ההחלטה שעוסקת ברפורמה למיגור עושק קשישים אושרה היום (ראשון) בישיבת הממשלה. ההחלטה, שפורסמה לראשונה במהדורה המרכזית, כוללת גם חבילת חקיקה. בין היתר ייקבע שניצול קשישים יהווה הפרה בנסיבות מחמירות, חברות אשראי יחויבו להפסיק סליקה לעסק שהוגדר כעושק קשישים, תיקי ההוצאה לפועל שנפתחו ע"י חברות עושק - ייסגרו וחברות יחוייבו להקליט ולמסור את כל שיחותיהן עם הצרכנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

את הרפורמה הובילו שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ והשרה לשוויון חברתי וגמלאים מירב כהן ואלה עיקריה:

 1. פגיעה ו/או ניצול של קשישים תהווה הפרה בנסיבות מחמירות בגינה ניתן יהיה להטיל עיצום כספי מוגדל.
 2. בחינה של הטלת אחריות אישית על העומד בראש חברה שעושקת קשישים או על מחזיק במשרה ניהולית בחברה כאמור, ולא רק על החברה עצמה.
 3. חברות אשראי יחויבו להפסיק סליקה לעסק שהוגדר כעושק קשישים, ואם הכסף הועבר לחברת האשראי וטרם עבר לעסק – הוא יחזור ללקוח הנפגע.
 4. תיבחן אפשרות להטיל עיצומים כספיים על חברת אשראי שלא תעצור סליקה של חברות שעושקות קשישים.
  - הפסקת תיקי הוצאה לפועל שנפתחו ע"י חברות עושק נגד הקשישים הנעשקים. כלומר, אם חברה איימה ופתחה הליך הוצאה לפועל נגד הקשיש הנעקץ, התהליך יופסק עם הימצאה של החברה כחברת עושק, לא ייפתחו תיקים חדשים וייסגרו הקיימים.
 5. חברות שיקבעו יחוייבו להקליט ולמסור את כל שיחותיהן עם הצרכנים.
 6. חקיקה של סמכויות לרשות להגנת הצרכן, לרבות סמכות לחפש ולתפוס חומר מחשב מהחברות העושקות לצורכי חקירה.
 7. ייקבע כי שפת החוזים תהיה בשפת עסקת המכירה.
 8. יוקם מאגר ממשלתי אשר ביחס לכל מי שיירשם בו, יאסרו שיחות שיווק טלפוניות על פי חוק (מאגר "אל תתקשרו אליי").
 9. ייעשו פעולות הסברה וקמפיינים להעצמת הקשישים ומניעת עושק קשישים ועוד.
  במסגרת הרפורמה המשרד לשוויון חברתי וגמלאים יעסיק סטודנטים במלגה במטרה ללוות ולסייע לקשישים בעוולות צרכניות.
השרים עמיר פרץ ומירב כהן
השרים עמיר פרץ ומירב כהן

השר עמיר פרץ מסר כי "עושק הקשישים הפך למגפה, ממנה סובלים אלפי קשישים מדי שנה, וזאת כשהחוק הקיים איפשר לעבריינים לחמוק מעונש והשאיר את הקשישים חסרי אונים ולפעמים גם חסרי כל. אישור החוק היום בממשלה, ישים לזה סוף. כל מי שינסה לעשוק קשישים ישלם על זה בחומרה. מגפת הקורונה, גזרה על קשישים בדידות וריחוק חברתי, אבל לא את ההגנה שלנו כמדינה מפני אותם עבריינים".

השרה לשוויון חברתי וגמלאים, מירב כהן הוסיפה: "אחרי שנים של מאבק בעושק הקשישים וטיפול באינספור מקרים קשים ביותר, אנחנו מביאים לאישור הממשלה רפורמה מקיפה שתוביל לכך שמי שעושק קשישים ישלם מחיר כבד. הגיע הזמן לחסל את תעשיית הניצול המזעזעת הזו. זו החלטת ממשלה מאד חשובה ועבורי באופן אישי גם מאד מרגשת. המלחמה בעושק הקשישים זה נושא שאני עוסקת בו כבר שנים וכל מקרה ומקרה שטיפלנו בו נחקק בליבי.

"מאחורי כל סעיף בהחלטה הזו עומדים שמות ופרצופים של אנשים שפגשתי ונפגעו מתעשיית הניצול הנוראית הזו", סיכמה השרה כהן. "ההחלטה הזו נכתבה עבורם. יש לפנינו עוד מלאכה רבה כי בסופו של דבר ההחלטות והחוקים צריכים להיאכף, ובדיוק בשביל זה אני כאן, כי חייבים לייצר הרתעה. אני רצה להודות מכל הלב לשר עמיר פרץ על שיתוף הפעולה הזה. רק בזכות שיתוף הפעולה בינינו הרפרומה הזו יוצאת לפועל".