הותר לפרסום: מדריך וחניך טיס נהרגו הבוקר (שלישי) כאשר מטוסם הקל התרסק סמוך לרהט. מדובר בקצין צה"ל במילואים ששירת כמדריך טיסה וחייל צה"ל ששירת כפרח טיס מבית הספר לטיסה. בעקבות התאונה, הורה מפקד חיל האוויר על עוצר טיסות אימונים והכשרות‎. כעת מנסים לברר אם מדובר בטעות אנוש, תקלה טכנית או פגיעה בציפור. אירוע דומה לא התרחש בקורסי הטיס למעלה מ-10 שנים.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהודעה שפרסם דובר צה"ל, נכתב כי מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין הנחה על הקמת צוות תחקיר מומחים בראשות קצין בדרגת אלוף-משנה לבחינת נסיבות האירוע. עוד נמסר כי הודעות נמסרו למשפחותיהם של ההרוגים בתאונה.  

זוהי השתלשלות האירועים שידועה עד כה: סמוך לשעה 11:00 מטוס קל דו מושבי המריא מאחד המנחתים הקרובים לטיסה בגובה נמוך. מסיבה לא ידועה, המטוס נגע בקרקע, ניתר - ואז פגע בעוצמה בקרקע והתלקח. גורמים שקשורים לחקר תאונות אוויר נמצאים בזירה, סמוך לקיבוץ משמר הנגב, כדי לבדוק מה הסיבה לתאונה הקטלנית: טעות אנוש, כשל טכני או התנגשות בציפורים שעפות באזור בתקופה זו.

אהרון לפידות, מומחה לתעופה, התייחס בריאיון לתוכנית "שלוש עם עופר חדד" לנסיבות האירוע הקשה: "מזג האוויר הרבה יותר מסוכן למטוסים קלים אבל מתיאור מה שהתרחש מתברר שהטייסים עשו מאמץ להגיע לאיזשהי נחיתת חירום".

לדבריו, "העובדה שהמטוס גלש ואז ניתר באוויר ואז התרסק זה יכול להצביע על כך שהטייס ניסה להנחית את המטוס נחיתת חירום כי הוא גילה תקלה שהצריכה נחיתה. הטייס ניסה ככל הנראה להנחית את המטוס".

מטוס קל התרסק בנגב (צילום: מד"א)
שרידי המטוס נמצאו בוערים בשטח | צילום: מד"א

בחקירות תאונות אוויר יש אלמנטים רבים שמשקללים כדי להגיע לסיבה לתאונה מסוג זה: מזג האוויר הוא גורם חשוב מאוד. במקרה הזה לא סביר שמזג האוויר ששרר בצפון הנגב היה הגורם. נראה שהעננות הייתה מאוד גבוהה ולא בגובה שמאפיין טיסה במטוסים קלים. גם תופעות אחרות כמו רוחות חזקות לא היו באזור: גם הראות הייתה טובה מאוד ולכן קשה למצוא קשר בין התנאים לבין התוצאה הטרגית.

אזור נתיב הטיסה במשמר הנגב הינו בעייתי בתקופה זו של השנה. מדובר בנתיב טיסה מוסדר למטוסים צבאיים ואזרחיים, ובעונה זו ישנה נדידת ציפורים נרחבת באזור. רק לפני שבועיים מסוק פגע בעוף דורס באזור ונאלץ לבצע נחיתת חירום, והנתיב הוסט מעט צפונה. 

כוחות כיבוי של תחנת באר שבע ורהט הגיעו לזירה וכיבו את השריפה. רב רשף אריק אלימלך סיפר: "קיבלנו הודעה על התרסקות מסוק באזור נחל גרר. הזנקנו מספר צוותי כיבוי. ראינו מטוס קל על הקרקע, הוא היה בוער כליל. לצערי במקום היו כבר שני הרוגים. ראינו שאריות של המטוס מפוזרות על הקרקע, חלקן בערו".

חן ורמוס, סגן מנהל בי"ס לפרמדיקים של מד"א, שחזר: "קיבלנו קריאה על מטוס קל שהתרסק בשדות פה. הוזנקנו משדה תימן, המסוק שלנו נחת לא רחוק מכאן ובתוך בערך חמש דקות הגענו למקום. זיהינו מלמעלה את ההריסות, הכיבוי כבר היה במקום והתחיל לכבות את האש. נחתנו פה בשדה ממש קרוב לאירוע, זיהינו שני נפגעים שלא נותר אלא לקבוע את מותם בשטח. מדובר במטוס קל, לא ברור לאיזו מסגרת הוא שייך - היו בו שני נוסעים בלבד".

מתן יעקב ואור רביד השתתפו בהכנת הידיעה.