ניסיון פיגוע בחברון: הבוקר (שלישי) סוכל פיגוע בעיר חברון שבשומרון, ומחבל שנשא נשק, מטענים וסכין הגיע לכיכר גרוס בעיר וניסה לפגוע בחיילים. הכוחות במקום ירו לעברו והוא נוטרל - ומותו נקבע בזירה. מטען הצינור שהוא נשא ככל הנראה התלקח והתפוצץ בידו, עם זאת אין נפגעים נוספים באירוע. לאחר מכן נערכו סריקות בזירה כדי לוודא שלא היו על המחבל אמצעי לחימה נוספים.

כתבות נוספות ב-N12:

שוטרים נפגעו בפיגוע דריסה בשיח' ג'ראח

שני ניסיונות פיגוע סוכלו | הלוחמים לא נפגעו

פיגוע ירי בשומרון | שני המחבלים חוסלו

מדובר צה"ל נמסר כי "לפני זמן קצר מחבל חמוש במטעני נפץ, נשק מסוג קרלו וסכין ניסה לבצע פיגוע משולב לעבר לוחמי צה"ל ביישוב היהודי בחברון. לוחמי צה"ל זיהו את המחבל שהתקרב לעברם, ניסה לירות ולהשליך לעברם מטען. הלוחמים הגיבו בירי וניטרלו את המחבל. אין נפגעים לכוחותינו".

ניסיון פיגוע בכיכר גרוס שבמרחב החטיבה המרחבית "יהודה" (צילום: הצלה ללא גבולות)
ניסיון הפיגוע בחברון | צילום: הצלה ללא גבולות
ניסיון פיגוע בכיכר גרוס שבמרחב החטיבה המרחבית "יהודה" (צילום: ציפי שטיסל, TPS)
זירת הפיגוע בשומרון | צילום: ציפי שטיסל, TPS

דוד מרגוליס, לוחם בצוות הביטחון האזרחי של היישוב היהודי בחברון, שהיה בעמדה בזמן הפיגוע סיפר: "מחבל הגיע למחסום של כיכר גרוס, התארגן מאחורי הבטונדה עם רובה קרלו ומספר מטענים. זרק מטען ראשון קצת צפונית אלינו, אחרי זה הגיע לפה - כנראה שהוא התעסק עם אחד המטענים והוא התפוצץ לו בידיים. כשהוא ראה שהוא לא יכול להשתמש בנשק הוא רץ לחייל - והחייל נטרל אותו וככה נגמר האירוע. יש לו איזה 4-3 מטעני צינור מאחורה ועוד נשק קרלו עם מחסנית".

ניסיון פיגוע בחברון (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
ניסיון פיגוע בחברון | צילום: שי פרנקו, רויטרס

האירוע מתרחש על רקע "יום הזעם" והשביתה הכללית שהוכרזה ברחבי יהודה ושומרון. כוחות גדולים של צה"ל מתגברים את הגזרה מחשש להסלמה ביטחונית. במקביל, קיימת קריאה של ארגון החמאס מתוך עזה לאנשיו בגדה לבצע פיגועים ולפגוע בחיילי צה"ל.

הלילה נערכו עימותים בשני מוקדים באזור ירושלים - במחנה הפליטים שועפט ובקלנדיה. עשרות צעירים פלסטינים התעמתו עם כוחות משטרה ומג"ב, יידו אבנים, ירו זיקוקים וכוחות המשטרה נאלצו לפזר אותם תוך שימוש באמצעים שונים לפיזור הפגנות.

גם בלילות קודמים היו עימותים בהיקפים דומים בגזרות אחרות בעוטף ירושלים, אך כעת העיניים נשואות לשביתה שהוכרזה בשטחים. החשש הוא מעימותים עם כוחות צה"ל ומהשפעה של האירועים על קו התפר, אזור מזרח ירושלים ואף על ערביי ישראל. החשש הוא שהדבר ישפיע או ידרבן צעירים לצאת ולהתעמת. כל הכוחות במקום - צה"ל והמשטרה - ינסו להימנע משימוש באש חיה מתוך הבנה שהרוג יכול להצית את השטח.

"תגובה למתקפה על הפלסטינים"

השביתה הכללית ביהודה ושומרון היא החלטה שקיבלה ועדת המעקב העליונה של המגזר הערבי. בהחלטתם, ציינו חברי ועדת המעקב את "המלחמה והמתקפה על הפלסטינים בירושלים, על שיח' ג'ראח ומסגד אל-אקצא" כחלק מהסיבות לשביתה. כמו כן, השביתה באה כמחאה "נגד המתקפה על הציבור הערבי בכלל, ובערים מעורבות בפרט".

אום אל פאחם, השביתה הכללית שהכריז המגזר הערבי
אום אל פאחם, הבוקר

אום אל פאחם, השביתה הכללית במגזר הערבי
אום אל פאחם, הבוקר

למרות שהשביתה תכלול את כל ענפי המשק, צוותי החינוך המיוחד ומערך ההכנה לבגרויות יעבדו כסדרם. בהודעה שהוציאה, דורשת ועדת המעקב "להסיג את הכנופיות הפשיסטיות מהערים, להגיש נגדם כתבי אישום, לשחרר את מאות העצורים הערבים ולחקור את האלימות המשטרתית נגד אזרחים ערבים". לשביתה יש השפעה גם על השירות של אגד וצפויים שיבושים, אך עוד לא ברור באיזה היקף.