אירוע הגשם המשמעותי שחווינו במהלך סוף השבוע אומנם במגמת היחלשות, אבל ההשלכות שלו הפעם היו קשות מתמיד. כמויות הגשם העצומות שנמדדו גרמו להצפות משמעותיות באזורים שונים בארץ, וכוחות ההצלה נאצלו לחלץ מאות אזרחים מחשש שייפגעו.

לילה של הצפות ברחבי הארץ

הצפות משמעותיות בנס ציונה: בתים ניזוקו, תושבים פונו

באזור הכרמל נמדדו כמעט 200 מ"מ של גשם, ובאזור נס ציונה כ-150 מ"מ – שגרמו ללא מעט הצפות נרחבות ברחבי העיר, שבה חולצו קרוב ל-50 איש, כ-20 מתוכם הם דיירי בית אבות. גם באזור החוף, השפלה וחיפה נרשמו כ-150 חילוצים של תושבים. בשעה האחרונה, גם בטירה התרחשו כמה חילוצים. בחיפה נחסמו רחובות לתנועה בשל אירוע הגשם החריג.

הצפה באור יהודה (צילום: כבאות והצלה)
צילום: כבאות והצלה

הכמויות שירדו ביממה האחרונה כיסו בשורה של מוקדים את ממוצע הממטרים של חודש נובמבר כולו, ואף חצו אותו. ברוב אזורי הארץ, הממוצע בחודש זה עומד על בין 50 ל-70 מ"מ, ואילו ביממה החולפת ירדו בין 100 ל-150 מ"מ של גשם.

הצפות בראשון לציון (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
צילום: תיעוד מבצעי מד"א

כמויות הגשם המלאות עד כה: מעגן מיכאל - 217 מ"מ, עין כרמל - 175 מ"ל, אזור חיפה - כ-150 מ"מ, זכרון יעקב - 122 מ"מ, בית דגן - 105 מ"מ, תל אביב - 81 מ"מ. 

בשל הגשמים - משרד הפנים הודיע: חופי ת"א ייסגרו, וגם - התחזית לימים הקרובים

בשעה זו, נראה שמערכת הגשם במגמת דעיכה, כשהגשמים צפויים לפחות במהלך השעות הקרובות. עם זאת, יש עדיין מוקד של גשם באזור החוף – בתל אביב, בראשון לציון ובחולון – שבהן היו גשמים כבדים לאורך היום.

הלילה צפוי להיות קר, עם טמפרטורות נמוכות. מחר עדיין יהיה קר באופן יחסי, וגשם קל צפוי לרדת לפרקים. בימים שני ושלישי צפויה התחממות עם עלייה בטמפרטורות. ביום רביעי, לקראת שעות הערב, הגשם צפוי לחזור אלינו וללוות אותנו בכמה ימים.

משרד הפנים הודיע כי כל חופי תל אביב שפתוחים במהלך עונת החורף - אסורים לרחצה. זאת, בשל המלצת משרד הבריאות כי חקיים חשש לזיהום בעקבות הזרמת מי הגשמים לים. 

עיריית תל אביב יפו בתשובה לפניית N12: "הנוהל העירוני בעת אירוע גשם עוצמתי קובע כי יש לסגור את החופים מחשש לזיהום. זאת, לאור חשש מסחף של מי נגר לא נקיים או הגעת מערכת הביוב לסף ספיקה. הבוקר, לאור הגלשה של מי ביוב לים בעת הסערה, אכן הורתה העירייה על סגירת החופים".

הצפה באור יהודה (צילום: כבאות והצלה)
צילום: כבאות והצלה

צוותי הכיבוי וההצלה פרוסים ברחבי הארץ. הם מבקשים מהאזרחים שלא לצאת מהבית גם אין צורך חיוני בשל האירועים. שירותי הכבאות וההצלה טיפלו ביותר מ-700 קריאות של אזרחים בשל נזקי הסערה.

השתתפו בהכנת הכתבה: מעין פרתי, אור רביד

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות