רבים ספדו לשחקן והיוצר יהודה בארקן שהלך לעולמו לאחר שנדבק בנגיף הקורונה. מאנשי תרבות ושחקנים שכיכבו לצדו בסרטים רבים ועד שרים וחברי כנסת. "תכננו שיעבור את הקורונה ונעבוד שוב יחד, צער גדול", אמר השחקן זאב רווח עם היוודע על דבר מותו של בארקן. נשיא המדינה ספד: "שחקן ענק ועתיר גוונים, שהיה גם ענק רוח ושפע מנדיבותו אל כל אדם".  גם במשפחתו וגם מקרב אומני ישראל הצטברו הודעות האבל לזכרו של אחד הסמלים הבולטים של התרבות הישראלית. בארקן יובא למנוחות ביום ראשון בשעה 16:00 בבית העלמין ברחובות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"כשהוא היה בהכרה בבית החולים מאוד ריגשה אותו האהבה, אנשים מהתעשייה וחברים דיברו איתו - הוא הרגיש את זה וזה ריגש אותו", סיפר הבן רועי ברקן לחדשות 12. "לא הייתה ממש פרידה, היו שיחות כמו תמיד שצחקנו. היה לו קצת יותר קשה לדבר. אני שמח שהוא הרגיש את האהבה של העם". עוד הוסיף: "תמיד כשהייתי צריך אותו הוא היה שם, אני עדיין מחכה שהוא ייצא מאיזה שיח".

"אבא שלי, איך אני יכול לרשום עליך בלשון עבר?", כתב הבן בחשבון הפייסבוק שלו. "איך אני יכול לחשוב על החיים שלי שאתה לא חלק מהם ? היית אבא מדהים, תמיד היית שם בשבילי ועדיין היית אבא גנוב של מדינה שלמה! היית הגיבור שלי והערצתי אותך".

עוד הוסיף: "אבא, בא לי שתגיד לי שזה הכל מתיחה, בא לי לשמוע אותך צוחק ובא לי לחבק אותך. תשמור עלי מלמעלה אבא כי אני לא יודע איך בכלל להמשיך את החיים בלעדיך. תצחיק את כולם שם למעלה. אוהב אותך תמיד אבא ומתגעגע. ומבטיח לך שאדאג שתמיד ייזכרו כמה מדהים היית!". 

"הידיעה שיהודה נפטר קשה מאוד עבורי", אמר השחקן זאב רווח שכיכב לצד בארקן בין השאר בסרטים "חגיגה בסנוקר" ו-"צ'רלי וחצי", "אני מאוד בצער, אני והמשפחה שלי, אני מרגיש נורא משום שקיוויתי שהוא יעבור את זה, יהודה היה בן אדם, פשוט בן אדם, הוא נפטר כצדיק בשבת, עשינו ביחד כמה סרטים שזכורים וילוו את עם ישראל בשמחה, בהרבה שמחה ואנחנו נפרדים ממנו בהרבה צער, תכננו שיעבור את הקורונה ונעבוד שוב יחד, צער גדול. מעבר לכך שהיה שחקן נפלא, ותרם רבות לתרבות הישראלית, הוא היה בן אדם, היה תענוג גדול לעבוד איתו, יהי זכרו ברוך".

השחקן מושון אלבוחר, ששיחק בכמה מסרטי המתיחות שביים יהודה בארקן, אמר ל-N12: "יהודה איש אהוב ויקר. אני כותב מילות פרידה מבן אדם נפלא, נדיב, רחב לב ומשעשע, יצירתי, שחקן אדיר. ובעיקר מלא חסד. צר לי על אובדנך תחסר לכולנו ולי בעיקר. מחזק את משפחתך האהובה. יהיה זכרו ברוך".

קרן מרגלית, יוצרת הסדרה "פלפלים צהובים" שבה שיחק בארקן, כתבה: "צער גדול נפל עלי היום ודמעות סוררות .. חשבתי שהוא יצא מזה וכל כך קיוויתי שעוד אזכה לעבוד איתו. ליהודה היה את הדבר החמקמק הזה שאי אפשר לשים עליו את האצבע, הדבר הזה שמעטים האומנים שזכו בו - קסם. כריזמה מיוחדת כזאת שבאים איתה לעולם. יהודה, לשמחתינו, השאיר חלקים גדולים ממנה איתנו פה בכל הדברים שהוא עשה. השאיר איתנו את הדמויות שלו שמלאות בחום גדול ולב והרבה אהבה". 

עוד ספדה: "תנוח בשלום יהודה יקר. זכיתי ללמוד ממך כל כך הרבה. פעמיים ביום אני מזכירה לעצמי דברים שאמרת לי, ביניהם: 'סאבטקסט לא מצטלם. הכי חשוב זה הכימיה. ואי אפשר שכולם יאהבו אותך - אפילו את אלוהים לא כולם אוהבים. ואותך יהודה אני חושבת שהרבה מאד אנשים אוהבים. אני בטוח אחת מהם".

מיכל ינאי, ששיחקה לידו ב"נשיקה במצ"ח", מסרה הערב: "את יהודה הכרתי לפני 30 שנה, כשהייתי בת 18, באודישן שעשה לי לנשיקה במצ"ח. נערה מתלהבת עם קצת ניסיון בתאטרון ובטלוויזיה אבל מעולם לא השתתפתי בסרט קולנוע. בדיעבד, העבודה לצידו היתה המתנה הכי טובה שיכולתי לבקש. סרט ראשון שלי עם מי שהיה לא רק הפרטנר/השחקן עם הכי הרבה ניסיון שאפשר לבקש לצידך כדי ללמוד ממנו, אלא גם אדם שכולו ענווה ורצון גדול לחלוק וללמד". 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 

יושבת עם דמעות ומחנק בגרון... רק לפני כמה חודשים נפגשתי עם מוסקונה, צפינו יחד בקטעים מנשיקה במצח וריכלנו עלייך... מאיפה בכלל מתחילים... הכרתי אותך לפני 30 שנה, כשהייתי בת 18, באודישן שעשית לי לנשיקה במצ״ח. נערה מתלהבת עם נסיון בתאטרון ובטלוויזיה אבל מעולם לא התקבלתי לסרט קולנוע. בדיעבד, העבודה לצידך היתה המתנה הכי טובה שיכולתי לבקש. סרט ראשון שלי עם הפרטנר/השחקן עם הכי הרבה נסיון שאפשר לבקש כדי ללמוד ממנו, ויותר חשוב עם אדם שכולו ענווה ורצון גדול לחלוק וללמד. יש שחקנים, יש בימאים, יש מפיקים ויש תסריטאים וכל אחד מהם דורש סט כשרונות אחרים. אתה היית גם וגם וגם, והיה מרתק לראות איך כשיש במאי אחר על הסט, ואתה ״רק״ בתפקיד השחקן, לא תפריע לו, גם אם אתה יודע לביים את הסצנה הזאת טוב יותר... ידעת לתת לכולם את הכבוד שלהם. הרבה סיפורים מצחיקים ויפים יש לי עלייך והתמזל מזלי שוב לשחק לצידך לפני שנתיים ולא בטוחה שאמרתי תודה על הכל הטיפים שנתת לי ושעזרו לי בשלושים שנה האחרונות... כמו זה למשל:) צילמנו אז בפילים, ובגלל שכל טייק היה סיפור יקר, למרות שהיה לי טייק לא משהו, הבמאי סרב לצלם את הסצנה שוב. לקחת אותי הצידה והסברת לי בשקט שאם לשחקן יש טייק לא טוב, אבל הבמאי או המפיק חושבים שהיה בסדר, אין סיכוי שיצלמו עוד טייק. ״אז אם את מרגישה שיוצא לך טייק לא טוב, פשוט תהרסי אותו באמצע... תשתעלי, תשכחי טקסט, או כל רעיון יצירתי אחר שעולה לך בראש..״ זו ההזדמנות להודות לך ולגלות שניצלתי את הטיפ הזה כמה וכמה פעמים... (וסליחה לכל הבימאים שהרסתי להם את החיים..) תודה יהודה, על שהיית נדיב כשחקן וכאדם, תודה שנתת להתווכח איתך בלי פחד על סצנות למרות מעמדך, תודה על שהצחקת כל כך ושנתת לי את ההזדמנות הראשונה להיות על המסך הגדול. תודה על שהיית מי שהיית עבורי ועבור כולנו. היית ותהיה השראה. היה תענוג צרוף ובית ספר למשחק לעמוד לידך, להתבונן בך, לשחק לצדך. ראית תמיד הכל מכל הכיוונים, ידעת הכל וחלקת ברוחב לב. היית כבר כוכב גדול, אבל עם אפס גינונים, תמיד דואג שכולם מסביב ירגישו נוח, מפרגן ללא גבולות ומאפשר לכולם לזרוח. אומרים שהאווירה על סט נקבעת לפי השחקן הראשי, וזה אומר עלייך הכל. היה מצחיק וכיף להיות שם במהלך הסצנות ולא פחות מאחורי הקלעים וזו היתה חוויה באמת לכל החיים. נוח בשלום על משכבך. יהי זכרך ברוך. אוהבת אותך! #יהודהברקן #נשיקהבמצח

A post shared by מיכל ינאי (@michalyanai) on

עוד הוסיפה: "לשחקן, בימאי, מפיק או תסריטאי יש סט כשרונות יחודי, וליהודה היה את כולם. והיה מרתק לראות איך כשיש במאי על הסט הוא לא יפריע לו, גם אם הוא יודע לביים את הסצנה הזאת יותר טוב ממנו... הוא ידע לתת לכולם את הכבוד שלהם. תודה יהודה, על התרומה המטורפת שלך לתעשיית הקולנוע, על שהיית נדיב וקשוב כשחקן וכאדם, תודה על שהצחקת כל כך, שפרגנת, ושנתת לי את ההזדמנות הראשונה להיות על המסך הגדול. תודה על שהיית מי שהיית עבורי ועבור כל מי שצפה בך. נוח בשלום על משכבך".

צפו בכתבה המלאה (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

יענקל'ה מנדל, יו"ר אמ"י (ארגון אומני ישראל) מסר: "קיבלנו בצער רב את הידיעה על פטירתו של בארקן, מראשוני אמ"י וחבר נאמן באגודה מיום היווסדה. בארקן, איחד ביצירתו את כל חלקי העם. כולם אהבו אותו, ובימינו אין זה דבר מובן מאליו בכלל, ולכן העם כולו בוכה על לכתו. כחבר באמ"י בארקן השתתף בכל המפגשים והאסיפות, ובצניעותו תמיד ידע לומר לי ולחבריו מילה טובה. הכאב האישי הוא גדול, ולאחר התייעצות עם המשפחה נמצא דרך להנציח את פועלו גם באמ"י".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף להספדים: "בשם כל אזרחי ישראל ויחד עם רעייתי שרה אני מבקש להביע תנחומים מעומק הלב למשפחתו של האיש שכולנו אהבנו, יהודה בארקן ז"ל. יהודה אהב את העם ואת המדינה אהבה גדולה ושימח דורות שלמים של ישראלים בארץ ובעולם עם יכולות המשחק והקולנוע הכל כך מיוחדים ומלאי הכישרון שלו. הוא יחסר לכולנו מאוד. נמשיך לנצור את יצירותיו ואת נכסי התרבות שהשאיר אחריו. עוד רבות ילומד ויסופר על איש התרבות פורץ הדרך הזה". 

גם הנשיא ריבלין ספד לבארקן: "יהודה בארקן שהלך מאיתנו אתמול היה באר של שמחה. שחקן ענק ועתיר גוונים, שהיה גם ענק רוח ושפע מנדיבותו אל כל אדם. אנחנו נשוב אל הנכסים שהותיר לתרבות הישראלית שוב ושוב, ונזכור אותו באהבה רבה וחיוך. תנחומיי העמוקים למשפחתו".  

טוביה צפיר, שעבד עם יהודה בארקן, ספד לו הערב בריאיון ל"פגוש את העיתונות". "מאוד עצוב וחבל", אמר. "כבר מהסרט הראשון היה ברור לגמרי שיש סיפור אהבה בין יהודה לבין המצלמה. הוא היה פוטוגני. חתיך, שובר לבבות וכובש לבבות. איש מלא קסם גם בחיים האישיים". עוד הוסיף: "הוא היה שחקן מבטן ומלידה, היינו בקשר עד השנים האחרונות, גם אחרי שחזר בתשובה. הייתי בקשר עם הבן שלו, רציתי לבקר אותו".

שר התרבות חילי טרופר ספד גם הוא לבארקן: "יהודה היה מהשחקנים הגדולים והמוכשרים שידעה ישראל. הדמויות אותן גילם והסרטים אותם ביים וכתב יישארו לנצח שזורים בתרבות הקולנוע הישראלית. בכישרון רב הצליח בארקן להכניס רגעי הומור ושמחה לכל בית ישראלי במהלך שנים ארוכות. תנחומיי הכנים לרעייתו, ילדיו ומשפחתו, הי זכרו ברוך".