25 שנים חלפו מאז רצח רבין, ומילים רבות נכתבו על האווירה בארץ בימים שאחרי. אלפי ילדים הגיעו אז לכיכר שלימים נקראה "כיכר רבין" בתל אביב, להדליק נרות ולחוש סולידריות וקרבה בימים שבהם נראה היה שהחושך מתגבר. חזרנו אל כמה מהם כדי לשמוע איך הערב המטלטל ההוא עיצב את חייהם הבוגרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו מרגישים שעכשיו האלימות הרבה יותר נוראית משהייתה פעם", אומרת מרב שובל ונזכרת באותם הימים שאחרי הרצח, כששהתה עם חבריה בכיכר. "זו אלימות שבאה מנבחרי הציבור שלנו", היא טוענת. שובל, אחת מאותם "ילדי נרות", מאשימה 25 שנים אחרי: "מתה לנו הדמוקרטיה, כי מישהו ניסה לרצוח את הדמוקרטיה. אנחנו עכשיו בשלבי הגסיסה שלה".

יוסי לוי, שהיה בין המפגינים נגד ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל באותה התקופה, אמר השבוע: "הכי קל לשטוף לך את המוח לשנאה לערבים ולשמאלנים. זה זעזע אותי ומשם התחיל תהליך של שינוי". לוי, שהשתתף בין היתר בהפגנות בכיכר ציון בירושלים מפגין היום נגד ראש הממשלה נתניהו בבלפור. הוא מספר כי בתקופה שקדמה לרצח עוד אחז בשלטים שקראו "רבין בוגד", "רבין רוצח" – אך הרצח הוביל אותו לשנות את עמדותיו.

25 שנה לרצח רבין: ילדי הנרות חוזרים לכיכר (צילום: N12)
יוסי לוי שהיה בין המפגינים נגד ראש הממשלה רבין | צילום: N12
25 שנה לרצח רבין: ילדי הנרות חוזרים לכיכר (צילום: N12)
25 שנה לרצח רבין: ילדי הנרות חוזרים לכיכר | צילום: N12

תלמידים רבים צפויים להגיע השבוע לכיכר רבין במסגרת הפרויקט "חבר, אני זוכר" של עיריית תל אביב יפו, והם ישמעו עדויות של 40 "ילדי נרות" על ליל הרצח. "מה שלא תספר – לא ידעו" אמר ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי.

"זה ממש הרגיש כאילו אני שם, למרות שלא הייתי שם ועוד בכלל לא נולדתי. יש לי ממש דפיקות לב", תיארה מיקה קורן בת ה-14 לאחר שצפתה בעדויות המוקרנות בכיכר. "קיבלתי צמרמורת כשראיתי את הסרטון", הוסיף יואב כהן, תלמיד מרמת השרון.