אחרי שבוע של צלילה מרשימה מאוד בנתוני התחלואה במגזר החרדי, בכיר בדסק החרדים של מגן ישראל אומר היום (חמישי): "אנחנו מזהים היפוך מגמה במגזר החרדי. הירידה בתחלואה נבלמה, ובחלק מהמקומות מתחילה אפילו עלייה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

היפוך המגמה הוא תוצאה ישירה של פתיחת מערכות החינוך וחידוש החתונות במגזר. אמנם מדובר באמירה ראשונית שיש לסייג, אך המספרים מצביעים על עלייה בבני ברק ובאלעד עלייה באחוז החיוביים היום.

הערב נערך דיון חירום של פרויקטור הקורונה למגזר החרדי, אלוף במיל' רוני נומה, עם מנהלי הישיבות כדי לאשר את מתווה הלימודים בהן וליישר קו בנוגע לתקנות המותרות והאסורות. כזכור, לאחר חג הסוכות חזרו תלמידי הישיבות למוסדות הלימוד ללא אישור הממשלה וקבינט הקורונה.

סיבה נוספת לדיון הערב היא עידוד תלמידי הישיבות ללכת ולהיבדק. עד כה כעשרת אלפים בני ישיבות נבדקו ועוד כ-20 אלף צריכים להיבדק. כרבע מתלמידי הישיבות כבר חלו ומוגדרים כמחלימים. בהמשך לקולות שנשמעים בזמן האחרון לספק לחולים שהחלימו תעודה תואמת, גם בתוך המגזר ישנה מחלוקת על הסטטוס שיש לתת לאותם המחלימים.

ניתוח של נתוני התחלואה מהשבוע החולף שבוצע על ידי פרופסור ערן סגל, חגי רוסמן ותומר מאיר ממכון ויצמן למדע, מציג כי חלה ירידה של 60 אחוזים בכמות החולים המאומתים בני המגזר החרדי. בנוסף, חלה ירידה של 57 אחוזים במספר החולים במצב בינוני וקשה, וגם באחוזי התמותה חלה ירידה של לא פחות מ-59 אחוזים ביחס לשבוע שעבר. יש לציין כי בלימת התחלואה מתרחשת במקביל לירידה חריפה מאוד בכמות הבדיקות, וכן כי המגזר החרדי כבר איננו המגזר הראשון במספר הבדיקות לנפש.

לסיכום – במגזר החרדי מסכמים שבוע עם נתונים טובים מאוד שמפתיעים את כולם, אך מעט שאננות עלולה לקלקל את ההישג הזה.