התפרעויות בהפגנה ביפו בעקבות תקיפת הרב, הפרות סדר גם בעיר העתיקה בירושלים: עשרות יהודים ומולם עשרות ערבים הפגינו אמש (ראשון) זה מול זה, לאחר שראש הישיבה הרב אליהו מאלי הותקף מוקדם יותר בעיר. תוך זמן קצר התפתחה אלימות בין שני הצדדים, כפי שנראה בתיעוד מהמחאה. 3 תושבי העיר נעצרו בחשד להפרות סדר. כתוצאה מההתפרעויות נפגעו באורח קל שני שוטרים שפונו לקבלת טיפול רפואי. בהפרות סדר סמוך לשער שכם בירושלים נעצרו 5 חשודים שיידו אבנים ותקפו שוטרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במקביל, הפרות סדר נרשמו גם באזור שער שכם בירושלים, לאחר שיו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' וח"כ איתמר בן גביר הגיעו למקום, "כדי לעמוד מקרוב על היערכות המשטרה באזור העיר העתיקה בעקבות מקרי האלימות מהימים האחרונים". במקום החלו צעקות, דחיפות והתגרויות הדדיות בין יהודים לערבים - והמשטרה נפרשה בכוחות מתוגברים כדי לחצוץ בין הצדדים. בין היתר, הותקפו גם שוטרים.

ד', צעיר חרדי בן 24, העיד כי הותקף אמש על ידי נער ערבי סמוך לשער שכם. הוא סיפר בשיחה עם N12: "קבוצה של נערים ערבים תקפו אותי פשוט כי הלכתי ליד שער שכם. כמה נערים העיפו אותי לרצפה ובעטו בי. לאורך כל הזמן שוטר עמד בצד ומשך אותי אחורה. נפגעתי ונחתכתי בשפה". 

בנוסף, סמוך למערת צדקיהו - שנמצאת בקרבת שער שכם - יודו אבנים ונורו זיקוקים לעבר כוחות המשטרה. בעקבות כך, החלה המשטרה בפעולות לפיזור ההתקהלות. לא ידוע על נפגעים.

הרב מאלי, ראש ישיבת "שירת משה" ביפו, בשנות ה-60 לחייו, הותקף אתמול ביפו על ידי שני חשודים ממוצא ערבי, תושבי יפו בשנות ה-30 לחייהם. בתיעוד שפורסם ברשתות החברתיות נראים השניים מכים את הרב ששרוע על הקרקע. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע.

בין הנוכחים בהפגנה היו חניכי תנועת הנוער "אריאל". "באנו לפה להרים דגל ישראל בגאווה גדולה", אמר מזכ"ל התנועה. "אנחנו לא ניתן ולא נאפשר שבארץ ישראל, במדינת ישראל - המדינה הריבונית של העם היהודי יפגעו ביהודים על רקע היותם יהודים, בטח ברבנים שנושאים את דגל התורה. אנחנו לא יכולים לתת לדבר הזה לקרות, שבוע אחרי יום העצמאות ה-73. אנחנו מניפים דגל ישראל בגאון, בגאווה, להכריז על הריבונות ועל האחיזה שלנו בארץ ישראל ובעם ישראל, בשמחה גדולה, באמונה גדולה ומתוך מחויבות לדגל לארץ ישראל ולערכים שלנו".

הרב אליהו מאלי הותקף באלימות ביפו
הרב אליהו מאלי הותקף באלימות ביפו

לאחר שהותקף, שלח הרב הודעה, שבה קרא שלא להיגרר לאלימות: "אנו מתרגשים מהדאגה של כולם אלינו. שלומי ברוך ה' טוב, חוץ מכמה חבלות לא רציניות. גם משה מתאושש והוא בסדר. אני מקווה שההד התקשורתי יעזור למשטרה לטפל כראוי גם בכל התקיפות וההצקות האחרות. יחד עם זאת, עלינו להיזהר שלא להיגרר למעגל של אלימות נוספת בתוך יפו", לשון ההודעה.

בהתייחסו להפגנה, כתב כי "אני לא אבוא להפגנה היום. מבקש מכולם לשמור על כבודנו גם כלפי המשטרה שכבר עצרה את התוקפים וגם כלפי השכנים מהסוגים השונים. אנו מקווים שנעלה מדרגה בכל מה שאנו עושים ביפו ונצליח להחזיר את הנורמליות את האור והתורה לחיינו".

עדי ראייה סיפרו ל-N12 כי הרב מאלי הגיע לאחד הרחובות ביפו כדי לרכוש דירה לטובת הישיבה. קבוצת תושבים ממוצא ערבי הקיפה את מאלי ועובד נוסף מהישיבה וצעקה לעברם. לאחר שהרב והעובד הוציאו טלפון נייד כדי לתעד את האירוע, הם החלו להכות אותם נמרצות.