בדיקה מיוחדת: גם הבוקר (חמישי) ניתן היה לראות מוסדות חינוך חרדיים פתוחים ברחבי הארץ. בבדיקה מיוחדת שביצענו רצינו לראות כמה זמן לוקח למשטרה להגיע למוסדות שמפרים את ההנחיות בירושלים, באלעד, בבית שמש ובאשדוד. התוצאות לפניכם - והן לא מועדדות במיוחד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשעה 13:00 דיווחנו למשטרה על הפרה המונית של ההנחיות בבית שמש: 8 אוטובוסים עמוסי תלמידים הגיעו למוסד לימודים ברחוב לוי אשכול בעיר. המוקדן השיב כי הוא העביר הלאה את הקריאה, אלא שנראה כי היא לא טופלה. כעבור חצי שעה התקשרנו שוב והופנינו למוקד 110. ב-13:40 חייגנו בפעם השלישית. המוקדנית אמנם פירגנה לכתבתנו על האכפתיות והשמירה על ההנחיות, אולם גם כשהמתנו כשעה נוספת בחניית בית הספר - ניידת לא הגיעה למקום.

התנהלות דומה ראינו גם באשדוד, שם תלמוד תורה של הפלג הירושלמי פעיל ללא הפסקה מתחילת הסגר למרות קנסות שנרשמו לו. דיווחנו בשעה 13:00 למשטרה על מאות תלמידים שיוצאים מבית הספר, והמוקדנית שיערה שלא ייקח הרבה זמן לניידת להגיע למקום. אחרי זמן מה קיבלנו שיחה מהמשטרה, שבה ביקש השוטר לבדוק אם מדובר בבית ספר של חינוך מיוחד, וטען שזה ככל הנראה המצב.

בדיקה - האם המשטרה הגיעה לתלמודי תורה פתוחים?‎ (צילום: N12)
ישיבות פעילות ברחבי הארץ | צילום: N12

כעבור 40 דקות התקשרנו שוב, הפעם הבהרנו למוקדנית שלא מדובר בחינוך מיוחד אלא במוסד של הפלג הירושלמי, אך היא התעקשה: "ניידת בדקה את זה ואני אומרת לך שזה כן". במשטרה אגב, מכירים היטב את תלמוד התורה הזה, בשבוע שעבר ניסיון אכיפה שם התפתח למהומה גדולה.

התירוץ של "חינוך מיוחד" בתוך מתחם משותף לכמה מוסדות עובד גם בירושלים, שם אחד מתושבי השכונה מקבל את אותה התשובה כמעט בכל יום כשהוא מדווח למשטרה על פעילות אסורה: "יש להם אישור לפעול במקום, זה מה שהניידת כתבה".

המצב היה שונה באלעד: דיווחנו על מוסד פתוח בניגוד להנחיות ב-10:45, המוקדנית העבירה את הטיפול לניידת וכעבור רבע שעה כבר נרשם דוח - ועשרות תלמידים הוצאו משער צדדי.

המשטרה אמנם שיחררה לאחרונה סרטונים של אכיפה מונעת באירועים בבני ברק וסגירת תלמודי תורה, אך בבדיקה שלנו ראינו הרבה פחות נחישות ונראה שהשוטרים לא נלהבים להגיע: מתוך 4 מוסדות ב-4 ערים, לאחד פשוט לא הגיעו, שניים נפתרו בתירוץ של "חינוך מיוחד" - ורק במקרה אחד ניתן מענה.

סגן ניצב ולדמן: 60 דוחות נרשמו לתלמודי תורה 

סגן ניצב רועי ולדמן, ראש מדור חקירות במשטרה, התארח הערב במהדורה המרכזית והגיב לפעילות השוטרים בכתבה: "המשטרה אוכפת גם במוסדות, תלמודי תורה, חתונות וגם בישיבות. העבודה הזו לא נגמרת. אל תשלו את עצמכם, משטרה ישראל יש לה עבודה קשה בתקופה הזו, מאוד מורכבת והיא חלק מרכזי בירידה בתחלואה. התחושה היא לפעמים שאנחנו אלה שסוחבים את הכל על גבינו בלא מעט עימותים. אנחנו לא מפחדים מעימותים, אנחנו לא מפחדים לעבוד ואנחנו עושים את זה בכל רחבי המדינה ובצורה מאוזנת". 

לטענת סגן ניצב ולדמן האכיפה היא שוויונית. הוא הוסיף כי 60 דוחות נרשמו לתלמודי תורה במהלך הסגר השלישי ו-161 במהלך השנה האחרונה. באשר לנתונים שהצגנו במהדורה לפיהם המשטרה אוכפת פחות במגזר החרדי מאשר בשאר המגזרים אמר סנ"צ ולדמן: "אנחנו מבינים שזה שהתחלואה היא גבוהה זה לא אומר שכמות המפרים היא הגבוהה ביותר במגזר החרדי".

כשנשאל האם ייתכן כי דרגים גבוהים יותר מורידים הנחייה שלא לאכוף במוסדות הללו - הבהיר סנ"צ ולדמן שאין זה המצב. "זה חד משמעית לא נכון", הבטיח. "המשטרה אוכפת והיא לא מתערבת ולא נכנסת לשיקולים פוליטיים כאלה ואחרים".