40 שקים של דפים, פרוטוקולים ותוכניות נעלמו ממשרד החינוך בחודש יולי האחרון, בדיוק כשהמנכ"ל לשעבר, שמואל אבואב, אמור לעזוב את תפקידו. מכונת הגריסה עבדה שעות נוספות, גם קבצים במחשב נמחקו, ועובדים ש"לא הספיקו", קיבלו התראות מעוזר המנכ"ל. אבואב שמוכר כמעט בכל בית מהופעותיו התכופות על מסכי הטלוויזיה כמי שכיהן כמנכ"ל עמותת "אור ירוק", שימש עד לפני כחצי שנה כמנכ"ל משרד החינוך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"צריך לגרוס הכול ולא להשאיר כלום", תיאר בכיר במשרד החינוך את הוראות ראש המטה של המנכ"ל, עם הודעת אבואב על התפטרותו. "חודש שלם היה מסע גריסות מטורף, הביאו עוד מכונה כדי להספיק וכל המזכירות נדרשו לגרוס. אח"כ מבקר המדינה ביקש חומרים על למידה מרחוק ולא היה מה לתת לו".

מנהל תחום המידע והרשומות, ישראל בורוכוב, התריע במייל בנושא ביעור הרשומות מלשכת המנכ"ל: "ברצוני לדווח על כך שנודע לי שחומרים ארכיוניים (רשומות, וקבצים דיגיטליים) מלשכת מנכ"ל המשרד היוצא, מר שמואל אבואב הושמדו ובוערו בניגוד להנחיות ארכיון המדינה, זאת עוד לפני שבוצעו חילופי מנכ"לים במשרד".

בכיר לשעבר במשרד החינוך טען כי "5 סמנכ"לים עזבו כשאבואב נכנס לתפקידו, וזה אומר הכול". הבכיר לשעבר תיאר את אבואב כמי שראה במנהלים הבכירים מטרד ואת התנהלותו של אבואב כ"שלטון יחיד טוטליטרי". זאב גולדבלט, מייסד הנהגת ההורים הארצית תיאר את אבואב: "מאוד מאוד מאוד "שופוני", בטוח בחוכמתו, מאוד מאוד אגוצנטרי".

מי שלא התיישר עם אבואב גילה מהר מאוד כי המנכ"ל לא רואה מקום לפרשנות אחרת מלבד זו שלו. שינוי שהחיל אבואב הפך את ישיבות ההנהלה מפורום להחלפת דעות ומציאת פתרונות למופע של איש אחד". 

ל', בכירה במשרד החינוך תיארה: "אם אתה לא תעשה את מה שהמלך רוצה, אז אתה תשלם מחיר", והוסיפה: "ישיבת הנהלה, יש לה תפקיד – לשים על השולחן סוגיות שנמצאות בתוכנית העבודה, ולטפל בבעיות". א', בכיר לשעבר במשרד החינוך תיאר מציאות דומה: "אתה בא לישיבות הנהלה של שעתיים ואתה פשוט יושב ומקשיב לשעתיים של נאום, אף אחד לא פוצה פה".

ל': "אתה שומע את נאום ה'. יושבים שם אנשים שהגיעו מצפון הארץ, שעתיים נסיעה, באמצע יום עבודה, כשיש תלמידים, והם צריכים להיות בבית הספר, יושבים שם כמו מומיות כי אוי ואבוי אם אתה תפתח את הפה שלך. ומישהו נואם את הנאום שלו, שעות. שעתיים, שלוש. שעות".

"אם אתה לא תעשה את מה שהמלך רוצה, אז אתה תשלם מחיר. יושבים שם כמו מומיות כי אוי ואבוי אם אתה תפתח את הפה שלך. שלטון יחיד טוטליטרי - אתה בא לישיבות הנהלה של שעתיים ואתה פשוט יושב ומקשיב לשעתיים של נאום, אף אחד לא פוצה פה"

ההרצאות של אבואב, לא עסקו בבעיות השוטפות של מערכת החינוך אלא בנושאים כלליים כמו מצב הקשישים בישראל, ההתנתקות והפריפריה. המנכ"ל העביר ליועציו את רשימת נושאי ההרצאות שנה קדימה. לכל הרצאה הייתה מצגת, אחראי מצגת, דיון מקדים ושלב תיקונים. את המצגות, איסוף הנתונים וההכנות אבואב לא עשה לבד. בשלב הראשון משרד החינוך העסיק 4 סטודנטיות עבור התחביב של המנכ"ל.

ליאור, סטודנטית שעבדה במטה מנכ"ל משרד החינוך: "הייתי תחת הלשכה אבל עשיתי מצגות להדרכות ששמואל העביר, תפקיד שנסגר כששמואל הלך". מירב, סטודנטית נוספת בלשכה סיפרה: "את יושבת על חומר שהוא מרצה. לתקן מצגות, להכין מצגות. עבודה שהיא תובענית, כי זה הרבה שעות, את פשוט יושבת ואוספת חומר מוויקיפדיה".

על מנת לנהל את פרויקט ההרצאות נשכרה, עטרה רבינוביץ', שעלות שכרה עמד על כמעט 19 אלף שקלים, לא כולל מע"מ. היא שימשה כיועצת מנכ"ל אבל לפי מסמכי המשרד, היא בכלל עובדת של חברה חיצונית שאמורה לתת שירותים למשרד החינוך עבור המגזר הערבי.

גם היועץ איתן פלזנשטיין, שעלות שכרו 44 אלף שקלים, משמש שלא בתפקידו, כראש מטה המנכ"ל, על אף שלפי הייעוד הוא אמור ללוות את תוכנית החומש למגזר הערבי. בתרגום חופשי: במקום שהכסף יגיע לתלמידים הערבים, מטה המנכ"ל מתנפח.

 איך קורה שיועצי המנכ"ל ואנשים שהיו מסביבו קיבלו שכר בכלל מחברות חיצונית? א' טוען: "הוא (אבואב) אומר שזה למגזר הערבי, וזה רפרנט מנכ"ל למגזר הערבי, והוא שם את זה אצלו".

בנוסף למחלקה השלמה שהוקמה במשרד, גם שאר יועצי המנכ"ל עסקו לא מעט בהרצאותיו, אבל זה לא הספיק. אבואב העמיד דרישות גבוהות עבור המצגות שמלוות את ההרצאה, כך שבהמשך עמדה מאחוריהן חברה חיצונית בשם מתודיקה שנשכרה לשם כך, ונציגה נפגש מדי שבוע עם אבואב. תג המחיר עבור כל מצגת של המנכ"ל הוא 3,478 שקלים, כך שבשנתיים האחרונות בלבד המצגות המפוארות עלו לציבור כמעט 100 אלף שקל.

אחד המסמכים ששרד את הגריסה הגדולה הוא הלו"ז של המנכ"ל אבואב, מבט לא מעמיק לשנת 2018-2019, מגלה שהיה לאבואב זמן פנוי רב עבור ראיונות בתקשורת וכמובן עבור הכנת הרצאות ומצגות.

אחרי פרוץ הקורונה, במשרד החינוך החליטו לשלוף תוכנית מגירה. לפתוח אולפנים ולצלם שיעורים עבור מערכת למידה מרחוק שתסייע לתלמידים לעבור את התקופה. פרויקט הדגל כלל שורת אולפנים של חברות חיצוניות שנשכרו על-ידי משרד החינוך כדי להקליט שיעורים לתלמידים. הכוכב הראשי בסרטונים היה אבואב בעצמו. בזמן המשבר הגדול ביותר שידעה מערכת החינוך הישראלית, המנכ"ל, שאינו מחנך או מורה, החליט לפנות לעצמו את הלו"ז ולצלם יותר מ-80 שיעורי העשרה שאינם חלק מחומר הלימוד, והמחיר היה יקר.

כל שעת אולפן עלתה 2,340 שקלים. בסך הכול, יותר מ-200 אלף שקלים. בסוף מתברר שההרצאות כלל לא עברו ייעוץ פדגוגי, כמחציתן כלל לא עלו לאתר והשאר - הפכו למעין אנדרטה שמנציחה את אהבתו של אבואב למצלמות.

ת', אחת העובדות בחברת האולפנים: "הוא הגיע בין פעם ל-3 פעמים בשבוע. הוא היה נראה מבסוט. הוא היה מבסוט על עצמו. הוא הגיע בערב פסח כמעט בכל שישי הוא היה מגיע, מן הסתם בן אדם אוהב לראות את עצמו אם הוא מצטלם כל-כך הרבה. להוציא כסף מכספי הציבור, בסופו של דבר מצלמים את המנכ"ל ואף אחד לא רואה. פסיכי, הם הוציאו על זה ים של כסף".

כדוגמית מלו"ז המנכ"ל במהלך משבר הקורונה, ב-26 במרץ, כאשר שני מיליון תלמידים ישבו בבית והמערכת תכננה לשלב לימודים מרחוק, המנכ"ל הקדיש כמעט שעתיים לצילום הרצאה בנושא אחדות ומשם מיהר ללשכה בתל אביב כדי לנהל דיון בעניין המצגות. ב-8 במאי אבואב הקליט שתי הרצאות על הבוקר, וב-15 ביולי כשמשרד החינוך התכונן לסגר נוסף – אבואב צילם הרצאות במשך 3 שעות. בסוף יולי, יומיים לפני שנפרד מהתפקיד, אבואב צילם כמעט 3 שעות בבוקר ועוד 5 שעות בהמשך היום.

"ביולי הוא היה נראה לי מגיע לאיזה 3 פעמים בשבוע", סיפרה ת'. "זה לקראת הפרישה שלו, הרי לנצל את כל מה שנשאר לפני הפרישה, לצלם את כל מה שאפשר".  ל', בכירה במשרד החינוך הוסיפה: "פה הייתה אובססיה. אובססיה ברמות, לו הייתה אובססיה. אני אגיד למורה איך ללמד. וזה כל הסיפור מאחורי הדבר הזה.

השבוע פורסם כי אבואב, במקור איש מפלגת העבודה, עומד לחזור לציבוריות ומנהל מגעים עם נפתלי בנט על הצטרפות למפלגת ימינה. כספי מימון בחירות הוא לא יביא איתו כנדוניה, אבל ניסיון עשיר מאוד מול המצלמות דווקא כן. ל' הגיבה על האפשרות שיצטרף לפוליטיקה: "אוי ואבוי לנו אם אדם כזה יגיע לעמדת כוח כזאת. זה דיקטטור בתחפושת".

תגובה מטעמו של שמואל אבואב: "שמואל אבואב הקדיש את חייו לעשיה ציבורית ועמד בראש מערכת החינוך באחת התקופות המאתגרות ביותר. באשר להרצאות, מדובר בתכני ליבה שעסקו במדיניות חינוכית מזוויות שונות. הן שימשו כלי להכשרת ההנהלה הבכירה על ידי העמקה בנושאים רחבים מעבר לנושאים השוטפים ונבנו יחד עם גורמי המקצוע. עם פרוץ משבר הקורונה והמעבר ללימודים מקוונים, המשרד ראה לנכון להמיר את התכנים להרצאות מצולמות שישמשו כלי בידי מורים ותלמידים, ואלו אכן ראו בכך כלי מועיל. בעניין הגריסה,  כלל החומרים שהיו בלשכת המנכ"ל מקורם ביחידות המקצועיות של המשרד והם כולם קיימים במשרד עד היום, כמו גם מכשיר האייפד שהיה ברשותו של אבואב והוחזר למשרד כפי שהוא עם כלל החומרים".

תגובת עטרה רבינוביץ', יועצת מנכ"ל משרד החינוך: "הועסקתי במשרד החינוך על פי ההנחיות שנקבעו עבורי. החלק הארי בעבודתי כיועצת המנכ"ל היה אל מול החברה הערבית".