המדבר הישראלי מספק לחובבי הטבע רגעים מרגשים ומיוחדים, אבל את המפגש הבא לא רואים בכל יום: ציפורי שיר מתגודדות סביב נחש מסוג שפיפון, שמוסווה היטב על הקרקע המדברית, ולבסוף מצליחות להניס אותו. מדובר על ציפורים מהמינים חצוצרן מדבר ועפרוני מצויץ, שבדרך כלל מהוות טרף קל עבור הנחש הארסי, שהזהירו את חברותיהן מפניו עד שהתייאש ושב למחילתו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"היינו בדרכנו לאילת ועצרנו בוואדי עשיר בצמחייה במרכז הערבה, כדי לצפות בצמחייה ייחודית ובפעילות בעלי-חיים ובייחוד ציפורים האופייניות למדבר הפתוח", סיפר אבנר רינות, סוקר ביחידת סקרי טבע עירוני בחברה להגנת הטבע שתיעד את המחזה ביחד עם חברתו רווית מסיכה. "הגענו מוקדם בבוקר וזכינו לראות פעילות רבה של ציפורי מדבר שעסקו בחיפוש אחר מזון והאכלת הצעירים, אולם אחת התצפיות המרשימות שלנו מאותו הבוקר הייתה בהתגודדות ציפורי שיר ממינים שונים סביב שפיפון. נחש מדברי זה מצטיין בצבעי הסוואה מעולים ולולא פעילות הציפורים סביבו, לא היינו מבחינים בו כלל".

ציפורי שיר מבריחות נחש שפיפון
הציפורים מתגודדות סמוך לנחש | צילום: החברה להגנת הטבע

השפיפון הוא נחש פעיל לילה שצד בעיקר מכרסמים וזוחלים קטנים בשעות החשיכה. בשעות הבוקר המוקדמות, לפני שהוא נכנס למחסה מוצל כדי להעביר את שעות היום החמות, הוא נוהג לחפש ציפורים קטנות לטרף כדי לגוון את מזונו. שכשהוא מוצא אתר מתאים שבו ישנה פעילות ציפורים, הוא אורב לטרפו תוך היצמדות לקרקע והיטמעות עם קרקע הלס המדברית.

בחברה להגנת הטבע הסבירו כי לשפיפון תכסיס חכם למשיכת הציפורים לקרבתו - בזמן שהוא שוכב על הקרקע ללא תנועה, הוא מניע את קצה זנבו השחור שמדומה לחיפושית, זבוב או חרק אחר וכך מושך את תשומת הלב של הציפורים שעלולות לחשוב שמדובר בטרף פוטנציאלי. במידה והציפורים לא ישימו לב לפרטים, במקום טרף, הן עלולות למצוא את טורף העל שלא יהסס לבלוע אותן בשלמותן.

  ציפור שיר מבריחות נחש שפיפון
הציפורים מבריחות את הנחש | צילום: החברה להגנת הטבע

"במקרה שלנו, נחש השפיפון אותר על ידי הציפורים בסביבה, שהתגודדו סביבו ולמעשה סימנו ליתר הציפורים בסביבה שישנה סכנה. הציפורים גרמו לנחש להבין שאין לו טעם להתאמץ ולהמשיך לארוב להן ועליו לוותר, ובמקרה זה - אכן כך קרה. בסופו של דבר הנחש התייאש וניגש למחסה היום שלו במחילה ישנה של מכרסם. שני הצדדים יצאו מרווחים מהעניין - הציפורים ניצלו מהצייד והנחש ניצל מבזבוז מיותר של אנרגיה. במקרים אחרים, הסיפור היה יכול להיגמר אחרת לגמרי. זהו דרכו המופלאה של הטבע הפראי", סיכם רינות.