אושר הפיקוח על החוזרים מחו"ל: מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את החוק שמאפשר את אכיפת הבידוד של השבים מחו"ל באמצעות פיקוח אלקטרוני, כגון צמיד אלקטרוני או אפליקציית מעקב. במקרה שאדם לא הסכים לפיקוח אלקטרוני – הוא יישלח לבידוד במלונית. 4 חברי כנסת תמכו בהצבעה אל מול מתנגדת אחת - ח"כ מיקי חיימוביץ'.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהתאם לחוק שעבר, אוכלוסיות מסוימות ומי שקיבל אישור מוועדת החריגים מטעמים בריאותיים או הומניטריים וכן קטינים מתחת לגיל 14 יוכלו לקיים את הבידוד בביתם ללא מעקב טכנולוגי.

נוסעים שחזרו מחו"ל עם צמיד אלקטרוני (צילום: noon)
צמיד אלקטרוני לשבים מחו"ל | צילום: noon

באשר לפרטיות המידע, החוק קובע כי המידע שיתקבל יישמר במאגר מידע בבעלות משרד הבריאות ויימחק לכל המאוחר בתום תקופת הבידוד - אם אינו נדרש. עם זאת, החברה שתפעיל את הפיקוח תעביר למשטרה ולמשרד הבריאות מידע על מי שהפר את הבידוד או ביצע הפרה אחרת של התנאים לשימוש בציוד - והמידע לגביו יישמר לתקופה של 30 ימים.

המבודדים שישתמשו בציוד יידרשו לחתום על שטר חוב לטובת המדינה בגובה עלות האמצעי, למקרה שיזיקו לאמצעי או לא יחזירו.

בדברי ההסבר נכתב: "הכנסת זן חדש עם יכולת הדבקה מוגברת ועמידות לחיסון עלולה, לפי המידע הקיים, לאיים על יעילות החיסונים שכבר ניתנו למיליונים מתושבי ישראל. קיים סיכון מוגבר כי הנכנסים לישראל מחו"ל יביאו עימם וריאנטים אלה או אחרים, והם יתפשטו במהירות, כפי שקרה עם הווריאנט האנגלי. מועד הגילוי של וריאנט חדש במדינה הוא כמעט תמיד מאוחר מדי למניעת הפצתו".

"כניסה לישראל של וריאנט חדש העלול לגרום לעמידות לחיסון, יוצרת חשש ממשי לשלילת הנשק העיקרי לבלימת המגפה. כאמור, וריאנט כזה עלול גם לאיים בהדבקה חוזרת בקרב המחלימים. זוהי סכנה ממשית לעלייה בתחלואה ובתמותה, וסכנה ממשית לבריאות הציבור, ויש לנקוט צעדים מהירים כדי לבלום אותה".

לפני כשבוע הסתיים פיילוט הצמידים שהפעילה חברת Supercom בהשתתפות 75 חוזרים למשך שבועיים. במוקד החברה קיבלו 48 שיחות לתיאום יציאה מאושרת מבידוד, וב-36 מקרים אותרה התרחקות מהטווח שהוגדר לבידוד - ללא אישור. במקרה אחד אותר חיתוך צמיד ובעקבותו נשלח צוות לנקודה.