התקלה הנרחבת והפסקות החשמל ברחבי הארץ במהלך הלילה: חברת החשמל אמנם הכחישה באופן תקיף, אבל גורמי ביטחון אומרים הבוקר ל-N12 כי לא נשללת האפשרות שמדובר במתקפת סייבר. בתוך כך, האקרים אירניים טענו כי הם עומדים מאחורי הפסקת החשמל הנרחבת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שלוש תחנות כוח קורסות בזו אחר זו (2 פרטיות, 1 של חברת החשמל) ושליש מתושבי המדינה מוצאים את עצמם באמצע הלילה ללא חשמל. בחברה טוענים שמדובר ב"השלת עומס" אבל גורם המעורה בפרטים אומר לנו: "באמצע הלילה אין עומס ארצי, אף תחנה לא עמוסה, לכן יש סבירות רבה שמדובר במתקפת סייבר". ממשרד האנרגיה נמסר שהם בודקים את הנסיבות. 

צריך להזכיר שבתקופה האחרונה היו כמה סבבים של מתקפות סייבר בין ישראל לאירן. הדיווח האחרון בנושא הגיע מאירן, אז תשתיות רבות במדינה הושבתו לפרק זמן במה שכונה מתקפת סייבר רחבת היקף. מדובר היה גם בנמלים, אבל גם בתשתיות תחבורה נוספות, בבנקים ועוד. 

נזכיר כי יוחס גם לאירן ניסיון תקיפה נגד חברת מקורות הישראלית, אחרי שיוחסה לישראל תקיפה בנמל בנדר עבאס.  

כאמור, במהלך הלילה אזרחים רבים ברחבי הארץ דיווחו על הפסקות חשמל בשלל מוקדים. הבוקר (שישי) חברת החשמל התייחסה להפסקת החשמל והדגישה כי לא מדובר באירוע סייבר. בשל תקלה ברשת ההולכה בדרום הארץ הייתה הפסקת חשמל בתחנת כוח פרטית באר טוביה ובתגובת שרשרת נפסקו יחידות ייצור הכוח בתחנות דליה יחידה של החברה במועצה האזורית גזר.

כפי שמתבצע בכל אירוע חריג כמו זה, חברת החשמל פתחה בבדיקה ותחקור האירוע. "נציין כי המערכת התאוששה מהר ותוך כ-40 דקות חזרה אספקת החשמל כסדרה", נמסר מחברת החשמל. 

באירועים כמו זה, כחלק מתגובה אוטומטית של ההגנה על תחנות הכוח - חברת החשמל עושה הפסקות יזומות הנקראות "השלות עומס" על מנת למנוע הפסקות חשמל רחבות יותר. כאשר המערכת מתייצבת נכנסות יחידות הגיבוי לפעולה.

אילוסטרציה - עמוד חשמל (צילום: By Dafna A.meron)
אילוסטרציה - עמוד חשמל | צילום: By Dafna A.meron

סמוך לשעה 01:00 בלילה אזרחים רבים ברחבי הארץ דיווחו על הפסקות חשמל בביתם. המוקדים בהם הופסק זרם החשמל הם: בירושלים, אשדוד, רמת גן, גבעתיים, ראשון לציון, הרצליה, דליית אל כרמל, הוד השרון, כפר סבא, אור יהודה, שוהם ובאזורים רבים אחרים.

בחברת החשמל הסבירו כי ההפסקה נגרמה בשל תקלה ביחידות הייצור. בחברה הבטיחו שהמערכת תשוב לספק חשמל בתוך כ-15 דקות. ברוב מוקדי התקלות המערכות שבו לפעול בתוך כ-20 דקות אבל ישנם מקומות שההפסקות התארכו גם כ-40 דקות.

משרדי חברת החשמל בתל אביב (צילום: חדשות 2)
במקום השני. חברת החשמל | צילום: חדשות 2

בעקבות התקלה גם אתר חברת החשמל נפל, וגם מוקד 103 קרס. האורות בכביש איילון הפסיקו לפעול במהלך הלילה ומערכת הרמזורים בגוש דן הפסיקה לפעול. רבע שעה אחרי שקרס, האתר של חברת חשמל חזר לפעול.

בחברת החשמל הסבירו מהי השלת עומס: "אי אפשר לאגור חשמל ולכן האתגר הגדול של החברה הוא לשמור על איזון בין ייצור וצריכה ברשת החשמל בכל רגע נתון. תקלה פתאומית במערכת הייצור או ברשת הולכת החשמל, פוגעת באיזון הרגיש וגורמת לתגובה אוטומטית של מערכות ההגנה. כדי למנוע התמוטטות של המערכת עד כדי עלטה אזורית או ארצית. כשמערת ההגנה מפסיקה באופן אוטומטי את אספקת החשמל זוהי השלת עומס".