמים הגדוש והמשיכה בשיחה אישית בבית המשפחה ובחדרו של הנער, הציגו ההורים איציק וצופית לנציב את דגם רובוט הכיבוי שהכין ברק בשנתיים האחרונות. כמו כן, הציגו ההורים חלק מהציורים ומהעבודות שהכין בשנים האחרונות וגם את שרטוט האב-טיפוס של רובוט הכיבוי שעליו עבד שעות רבות.

הנציב הזמין את בני המשפחה לביקור אישי בקריית הכבאות הלאומית, שם יפגשו ויזכו לליווי מקצועי מאנשי מחלקת המחקר והפיתוח שילוו את המשך הפרויקט. נוסף על כך, יוצגו בפניהם פיתוחים טכנולוגיים וכן תצוגה מבצעית של רובוט הכיבוי שנכנס לאחרונה לשירות מבצעי במערך. ההורים הבטיחו לנציב לממש את הביקור בהקדם ולפעול בשיתוף כבאות והצלה להנצחת מורשתו של בנם.