ראש המוסד יוסי כהן קיבל הערב (ראשון) תואר דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד מאוניברסיטת בר אילן. את כהן, שמסיים את תפקידו מחרתיים ב-1 ביוני, יחליף דוד (דדי) ברנע, ששירת כסגנו. לצד כהן קיבלו את התואר שורה של אנשים וארגונים שזכו למוניטין בפעולתם למען טובת הכלל ועל תרומתם לחברה ולמדינת ישראל, בין היתר – ד"ר טל זקס, המנהל הרפואי של חברת מודרנה, ועידן רייכל, האמן והיוצר הנודע.

"בשנים האחרונות גוברת חשיבותה של הלחימה החשאית, בנוסף להיערכות המתמדת בהובלתו של צה"ל למלחמה", אמר כהן בנאום הזכייה שלו. "המוסד מתמחה בניהול מערכות מתמשכות. אנחנו נמצאים במצב תמידי של לחימה נגד אויבינו ולמען השלום".

"במלחמתנו מול ארגוני טרור כמו חיזבאללה וחמאס ומול אירן על כל פעילותה האלימה באזורנו ושאיפתה לנשק גרעיני - אני חושב שיש להגביר את הפעילות נגד המשטר האירני. יש להילחם בו ובפעילותיו עד חורמה עד שיבין שכל יציאה מהקווים תעלה לו בנזק עצום. כדי שישראל תעמוד באתגריה הביטחוניים נדרשים מנהיגות, אומץ ונכונות לפעול .הפעולה הביטחונית של היום לא פחות חשובה מהפעולה המלחמתית של המחר".

יוסי כהן (צילום: noon)
צילום: noon

כהן: "תודה לאלפי משרתות ומשרתי קהילת הביטחון והמודיעין"

"אמנם שמי רשום בין מקבלי התואר, אבל לצדו היו צריכים להיות רשומים אלפי המשרתות והמשרתים בקהילת הביטחון והמודיעין הישראלית", אמר כהן בעת קבלת הפרס. "ישראל בוודאי צריכה לוחמים עזי נפש אבל גם מדענים ומהנדסים, היסטוריונים ופילוסופים וחוקרי מקרא ותלמוד, רופאים ואחיות – ועוד רבים וטובים מכל תחומי הידע והמחקר. כל התחומים חשובים לא רק כדי שיהיה לנו חיים במדינת ישראל אלא כדי שיהיו חיים עמוקים, עשירים ומלאי משמעות".

"הרכב מקבלי התואר מסמן את הגיוון הנפלא המאפיין את החברה הישראלית. עוצמתה של ישראל המדינית, הביטחונית, הכלכלית והרוחנית תלויה בגיוון העשיר, בהצטיינות בכל מגזרי הפעילות ובקשרים המפרים והחיוניים עם העם בתפוצות ועם אומות העולם".

כהן החל את תפקידו במוסד כבר בשנת 1982 ועומד בראשו מאז 2016. הוא נולד למשפחה דתית ברחביה שבירושלים, התחנך בבני עקיבא ובוגר ישיבת אור עציון. בשנת 1997 השלים בהצטיינות יתרה תואר ראשון במדעי החברה באוניברסיטת בר אילן במסגרת התוכנית לזרועות הביטחון, ב-2011 מונה לסגן ראש המוסד וב-2013 מונה לתפקיד ראש המל"ל.

בין המבצעים הבולטים בתקופת ניהולו את המוסד ניתן למנות את גנבת מסמכי הארכיון של תכנית הגרעין האירנית, אירוע שהיה בין הגורמים העיקריים שהובילו לפרישת ארה"ב מההסכם עם אירן. כמו כן, תחת ניהולו סייע המוסד למאמץ הלאומי כנגד משבר הקורונה באמצעות רכש ציוד רפואי. כהן גם השתתף במגעים שהובילו לחתימת "הסכמי אברהם" והסכמי השלום עם איחוד האמירויות, בחריין וסודן.

עידן רייכל: "האתגר הגדול הוא להמשיך ולנסות"

גם ד"ר טל זקס זכה לתואר הכבוד, הודות לתרומתו לפיתוח החיסון בחברת מודרנה. "אני ממש נרגש ומודה לאוניברסיטת בר אילן על הכבוד שהעניקו לי", אמר זקס. "אני רואה בזה כבוד לא אישי, אלא הוקרה לצוות שעומד מאחורי ההישג הזה במודרנה".

הישראלי שפיתח חיסון נגד קורונה (צילום: N12)
טל זקס | צילום: N12

היוצר עידן רייכל, הנחשב לאחד האמנים הבולטים והמצליחים בישראל, זכה גם הוא בתואר. "זאת חבורה של אנשים מאוד רציניים כאן וזה מרגש מאוד", אמר רייכל בטקס. "לא יכול להגיד שזה חלון שמתגשם כי מעולם לא חלמתי להיות במעמד שכזה".

 

"ביצירה שלנו החדשנות היא אתגר מאוד גדול – להמציא את עצמך, לכתוב, לנסות לכוון הכי גבוה. ההתמדה בשגרה הזאת שלפעמים קשה מאוד, פעמים רבות אתה מחכה לניצוץ שיגיע והוא לא מגיע, והשגרה מעיפה אותך במקום למעלה דווקא למטה. האתגר הגדול הוא להמשיך בכל זאת כל בוקר, לצאת אל החיים, לנסות ולנסות".

עידן רייכל

יתר הזוכים בתואר הינם המפיק האמריקאי ארתור כהן, השופטת הברונית הייל מריצ'מונד, איש העסקים והפילנתרופ חיים טייב, חתן פרס נובל לכימיה פרופ' מייקל סטנלי ויטינגהם, וארגון רבני צהר.