לילה סוער בבירה: יותר מ-50 מתפרעים נעצרו ו-20 שוטרים נפצעו הלילה (בין חמישי לשישי) בעימותים אלימים בין מאות פעילי ימין קיצוני וצעירים ערבים באזור שער שכם שבירושלים, במחאה על האלימות נגד יהודים בימים האחרונים. המוני צעירים ערבים התפרעו ברחבי העיר וירו זיקוקים על שוטרים ואזרחים. נהג יהודי הוכה בשכונת ואדי ג'וז הסמוכה לעיר העתיקה ורכבו הוצת. מאות פעילי להב"ה פרצו את הגדרות המשטרתיים שהוצבו באזור שער שכם, תוך קריאות "נקמה", ונהדפו על ידי השוטרים. ההתפרעויות בעיר נמשכו לאורך כל הלילה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות ההיערכות הנרחבת של המשטרה, קבוצה של כמה עשרות פעילי להב"ה הצליחה להגיע סמוך לשער שכם באין מפריע, תוך שהם קוראים "מוות לערבים". בשלב מסוים הם נעמדו מול כמה עשרות צעירים ערבים שקראו לעברם "אללה אכבר", ואף השליכו לעברם בקבוקים. המשטרה הגיעה רק אחרי דקות ארוכות כדי לחצוץ בין הצדדים. מול פעילי להב"ה התייצבה שורת פרשים, שניסו למנוע מהם להתקרב לשער שכם ואל הצעירים הערבים.

היערכות המשטרה להפגנת להב"ה בירושלים (צילום: N12)
היערכות המשטרה להפגנה בירושלים, לקראת הערב | צילום: N12

במהלך הלילה הפרות הסדר נמשכו וזלגו לצומת זקס, שם עשרות צעירים התעמתו עם שוטרים, יידו אבנים והבעירו פח. הם ניסו להתקדם מהצומת לכיוון שכונת שיח' ג'ראח, אך השוטרים שהיו במקום הדפו אותם בחזרה לצומת. נהג שעבר במקום טען כי הותקף על ידי עשרות מתפרעים, ומשום שחש סכנה לחייו ירה באוויר כדי להרחיק את התוקפים. שוטרים שהגיעו למקום החרימו את נשקו ותחקרו אותו.

באירוע נוסף, סמוך לרוקפלר שבוואדי ג'וז, צעירים ערבים תקפו יהודי שעבר במקום עם רכבו, הכו אותו והציתו את מכוניתו. הוא נמלט מהמקום והמשטרה מחפשת אחר החשודים בתקיפה. בא-טור נרגם באבנים מיניבוס שבו נסעה קבוצת חרדים.

מפגיני להב"ה פרצו את הגידור המשטרתי בהפגנה (צילום: N12)
פעילי להב"ה פורצים את הגידור המשטרתי | צילום: N12

לקראת חצות החלה המשטרה לפזר את מאות פעילי להב"ה, תוך שימוש ברימוני הלם ובפרשים. לפני כן הודיע בנצי גופשטיין, ממארגני המחאה, שכל עוד המפגינים עמדו באזור שער שכם ניתן היה לשלוט עליהם, אך הוא מסיר כל אחריות למה שיקרה בעת שהם יתפזרו בכוחות עצמם. במקביל, צעירים ערבים הבעירו פחים באש בשער שכם ויהודים יידו אבנים לעבר רכבים בהם זוהה נהג ערבי.

 

לקראת הערב, הגיעו מפקד מחוז ירושלים, דורון תורג'מן, וקצינים בכירים נוספים לשער שכם, כדי "לנקות את השטח", ונתקלו בהתקהלות של צעירים ערבים. השוטרים השתמשו ברימוני הלם ואמצעים לפיזור הפגנות. במהלך הניסיונות לפזר את הצעירים, נפצע שוטר מיחידת הפרשים מאבן שהושלכה ופגעה בפניו. הוא טופל בשטח על ידי מערך הרפואה המשטרתי ופונה לטיפול רפואי. חלק מהצעירים נשאו קרשים ואלות וירו זיקוקים לכיוון השוטרים. צעיר אחד נפצע קל, ככל הנראה מרימון הלם של המשטרה.

יו"ר עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר, קרא בעקבות זריקת האבנים לעבר השוטר לאפשר לפעילי להב"ה חופש תנועה. "מי שזורק אבנים ומנסה לשבש ההפגנה של להב"ה צריך להיעצר", אמר. "לא אחת נפסק שאין לאפשר לפורעים זכות וטו להפגנה, וחובת המשטרה לדאוג שיהודים יוכלו ללכת בכל מקום בירושלים".

התהלוכה העיקרית באירוע המחאה, שמונה עשרות רבות של פעילי להב"ה, יצאה מכיוון כיכר צה"ל לכיוון שער שכם. הפעילים קראו בדרך קריאות גזעניות, והמשטרה ליוותה אותם בניסיון לבלום אותם לפני שיתקרבו אל כמה מאות צעירים ערבים שמפגינים ליד שער שכם.

מאות פעילי להב"ה צועקים "נקמה" בהפגנה (צילום: N12)
מאות פעילי להב"ה באזור שער שכם, הערב | צילום: N12

בארגון להב"ה הבהירו כי הם דורשים מהממשלה והמשטרה לשים סוף ל"הפקרתם של תושבי ירושלים, המותקפים מדי יום בידי ערבים". יו"ר הארגון, בנצי גופשטיין, אמר כי "הגיעו מים עד נפש. רק לפני שבוע חגגנו את יום העצמאות, את היותנו עם חופשי בארצנו, אבל במקום זאת הפכנו להיות עם נרדף בארצנו". הוא הוסיף כי "במקום להנחית מכה אנושה על הטרור, המשטרה מגלה רפיסות ואזלת יד חסרת תקדים".

בארגון אף הוסיפו כי הגיעו לידיהם תכתובות של ארגוני ופעילי שמאל, שבכוונתם להגיע להפגנה כדי לשבש אותה. לדברי הארגון, בהודעה שנשלחה באחת הקבוצות נכתב כי בכוונת פעילי השמאל ליצור "חומה אנושית של תקווה", כדי "למנוע פוגרום בירושלים".

שוטר נפצע מאבן שהושלכה ופגעה בפניו (צילום: דוברות המשטרה)
השוטר שנפצע מאבן שהושלכה לעברו, הערב | צילום: דוברות המשטרה

המחאה אמש החלה לאחר כמה לילות רצופים של אלימות בין צעירים יהודים לערבים בבירה. אתמול נפצע נער בן 15 מדקירת סכין על ידי צעיר ערבי. בנוסף, קטטה אלימה פרצה ברחוב הלל, תוך שימוש במקלות וחפצים, במהלכה נפצע צעיר באורח קל וארבעה מעורבים נעצרו.

חבר מועצת עיריית ירושלים, יוסי חביליו, פנה למשטרה בדרישה למנוע את האלימות הצפויה לטענתו בהפגנה הערב. "אני סבור שיש לעשות מאמץ מיוחד, שלא תמיד נעשה כדי למנוע את האלימות נגד ערבים ועיתונאים במרכז ירושלים", הבהיר חבר המועצה.

הוא הוסיף כי "ארגון להב"ה מבקש לייצר הערב פרובוקציות ואולי אף להביא לפגיעה בערבים, ולצערי לא שמעתי מספיק פוליטיקאים ואישי ציבור מגנים את הדבר". לדברי חביליו, "המשטרה חייבת לתגבר את הכוחות במערב העיר, כפי שהיא עושה באזור שער שכם במזרח העיר".