ראש סגל לשכת ראש הממשלה, אשר חיון, שיגר אתמול (רביעי) מכתב תקיף לראש מטה שר הביטחון מעיין ישראלי ובו הוא מתח ביקורת על ההחלטה להטיל צו תיחום על היישוב אביתר במטרה להגביל את הבנייה והשהייה במקום ולעצור את התפתחותו.

בלשכת נתניהו הבהירו במכתבם כי צו תיחום דורש את אישור ראש הממשלה וטענו כי מדובר בצעד חריג ודרקוני שמשמעותו היא שבתוך 8 ימים ממועד פרסום ההכרזה לא יכנס או ישהה איש ביישוב ואף מי ששוהה בו יחויב בעזיבה עם חפציו. כמו כן, לא יהיה ניתן להכניס רכוש למקום או להגיע פיזית לתחום היישוב לאחר מכן.

"השטח שעליו הוקם היישוב הוא שטח סקר הניתן להכרזה כאדמת מדינה", כותב בין השאר ראש הסגל של ראש הממשלה. "יש להימנע מביצוע פעולות אכיפה עד להשלמת הבדיקה". גם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן התייחס לנושא והדגיש כי "על כל מפלגות הבית מימין ומשמאל לאשר את אביתר. הסדרת אביתר היא מענה ציוני ערכי לרצח הנתעב בצומת תפוח".

היישוב אביתר הוקם לאחר רצח אביתר בורובסקי בפיגוע דקירה בצומת תפוח, לפני 8 שנים, ובנייתו חודשה לפני חודש לאחר רצח יהודה גוואטה בפיגוע הירי בצומת תפוח. במקום מתגוררות 47 משפחות ויש בו בין היתר פעוטון, בית מדרש, כבישים ותשתיות.

לפני כשלושה ימים פרסמנו כי חבר הכנסת משה ארבל מש"ס הכניס חומרי בנייה ליישוב "אביתר" בניגוד לצו התיחום שהוטל על המקום, המורה על הפסקת הרחבתו ועזיבתו. בתגובה מסר ח"כ ארבל: "כשאני פונה לשר הביטחון כמה פעמים והוא אומר לי שאין תקנים ואי אפשר לאכוף - מול הבנייה הערבית, צו אלוף שאוסר בניה, שאוסר הכנסת חומרי בניה רק ליהודים, הוא לא לגיטימי".