במהלך אירוע בכנסת שעסק במאבק באלימות כלפי נשים, בו התארחו אמש (שני) ראש הממשלה ורעייתו, נאם נתניהו וציין מספר הישגים שרשמו ממשלותיו לאורך השנים בקידום המאבק ומיגור התופעה. בעקבות זאת יצאנו לבדוק – מה מהצעדים אכן התרחש בפועל, והיכן נשמעו הצהרות בלבד?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כך נשמע אמש נתניהו: "להעביר תקציב מיוחד העברנו, נדמה לי, 10 מיליון שקלים לטובת המעונות לנשים, אבל ודאי זה לא מספיק ואני מבין את זה. בשנים האחרונות הממשלות בראשותי הוסיפו תקנים של עובדים סוציאליים שמתמחים באלימות משפחתית. יזמנו גם תוכנית מניעה בבתי הספר, הפעלנו מענה מורחב בקו החירום 118, שדרגנו מרכזי חירום ודירות קלט, שנותנים שירות לנפגעי אלימות במשפחה, לצד הטיפול והשיקום".

יצאנו לבדוק: האם הדברים שראש הממשלה מדבר עליהם אכן קרו בפועל?

ראשית, תקציב בסך 10 מיליון שקלים למעונות לנשים, עליו דיבר ראש הממשלה, אכן עבר בתקופת הקורונה. בכל הנוגע להוספת תקנים לעו"סים המתמחים באלימות במשפחה, התקנים אכן נוספו - אולם בשנה גויסו 23 תקנים בלבד – מתוך 60.

בהתייחס להרחבת המענה במוקד 118, בשנה האחרונה אכן הוכפל מספר המוקדנים, לצד מענה בשפות זרות. בבחינת שדרוג מרכזי חירום – אולי הנושא החשוב ביותר בדבריו - טרם הוקמו דירות קלט כאלה, גם לא מרכז החירום שהיה אמור לקום ולספק מענה 24/7 לנשים במצוקה. אם נתייחס לשיתוף הפעולה הבין משרדי החשוב כל כך לקידום התהליכים, אומנם הוחלט על הקמת ועדת היגוי בנושא - אבל גם היא טרם הוקמה.

בבחינת המציאות, נראה שזה לא שממשלות ישראל לא עושות – הן פשוט לא עושות מספיק. אם נציגי הציבור שלנו אכן חושבים שהנושא הזה בראש מעייניהן, ורוצים שנאמין להם שביטחונן של נשים אכן חשוב להם – שפשוט יעשו. שיקדמו חקיקה, תקציבים, ואת כל מה שתקוע - במקום לנאום ולספר עד כמה הדברים חשובים.

אמש נגרמה מבוכה לראש הממשלה, כאשר ציוץ שעלה לרשת החברתית הביא קטע מדבריו של נתניהו באותו כנס למיגור אלימות נגד נשים. נראה שנתניהו אלתר את הנאום, שכן הוא תועד נושא מעל הבמה בליל שטויות מביכות: "נשים זה לא בעל חיים שאתה יכול להכות בו", אמר. "והיום אנחנו אומרים, גם בבעל חיים אתה לא מכה".

 "אנחנו חמלים על בעלי חיים, נשים הן בעלי חיים, ילדים הם בעלי חיים - עם זכויות" - אמר רה"מ @netanyahu בכנס בנושא #אלימותכלפינשים pic.twitter.com/Uxf6Ko2BOH

 "אנחנו מבינים שיש תובנה", המשיך ראש הממשלה, "ויש אינטליגנציה, ויש קוגניציה, ויש רגשות גם לבעלי חיים", הוא ממשיך, ומכאן המלל הופך לתאונת שרשרת שנראה שרק הולכת ומסתבכת: "אנחנו חומלים בצדק על בעלי חיים... מאוד מתחברים לזה' אז אנחנו חומלים על בעלי חיים - נשים הן בעלי חיים. ילדים הם בעלי חיים. בעלי חיים עם זכויות. והדבר הזה צריך לעבור מן העולם, ואני מקווה שלא נראה את הדברים המטלטלים האלה".

הרשת, כצפוי, לא קיבלה באדישות את הכותרת החדשה של נתניהו. "הוא באמת אמר את זה?", תהה גולש, "חשד לאירוע מוחי", קבע אחר. "מי יכל לחשוב שהשוואה בין נשים לבעלי חיים יכולה להסתבך?" כתב גולש נוסף, והיו גם מי שהניחו שנתניהו פלט בטעות שטות, ניסה לתקן - אבל כבר היה מאוחר מדי.

מלשכת רה"מ נמסר: מדובר בעוד עיוות תקשורתי מגוחך. ראש הממשלה נתניהו שדיבר היום מעומק ליבו על זכויות נשים ונגד כל פגיעה בהן, רק נתן דוגמה להתעללות בחלק קטן מנאומו' כשדיבר גם על פגיעה בבעלי חיים, אך בשום אופן לא התכוון להשוות ביניהם.