בית משפט השלום בירושלים הורה היום (ראשון) ליאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, למחוק את הציוץ שבו פרסם את פרטיהם של מנהיגי המחאה נגד אביו וקרא להטריד אותם. עוד הורה בית המשפט ליאיר נתניהו להפסיק להטריד אותם במשך חצי שנה. הפעילים הוציאו ביום שישי בקשה למתן צו למניעת הטרדה מאיימת מצדו. יאיר נתניהו הגיב להחלטה: "לא עניין את השופטת קריאתם לרצוח אותי". תנועת קריים מיניסטר: "ביהמ"ש אמר עד כאן להתרת דם והסתה נגד אזרחים שמפגינים כחוק". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בנו של ראש הממשלה קורא לאחרים לבוא ולהפגין מול ביתם של המבקשים וזאת לדבריו מכוח חופש הביטוי", כתבה השופטת דורית פיינשטיין בהחלטתה, "אף כי מדובר בחירות יסודית הרי שיש על חופש הביטוי הגבלות על פי דין וזאת שעה שהשימוש בביטוי פוגע בזולת או מכפיש אותו - לא ניתן להתלות בטענות לשימוש בזכות זו תוך כדי הטרדה מאיימת".

בנו של רה"מ הגיב להחלטה בחשבון הטוויטר שלו: "בעיקרון השופטת אמרה שעלי להסיר את הציוץ (וכך עשיתי). מדובר בציוץ בו העליתי צילום מסך מתוך רשם העמותות שגלוי לכל בחיפוש בגוגל. היא התעלמה לחלוטין מכל החומרים שעו"ד יוסי כהן הגיש לה על הקריאות שלהם לרצח כלפי, ולא נראה היה שזה מעניין אותה כלל". 

בתנועת קריים מיניסטר בירכו על החלטת בית המשפט: "המסית הקטן מבלפור וחבר מרעיו נתקלו חזיתית ב-120 קמ"ש בקיר המוצק של מדינת ישראל שלנו. יש שופטים בירושלים ובית המשפט אמר היום עד כאן להתרת הדם ולהסתה כנגד אזרחים שמפגינים כחוק נגד ראש הממשלה ועקב פרסומיו של יאיר נתניהו מקבלים איומים על חייהם. עוד לבנה בחומת בלפור נפלה היום, נמשיך להפגין ולהיאבק עד הניצחון המתקרב".

תחילה היה אמור נתניהו להגיע לדיון, אך הבוקר קיבל פטור מהתייצבות. מספר מפגיני ליכוד התאספו מחוץ לבית משפט השלום ומחו על עצם קיומו של הדיון. הפעיל חיים שדמי הגיע לבית המשפט בליווי מאבטח. עו"ד גונן בן יצחק, המייצג את תנועת "קריים מיניסטר" ואחד המבקשים את הצו, אמר בפתחו של הדיון: "אנחנו נמצאים אחרי סוף שבוע של איומים וכל זה משום שיאיר נתניהו קרא לכנופיות שלו לבוא ולעשות בנו שפטים". 

חיים שדמי
שדמי הבוקר מחוץ לבית המשפט

"גם אחרי שהגשנו את הבקשה לצו - זה לא הרתיע אותו מלהמשיך להפיץ את הקריאות", המשיך עו"ד בן יצחק, "בתגובות לציוץ של יאיר בטוויטר ובפייסבוק נכתבו אמירות כמו 'בואו נעלה לבית שלהם ונשרוף אותם ואת בני משפחותיהם'". השופטת שאלה אם ביכולתו של נתניהו למחוק תגובות שכאלו, ועו"ד בן יצחק השיב שביכולתו למחוק את הציוץ וכך יימחקו התגובות. 

"המפגינים הם אנרכיסטים ואלימים"

עו"ד יוסי כהן המייצג את יאיר נתניהו, השיב לטענות: "יאיר נתניהו לא אחראי לתגובות ומגנה אותן בכל לשון של בקשה. גם הוא סובל מעשרות אלפי פרסומים כתוצאה מפעילות של ארגונים דוגמת הארגון הזה שהוא החמור והאלים ביותר והאחרון שיש לו בכלל זכות לבקש הגנה".

עו"ד כהן הוסיף: "אשמור על כבודו של עורך הדין בן-יצחק שעוסק בארגון של אנרכיסטים המקיים הפגנות אלימות. יושב כאן אחד האנשים שחשוד ונחקר באיומים על רצח יאיר נתניהו. אדם מסוכן לציבור שתועד מתפרע עם מקל ביד".

כהן, ארכיון
עו"ד יוסי כהן | צילום: פלאש 90/ יונתן סינדל

עו"ד כהן טען גם כי "לא נעשתה פה שום עוולה שמצדיקה מתן צו. אין ספק שהפרסום סך הכל זה צילום של מסמך פומבי שעל פי חוק העמותות, לא רק שאפשר לפרסם אותו אלא חובה לפרסם אותו. האנשים האלו מפגינים מול מעון ראש הממשלה, קראו להפגין ליד הבית של השר אוחנה". בשלב זה שאלה השופטת דורית פיינשטיין אם המשיב יאיר נתניהו לא רואה את ההבדל בין שרים ואנשי ציבור לבין המבקשים. עו"ד כהן השיב ש"הם משחיתים מדינה שלמה - זו האמת. והם מתלוננים על כך שכתבו עליהם פוסט להפגין מול הבית שלהם?!".

לפנות בוקר הגיש נתניהו בקשה לביטול או דחיית הדיון. לטענתו, הפעילים חיים שדמי, ישי הדס ועו"ד גונן בן יצחק הם "חבורת בריונים, אנרכיסטים חסרי מצפון" ש"מטרתם היא שימוש ציני בבית המשפט לשם קידום מטרותיהם הזרות". שופטת קבעה שעליו להיות זמין בטלפון לכל שאלה במהלך הדיון.

חברי הוועד המנהל של עמותת "חוזה חדש", שמובילים את תנועת המחאה נגד ראש הממשלה, הוציאו את הבקשה ביום שישי בעקבות קריאתו של נתניהו לעוקביו בטוויטר לפקוד את בתיהם: "מזמין את כולם לבוא להפגין, יום ולילה (בג"ץ אמר שמותר) מתחת לבתים של האנשים האלה שמארגנים לנו במדינה את כל האנרכיה בשבועות האחרונים".