ישיבת מליאה מיוחדת שמציינת 25 שנים להירצחו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל התקיימה היום (חמישי) באולם המליאה של הכנסת. בין הנואמים בישיבה: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הכלכלה עמיר פרץ, שר הביטחון בני גנץ ויו"ר האופוזיציה יאיר לפיד. במהלך נאום רה"מ הוא השווה בין ההסתה שהופנתה כלפי רבין לפני הרצח, לבין ההסתה שמופנית כלפיו ואמר: "25 שנים אחרי רצח רבין, יש הסתה מפורשת לרצח כלפי ראש הממשלה ובני ביתו". בעקבות דבריו נשמעו צעקות מצד חברי הכנסת. אחרי ראש הממשלה, יו"ר האופוזיציה לפיד עלה לנאום ואמר: "מנהיגים אומרים את האמת שלהם ואז נאבקים עליה - וזו המנהיגות שחסרה היום". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפתח דבריו אמר ראש הממשלה: "ביום הזה אנחנו מעלים את זכרו של יצחק רבין אוהב הארץ, פטריוט מנהיג ממלחמת העצמאות עד ששת הימים, בה פיקד על צה"ל כששחרר את ירושלים מכהונתו כשגריר. פעולותיו ראויות להוקרה עמוקה מצד כל המדינה".

"בעברו הרחוק של עמנו ידענו אסונות לאומיים שקנאים חסרי רסן עשו דין לעצמם", המשיך נתניהו. "אם נאפשר לאנשי שוליים לנהוג כך גם היום, שוב נמצא את עצמנו על סף תהום. יש לגנות בתוקף אלימות פוליטית ואחרת מכל מחנה שהוא. צרור יריות בכיכר העיר לא היה ולא יהיה תחליף להכרעת העם בקלפי".

"הדמוקרטיה תלויה בכך שכלי התקשורת לא יציגו דעה אחידה", אמר. "זו הגדולה של הרשתות החברתיות הן לא כפופות לתכתיב הדעות שבא מלמעלה, מצד קבוצה קטנה שמוטה תמיד לכיוון אחד. כל עוד הרשתות מאפשרות את חופש הביטוי ותורמות תרומה חשובה לדמוקרטיה, אבל גם שם, צריך לשמור שלא ייחצו קווים אדומים. אסור שתהיה שם שום הסתה לרצח ולאלימות מכל צד שהוא".

רה"מ נתניהו במליאת הכנסת (צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)
רה"מ נתניהו במליאת הכנסת | צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

"היום, 25 שנים אחרי רצח רבין, יש הסתה מפורשת לרצח כלפי ראש הממשלה ובני ביתו, חדשות לבקרים. אשלח לכם את הציטוטים הללו ואת מקורותיהם". בשלב הזה התעוררה מהומה במליאה וחברי כנסת מהאופוזיציה קטעו את נאום ראש הממשלה.

נתניהו הוסיף: "לפני מחצית היובל במסגרת הפולמוס על הסכמי אוסלו, עמדתי על זכותי להשמיע עמדה שמנוגדת לממשלה דאז. זו לא הייתה רק זכותי אלא גם חובתי. כיבדתי את יצחק רבין הערכתי את תחושת השליחות שלו ואת הישירות שלו אבל במקביל חלקתי עליו. התנגדתי בתוקף לקריאות 'בוגד' שהופנו כלפיו, אבל באותה עת, האמנתי שרבין וממשלתו שוגים. הטעות הייתה בתפישה ששלום עושים עם אויבים. האמנתי אז, ואני מאמין גם היום, ששלום עושים עם אויבים שהחליטו להפסיק להיות אויבים. הטעות הייתה בראיית קורבנות הטרור כקורבנות שלום. אין דבר כזה קורבנות שלום. טרור הוא טרור - ושלום הוא שלום".

"אסור שתהיה הסתה לרצח ולאלימות - מכל צד שהוא"

"שנים חלפו מאז הסכם השלום האחרון שלנו עם מדינה ערבית ועד הסכמי השלום של השבועות האחרונים", אמר. "ההסכם עם מצרים עליו חתמו לפני 41 שנים, ההסכם עם ירדן לפני 26 שנים והסכמי השלום עם איחוד האמירויות ובחרין והנורמליזציה עם סודן. אם נתמיד במדיניות שהתוויתי, עוד מדינות יצטרפו. זו מהפכה אמיתית שמשנה, לטובה, את עתיד ישראל והמזרח התיכון".

רה"מ נתניהו במליאת הכנסת (צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)
רה"מ נתניהו במליאת הכנסת | צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

נתניהו התייחס גם לסוגיה הפלסטינית ואמר כי הם "בלמו כל יוזמה לחימום היחסים בין מדינות ערב לישראל. התוקפנות של האסלאם הקיצוני יצרה את התנאי ההכרחי הראשון לשינוי היחס כלפי ישראל. התנאי השני היה ההתנגדות לניסיונה של אירן להתחמש בנשק גרעיני. מדינות ערביות רבות חיפשו משענת איתנה, הם ראו כיצד אנחנו בישראל לא מהססים להתייצב מול אירן ומול כל העולם אם צריך. גם דעת הקהל במדינות הללו מתחילה להשתנות בצורה דרמטית. כל מי שהיה בדובאי עכשיו יכול להעיד על כך. ישראל נתפשת כבת ברית חזקה ואמיצה. אם נדבוק בעשייה הזו, נרחיב פלאים את מעגל השלום ובסופו של דבר נביא גם את הפלסטינים לאמץ תפישה מציאותית שתאפשר שלום גם עמם".

ח"כ יאיר לפיד במליאת הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
יו"ר האופוזיציה בישיבת המליאה לציון זכרו של יצחק רבין ז"ל | צילום: ערוץ הכנסת

אחרי ראש הממשלה עלה לדוכן יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד. בפתח דבריו אמר: "המורשת האמיתית של רבין היא לא השלום ולא המלחמה, היא האמון. מנהיגותו של רבין התבססה על אמון. אנשים האמינו לו ובגלל זה האמינו בו. הוא נרצח מפני שהרוצח האמין לו. הרוצח האמין שרבין לא ימצמץ ולא יתקפל כל עוד הוא חי. הוא רצח אותו משום שרבין אמר 10 דקות לפני שנרצח בכיכר, אני רוצה שהממשלה תמצה כל אפשרות להגיע שלום כולל. אם לא היה נרצח, זה מה שהוא היה עושה".

"כי זה מה שעושים מנהיגים. אומרים את האמת שלהם ואז נאבקים עליה. רבין לא מוגדר במותו אלא בימי חייו. המורשת שלו היא מודל המנהיגות שלו. הוא האמין בדברים פשוטים, שמנהיג צריך לומר אמת, לקחת אחריות כשעושים טעויות, להיות נדיב בקרדיטים כשיש הצלחות, להגדיר מה הדבר הגדול שאתה רוצה להשיג ולפעול למענו, לספוג את הכישלונות ולעשות גם את הדברים שאף אחד לא אוהב", אמר. "זו המנהיגות שחסרה היום".

מוקדם יותר היום התקיים טקס אזכרה ממלכתי לזכרו של רבין בבית הנשיא. בטקס נאמו נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין ושר הביטחון בני גנץ. נשיא המדינה אמר כי הוא "חושש שהלהבות הגבוהות שבתוכנו מסכנות את הבית שלנו, של כולנו. 25 שנים אחרי הרצח, המדינה נקרעת כמו ים סוף בין שני מחנות והשנאה מבעבעת לנו מתחת לרגליים". גם גנץ קרא בנאומו לשלום בית ואמר: "אם איננו מצליחים לנהל דיון בכנסת, איך ננהל דיון ברחוב?".