תושבי השכונה החדשה בראש העין נדהמו לגלות בשבועות האחרונים את גוויותיהן של ציפורים רבות בסמוך לקיר שקוף שהוקם בסמוך לאחד הכבישים הראשיים. מדובר בקיר אקוסטי ומונע רעשים שהוקם בשדרות בן גוריון, שכונת "פסגות אפק", וממוקם ליד נחל רבה ויער ראש העין.

יאיר לוי, תושב העיר ופעיל למען זכויות בע"ח, היה בין התושבים הראשונים לגלות את הממצא המטריד. לטענתו, הציפורים ככול נראה מתנגשות בקיר במהלך היום ומתות מעוצמת הפגיעה.

 

קיר אקוסטי (צילום: באדיבות יאיר לוי)
הקיר האקוסטי בשכונת "פסגות אפק" | צילום: באדיבות יאיר לוי

"הציפורים נתקעו בחלונות של הקיר האקוסטי במיוחד בזמן היום כשהשמש עלולה לסנוור אותן", טען לוי. "בדרך כלל מקובל להוסיף לקירות האקוסטיים מהסוג הזה מדבקות שחורות של ציפורים או טכנולוגיה אחרת שמאפשרת לציפורים לראות את הקיר תוך שימור השקיפות".

לדבריו של לוי, עיריית ראש העין אמנם הדביקה מדבקות על הקירות האקוסטיים אבל לא בכמות מספקת. הוא הוסיף: "בכל קיר שלישי יש מדבקה אחת ויחידה בגובה של מספר מטרים. יש חלק אחר ארוך של הקיר ברחוב שאין עליו מדבקות בכלל. המפגע הזה יושב בסמוך ליער ראש העין ולנחל רבה, בהם יש המון סוגים של בעלי חיים".

 

קיר אקוסטי (צילום: באדיבות יאיר לוי)
"לדעתי, הפתרון הטוב ביותר יהיה להדביק עוד מדבקות לאורך הקירות" | צילום: באדיבות יאיר לוי

לוי הוסיף כי החשש שלו כרגע זה שהמפגע עלול לסכן את המערכת האקולוגית באזור, במיוחד לקראת תקופה רגישה כמו האביב. "לדעתי, הפתרון הטוב ביותר יהיה להדביק עוד מדבקות לאורך הקירות, בדומה למה שעשו בכביש 531 בין הוד השרון לכפר סבא", ציין. "זה הפתרון הכי פשוט והכי יעיל". בינתיים, בעיריית ראש העין מסרו כי הם מודעים למפגע ובוחנים תכניות שונות כדי לפתור את הפגיעה בציפורים וביונים.