המערכת החורפית וכמויות הגשם הגדולות גרמו לנזקים כבדים במוקדים רבים בארץ. אמנם נראה כי בנס ציונה מדובר בתופעה שחוזרת על עצמה שנה אחר שנה - ותושבים טוענים להתעלמות מכוונת של העירייה. התושבים מתוסכלים ומאיימים במחאה: "זה סיוט שחוזר על עצמו כל חורף, פוחדים להתחשמל. נפזר את הרכבים והריהוט שנהרס ברחבת העירייה". רק בנס ציונה חולצו ביממה האחרונה כ-50 בני אדם, מהם 30 מבית האבות ו-18 לאורך רחוב העצמאות שהוצף. בעירייה הודפים את הטענות: "עומלים כבר שבועות להכנת תשתיות העיר באופן מיטבי לקראת החורף".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הוריו של עומרי רווח, תושב נס ציונה, מתגוררים ברחוב העצמאות בעיר – ונאלצו להתפנות מביתם על גבי סירות. "שני הילדים הקטנים שלי היו אצלם, אימא שלי בת ה-70 נאלצה לעלות על סולם עם שני הילדים. אבא שלי פונה בסירה, זה נשמע הגיוני? הוא בטראומה עד עכשיו", סיפר רווח ל-N12. לדבריו, הבעיה בשכונה מוכרת היטב לעירייה, וחוזרת על עצמה שנה אחר שנה.

"זו בעיה שמתרחשת כבר 8-9 שנים. כל שנה 40 רכבים של השכנים נהרסים באופן טוטאלי. ארונות, מקררים, ריהוט – הכל צף ונהרס. אין תשתיות ברחוב הזה, כל שנה מגיעות נשאבות מראש ונערכות, אבל גם זה לא קרה השנה. המים בבית של אבא שלי הגיעו ל-1.70. זה נזק בלתי הפיך? לאן ילכו ההורים שלי עכשיו – כל השכונה מחפשת איפה לישון הלילה".

הצפות בבית פרטי בנס ציונה
בית הוריו של עומרי רווח
הצפות בבית בנס ציונה (צילום: ללא)
בית הוריו של עומרי רווח | צילום: ללא
הצפות בבית פרטי בנס ציונה
המכוניות ברחוב העצמאות
הצפות בבית בנס ציונה (צילום: ללא)
רחוב העצמאות בנס ציונה | צילום: ללא
מכונית מוצפת בנס ציונה (צילום: ללא)
"כל שנה הולכים 30 רכבים" | צילום: ללא
הצפה בבית בנס ציונה (צילום: ללא)
"הריהוט הלך" | צילום: ללא

לדבריו של רווח מדוב בשכונה שבה מתגוררים בעיקר אנשים מבוגרים אשר לא מצליחים להיאבק בבירוקרטיה. "25 בתים נפגעו בעוצמות שונות האנשים האלה לא יודעים להרים מחאה, אז הם מוציאים מאות אלפי שקלים עבור שיפוצים. רק אנחנו במשפחה איבדנו 5 כלי רכב בהצפות בשנים האחרונות".

הצפה ברחוב בנס ציונה (צילום: ללא)
"זה קורה כל שנה - העירייה מתעלמת" | צילום: ללא
הצפות בבית פרטי בנס ציונה
רחוב העצמאות, נס ציונה
הצפות בבית פרטי בנס ציונה
הסירה שפינתה את אביו של רווח

רווח מפנה אצבע מאשימה לעיריית נס ציונה, שלטענו מודעת כי בעיית הניקוז טמונה בתיקון תעלת המים, אך מדובר על שיפוץ שעולה מיליוני שקלים. "שמעתי במו אוזניי שהם מעדיפים שהתושבים יתבעו את העירייה. ככה הם מושכים אותם כמה שנים ומוציאים בסוף פיצויים של כמה עשרות שקלים ונגמר הסיפור. על מה משלמים פה ארנונה גבוהה? זאת שערורייה".

"אנשים יוצאים מדעתם", הוסיף רווח. "זה לא יעבור בשתיקה - ניקח את הרכבים ההרוסים ונזרוק אותם ברחב העירייה ביחד עם הריהוט ההרוס". לי, תושבת רחוב העצמאות סיפרה בשיחה ל-N12 על מצוקה דומה. "זה חוזר על עצמו כל שנה. יש לנו בניין חדש ברחוב – כל החניון שלו הוצף כל החניון יחד עם הרכבים. אצלי בבניין יש דירת מרתף שהאנשים בה ניצלו בנס".

מעיריית נס ציונה נמסר: "אגף שפע ועובדי העירייה עומלים כבר שבועות להכנת תשתיות העיר באופן מיטבי לקראת החורף ולקליטת מי הגשמים, גם באירועי גשם קיצוניים. ביממה האחרונה ירדו כמויות גשם בפרק זמן קצר ובכמויות שלא נצפו מתחילת המדידות. צוותי העירייה - אגף שפע, אגף הנוער ומתנדבים רבים פעלו במהלך כל הלילה והיום מול התושבים שנפגעו מהצפות על מנת לסייע. נס ציונה נמצאת טופוגרפית במקום נמוך ומהווה באופן טבעי אגן ניקוז של ראשלצ, באר יעקב ורחובות. בעקבות בניה מאסיבית בשנים האחרונות בראשון לציון ובבאר יעקב, ללא מתן מענה הולם לפתרונות ניקוז, נוצר שיטפון שהגיע הלילה לנס ציונה. פעמים רבות דרשנו מראשי הערים השכנות לטפל באופן מיידי בהקמת אגני השהייה לוויסות זרימת המים, כמתחייב על פי חוק. עיריית נס ציונה קוראת לטפל בנושא מיידית, על מנת שאירוע כמו שחווינו הלילה לא יחזור. נמשיך לפעול בכל הכלים שברשותנו על מנת למצוא פתרונות מיטביים גם לאירועי גשם קיצוניים".