פתחו בניגוד להנחיות: שישה קניונים ברחבי הארץ נפתחו הבוקר (שישי), כחלק ממתווה עצמאי של פורום הקניונים – ללא אישור של משרד הבריאות. החלטת הפורום, שמאגד את קבוצות הקניונים הגדולות בארץ, הגיעה לאחר שמגעים להעברת פיילוט באישור המשרדים הממשלתיים כשלו. בזמן שמשרד הבריאות מבהיר כי פתיחת הקניונים אסורה – הפורום הודיע כי בכוונתו לפתוח את כל הקניונים ביום שלישי הקרוב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הבוקר קבוצת עזריאלי פתחה את הקניונים בחיפה, במודיעין ואת קניון איילון ברמת גן. בקבוצת עופר פתחו את הקניונים בפתח תקווה, בבאר שבע והקריון בחיפה. עם זאת, לא כל הרשתות פתחו את החנויות, ורוב החנויות שייכות לסוחרים קטנים. שוטרים חילקו קנסות בחלק מהקניונים. כמו כן, נרשמה תנועה דלילה של לקוחות בקניונים.

קניון פתח תקווה (צילום: החדשות 12)
קניון פתח תקווה | צילום: החדשות 12

במקביל, הפגינו היום סוחרי שוק הכרמל פעם נוספת נגד החלטות הממשלה שאוסרות עליהם לפתוח את השוק כחלק מתקנות הקורונה. אל הסוחרים, שניסו לחסום רחובות במסגרת המחאה, הצטרפו פעילים מארגוני הצעירים שמפגינים נגד נתניהו.

קניון פתח תקווה (צילום: החדשות 12)
קניון פתח תקווה הבוקר | צילום: החדשות 12

הפגנה בשוק הכרמל (צילום: אביב חופי)
ההפגנה בשוק הכרמל | צילום: אביב חופי

המהלך הקיצוני של הקניונים לא מגיע משום מקום. צוות בהשתתפות משרד הבריאות, משרד האוצר ומשרד המשפטים דן ברעיון של פיילוט לפתיחת קניונים וההתלהבות סביבו היה גדולה. למרבה הצער פרץ ויכוח לגבי קוד ה-QR : משרד הבריאות עמד על רגליו האחוריות והתעקש כי כל לקוח שנכנס לקניונים ייסרק באפליקציה, ושהנתונים יועברו למשרד. משרד המשפטים ומשרד האוצר התנגדו ואמרו שמדובר בפגיעה בפרטיות האזרחים. גם בקניונים הבינו שאם יעשו עליהם את הניסוי הזה, הסברה שעלולה להתקבל היא שהם מקור הדבקה משמעותי.

לאחר שהרעיון הזה נפל, בקניונים הבינו שהפתיחה המחודשת עוד רחוקה והחליטו לפתוח. בין הרשתות שנפתחו היום: גולף, סטימצקי, פוקס ועוד. בעוד שבקניונים טוענים שמדובר בלחץ מצד הסוחרים, אלו אומרים שהקניונים הם אלה שדוחפים את הפתיחה ושהם גם יגנו עליהם במקרה שיקבלו קנס.

תגובת משרד הבריאות לאיומים לפתיחת הקניונים: פתיחת הקניונים אסורה. משרד הבריאות בוחן מתווה שיאפשר פתיחה של קניונים, ללא הגדלה נוספת של מדדי התחלואה. המתווה דורש היערכות תפעולית ומשפטית, ויתחיל כפיילוט.

הרשתות שפתחו חנויות: מנגו, פוקס, פוקס הום, אמריקן איגל, ללין, אניפט, יינות ביתן, דואר, סופר פארם, ג'פניקה, רי-באר, מיסטר פרצלס, יאנגה, קרביץ, סטימצקי, אניס, דינמיקה, רולדין ta, נאמן ta, סוויטיים, קרייזי ליין, ג'ובאני תכשיטים, מחסני חשמל דיגיטל, מקדונלדס ta, ניו דלי ta, ורדינון, באשר ta, נעמן, לורד קיטש, צמצם, אפרודיטה, אופטיקנה, סקארה, אוריג'ינלס, מספרה, ווישוז/קרוקס, פיקנסין ta, סטימצקי, ורדינון, ג׳אמפ,לי קופר, אופטיקנה,מנגו, אלמ, מגה טויס, וי שוז, גולברי, ללין, סטיב מאדן, יאנגה,פוקס. צ'ילדרנס פלייס, פוט לוקר, נייק, אדידס