אחרי שנתיים ללא מפקד קבוע למשטרת ישראל, האם זה המפכ"ל הבא? אחרי עיכובים רבים, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הכריז הערב (שלישי) על מועמדו לתפקיד. לאחר חרושת שמועות, אוחנה הודיע כי ימליץ על ניצב יעקב (קובי) שבתאי לתפקיד מפכ"ל המשטרה. המועמדים השונים הגיעו היום למשרדו של אוחנה לקבל תשובה במהלך היום. המועמד שבחר אוחנה יועבר לאישור הוועדה למינוי בכירים – ואחר כך לאישור הממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בימים האחרונים הורו בג"ץ והיועץ המשפטי לממשלה למנות מפכ"ל קבוע בהקדם, והיועמ"ש הבהיר כי זה צריך לקרות עד סוף דצמבר. אוחנה מסר הערב על ההחלטה שקיבל, בתום הפגישות עם כל הנציבים המכהנים במשטרה ועם כמה ניצבים בדימוס. 

אמיר אוחנה (צילום: Olivier FitoussiFlash90)
הכריז על המועמד שלו. השר אוחנה | צילום: Olivier FitoussiFlash90

"ניצב יעקב (קובי) שבתאי הוא קצין ערכי, יוזם, בעל נסיון עשיר ועטור צל"שים", מסר. "הוא הוביל את החיל בתקופה הקשה והמאתגרת של אינתיפאדת הסכינים, במהלכה לוחמי ולוחמות משמר הגבול ניצבו בחזית לשמירה על שלומם וביטחונם של אזרחי ישראל. משמר הגבול הפך תחת פיקודו לחיל המבוקש ביותר לשירות בקרב צעירות וצעירים בישראל, לפני כל היחידות הצה"ליות, וזאת באופן חסר תקדים. כל האמור בצירוף חזונו למשטרת ישראל ותכונות אופיו הביאו אותי למסקנה שהוא האדם המתאים להוביל את המשטרה ולחזק את אמון הציבור בה".

יעקב שבתאי (צילום: הלל מאיר, TPS)
שבתאי עם אלשיך וארדן, ארכיון | צילום: הלל מאיר, TPS

שבתאי, בן 56, נשוי ואב ל-3, התגייס לפני כ-30 שנה למשטרת ישראל כלוחם בימ"מ לאחר שהשתחרר מצה"ל כמ"פ בצנחנים. מאז שירת במגוון רחב של תפקידים ובהם מפקד תחנה ומפקד שני מרחבים בטרם מונה לתפקידו האחרון כמפקד משמר הגבול. במהלך שירותו נפצע מספר פעמים במהלך פעילויות מבצעיות, לאחריהן קיבל את עיטור המופת בשנת 1995 ואת עיטור האומץ בשנת 2004. שבתאי בעל תואר ראשון במנהל עסקים ותואר שני בחינוך.

לפני ההודעה הרשמית, ההערכה הייתה ששבתאי לא נחשב למועמד המוביל אלא למועמד מפתיע. ההערכה הייתה שהשר אמיר אוחנה יבחר מהמועמדים הבאים: ניצב בדימוס יורם הלוי, לשעבר מפקד משטרת ירושלים, ניצב דורון ידיד, המפקד הנוכחי של משטרת הבירה, או ניצב שמעון לביא, מפקד מחוז צפון. ממלא מקום המפכ"ל הנוכחי, ניצב מוטי כהן, לא ימונה לתפקיד חרף זימונו גם כן לקבלת התשובה במשרד של השר. 

לאחר ההודעה, הודיע מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן על פרישתו מהמשטרה לאחר 40 שנים בארגון. במכתב ששלח האשים כי ההחלטה שלא למנות מפכ"ל קבע למשטרה במשך שנתיים נבעה משיקולים זרים. "ניתן היה במספר הזדמנויות במהלך השנתיים האחרונות למנות מפכ"ל במינוי קבע", כתב, "במשטרת ישראל קצינים בכירים רבים הראויים להמשיך ולהוביל את הארגון. נראה כי ההחלטה שלא למנות מפכ"ל קבע משך זמן כה ממושך, לא הייתה נטולת שיקולים זרים".

כהן גם שוחח עם ניצב יעקב שבתאי ובירך אותו על בחירתו לתפקיד: "אבקש למסור ברכת הצלחה כנה ואמיתית לחברי ניצב שבתאי - הצלחתו, הצלחת הארגון כולו". 

מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל מברכת את ניצב יעקב (קובי) שבתאי על בחירתו לתפקיד המפקח הכללי הבא של משטרת ישראל. ההחלטה על מינוי מפכ״ל קבוע למשטרת ישראל הינה החלטה חשובה והכרחית בפרט בעת הזו, זאת בראש ובראשונה לעתיד המשטרה וחוסנה, וכפועל יוצא גם לעתידה וחוסנה של המדינה והחברה כולה".

נשיא המדינה ריבלין שוחח עם המפכ"ל וראש המוסד המיועד וברך את שניהם: "התברכנו בכם, כל אחד בתחומו, מנהיגים שצמחו בשירות העם והארץ - כולנו סומכים עליכם שתגנו עלינו מבית ומחוץ למען המדינה ואזרחיה". 

הלוי לא נשאר חייב (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
ניצב בדימוס יורם הלוי, לשעבר מפקד משטרת ירושלים | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות
ניצב דורון ידיד, מפקד מחוז ירושלים המשטרה (צילום: החדשות)
ניצב דורון ידיד, מפקד משטרת ירושלים המכהן | צילום: החדשות
ניצב שמעון לביא
ניצב שמעון לביא

גם בשב"ס: הנהגה לאחר שנתיים של ממלא מקום?

אוחנה הודיע גם על המועמדת שלו לתפקיד נציבת שירות בתי הסוהר (שב"ס) - גונדר קטי פרי. פרי, גם היא בת 56, נשואה ואם ל-3, התגייסה לשב"ס לפני כ-30 שנה ומאז שירתה בשורה רחבה של תפקידים בארגון ובהם קצינת מודיעין, מפקדת בבית מעצר, ראש מחלקת האסיר, ראש מנהל משאבי אנוש, סגנית מפקד מחוז מרכז וראש מנהלת תפני"ת (בג"צ תנאי המחיה) בטרם מונתה לתפקיד הבכיר של מפקדת מחוז דרום, והייתה לאישה הראשונה בתפקיד שטח מבצעי זה. פרי בעלת תואר ראשון ושני בלימודי אסלאם ומזרח תיכון, מחזיקה בתואר שני נוסף במדעי המדינה והיא גם בוגרת המכללה לביטחון לאומי.

אוחנה הצהיר: "פרי היא קצינה פורצת דרך, מנוסה, מקצועית וערכית. פרי היא אשת שטח שצמחה בשב"ס בשורה ארוכה של תפקידים עד אשר מונתה לתפקיד מפקדת מחוז דרום, החולש על תשעה בתי כלא ובהם אלפי כלואים, רבים מהם אסירים ביטחוניים, ותחת פיקודה כ-2,500 סוהרות וסוהרים. פרי בעלת יכולות מרשימות ותפיסה ייחודית את הארגון והשפעתו הן על האסיר והן על החברה. כל אלה יחד עם תכניותה עבור שב"ס, שכנעו אותי שהיא האדם הנכון להצעיד את הארגון לעבר העתיד ולהעצים את חוסנו".

לדבריו, "הרעיון שעמד בבסיס החלטתי לגבי העומדים בראשות שני הארגונים הוא שמחד, אני סבור שלעומד בראש יש צורך בהיכרות מעמיקה עם הארגון וניסיון בתפקידים שונים, ומאידך – אני מאמין ששני הארגונים זקוקים לריענון ולשינוי. לכן, עשיתי כמיטב יכולתי לבחור מועמדים שיעמדו בשני התבחינים". 

עוד מסר השר: "לאחר תקופה ממושכת בה ראיינתי גונדרים, ניצבים וניצבים בדימוס ושקלתי בכובד ראש את התאמתם, הגעתי למסקנה כי ניצב קובי שבתאי וגונדר קטי פרי הם האנשים המתאימים לעמוד בראשות משטרת ישראל ונציבות שירות בתי הסוהר ולהוביל אותם למול האתגרים הקיימים ולבצע את השינויים הדרושים כדי לחזק את אמון הציבור במערכות אכיפת החוק".

.

גונדר קטי פרי (צילום: דוברות שב"ס, חדשות)
גונדר קטי פרי, ארכיון | צילום: דוברות שב"ס, חדשות

בימים אלו מציינים במשטרה שנתיים תמימות ללא מפכ"ל קבוע. בעקבות עתירת תנועת "אומץ" הורה בג"ץ לבחור במהירות מפכ"ל למשטרה. ושבוע שעבר הנחה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להשלים את הבחירה עד לסוף החודש הנוכחי.

אוחנה התייחס בהודעתו המפורטת גם לממלא המקום, ניצב מוטי כהן, וגם לאשר וקנין שמילא את מקום נציב שב"ס. "אני מבקש להודות לניצב מוטי כהן ולגונדר אשר וקנין שנשאו בשנתיים האחרונות באחריות כממלאי המקום של ראשי הארגונים במשטרת ישראל ובנציבות שירות בתי הסוהר. בכוונתי לפעול על מנת ששניהם יזכו להכרה מלאה של התנאים על התקופה הארוכה בה כיהנו כמ"מ. הם ראויים לכך".

"ניצב מוטי כהן, שמאחוריו שנים רבות במשטרת ישראל במגוון תפקידים, הוא לא רק בן למשפחת שוטרים אלא שוטר בכל רמ"ח איבריו", הדגיש השר על המועמד שלא בחר בו. "הוא עמד כממלא מקום בראש הארגון בזמנים מאתגרים שכללו בין היתר שלוש מערכות בחירות, וכמובן האתגר הכי משמעותי של משטרת ישראל בשנה האחרונה – המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. הערכתי נתונה לו על הפעילות המאומצת, על לילות כימים שהשקיע במשטרת ישראל שנים ארוכות ובפרט בשנתיים האחרונות ועל הרבה עשייה חיובית שנעשתה במשטרה בשנים הללו".

עוד הוסיף: "גונדר אשר וקנין, שהיכרותי עמו החלה לפני 25 שנים בזמן השירות הצבאי, נתן את כל כולו לשירות בתי הסוהר ופעל בנמרצות, בצניעות, בדרך ארץ ובחריצות רבה. הוא החזיק על כתפיו באחריות לארגון הכליאה הלאומי תוך שהוא מראה הן לסגל והן למוחזקים בשירות בתי הסוהר. גם הוא התמודד בתקופה זו עם האתגרים שמניתי, שלוש מערכות בחירות וכמובן המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, שבשירות בתי הסוהר נושא בחובו סכנה מיוחדת בגלל המאפיינים המיוחדים של צפיפות האוכלוסייה הסגורה באגפים. יש בי הערכה רבה על המסירות והשנים הרבות שהקדיש לשב"ס לאורך הקריירה ובשנתיים האחרונות בייחוד. בהזדמנות זו אני מבקש להודות לכל המועמדים שהביעו נכונות לשאת בתפקיד ולהמשיך ולתרום מניסיונם ומיכולותיהם למען המשימה החשובה של הבטחת שלומם וביטחונם של אזרחי ישראל לצד חיזוק אמון הציבור בשני הגופים החשובים הללו".