מענק כספי, הכשרה מקצועית - וערובה לביטחון החוזרים: ישראל וסודן צפויות לחתום בקרוב על הסכם רשמי שיסדיר את היחסים ביניהן, הסדר שבמהלך המגעים להשגתו עלתה גם סוגיית מבקשי המקלט מסודן שכ-6,000 מהם נמצאים בימים אלה בארץ. אמש (שני) פרסמנו לראשונה במהדורה המרכזית את מתווה העזיבה של סודנים שיהיו מעוניינים בכך.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מבחינת החוק הבינלאומי והחוק הישראלי, לא ניתן להעלות לאוטובוסים את כל מבקשי המקלט, להסיעם לנמל התעופה ולהחזירם למולדתם, אלא אם הביעו רצון לעזוב וחתמו על מסמך שמאשר שהם אכן הביעו הסכמה לשוב למדינתם. 

על מנת לנסות ולפתור את הסוגיה, בממשלה גיבשו מתווה עזיבה מרצון של מבקשי המקלט לסודן, שיתבסס על שלושה עקרונות מרכזיים: כל מי שיבחר לעזוב יקבל מענק עזיבה של כמה אלפי דולרים, ולכל עוזב תינתן הכשרה מקצועית במקצועות שנחשבים 'מכובדים' לפני העזיבה. בנוסף, ממשלת סודן ונציבות האו"ם לפליטים יערבו לביטחונם של החוזרים.

דרום תל אביב, ארכיון (צילום: חדשות 2)
מתווה העזיבה מרצון עלה כבר בשלב מוקדם במגעים עם סודן | צילום: חדשות 2המתווה עלה כבר בשלב מוקדם במגעים שהתנהלו בין ישראל לסודן בתקופה האחרונה. נכון לעכשיו, מדובר רק ברעיון. אם וכאשר הוא יעבור לשלב המעשי, הוא יחל בפיילוט של כמה מבקשי מקלט בודדים. על פי ההערכות, מי מהם שיסרב לחזור לסודן - לא יגורש אליה ולא תוטל עליו שום סנקציה.