ההפגנה הכלכלית - "השטח בוער, הם לא מבינים"עשרות אלפים בעלי עסקים ועצמאיים שנפגעו מהמשבר הכלכלי הגיעו אמש (שבת) לכיכר רבין ודרשו להוציא לפועל באופן מידי תוכנית שיקום לעסקים. אחרי סיום ההפגנה חסמו המוחים כבישים והתעמתו עם שוטרים. באירוע שהתקיים תחת הכותרת "הזרימו את הכסף עכשיו", לא נאמו פוליטיקאים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בכיכר רבין נמצאו אמש עובדים מכל התעשיות, שלהם מכנה אחד משותף – לפני מספר חודשים הם היו אנשים עובדים וברגע אחד העתיד שלהם פשוט הפך לבלתי ידוע. הרגע ההוא, שהפתיע רבים גם בעולם, מסביר את התסכול הרב שחשים היטב הערב בתל אביב.

האירוע המאורגן שהפך למחאה ענקית, התקיים תחת הכותרת "הזרימו את הכסף עכשיו", והוא כלל שורה ארוכה של בעלי עסקים. לרגל ההפגנה, כ-1000 בעלי עסקים שפועלים ברחבי המדינה סגרו את שעריהם בשעה 20:00 כאות סולידריות. במקביל לתחילת ההפגנה, ראש הממשלה החליפי, בני גנץ, הודיע כי הוא תומך במפגינים: "האזרחים שיצאו הערב לרחובות מביעים מצוקה אמיתית וצודקת ויש להם את הזכות המלאה לעשות זאת". בהמשך ההודעה הסביר גנץ כי לא יתמוך בתוכנית הכלכלית שהציגו רה"מ ושר האוצר ומפלגתו תקדם מדיניות תקציבית אחרת.

אבינועם נחמד, בעל עסק לתיירות, עלה מוקדם יותר הערב לדוכן הנואמים וסיפר את סיפורו האישי: "אני בעלים של חברה לתיירות נכנסת. אני הפנים של המדינה בפני העולם. כל תייר שנכנס לפה מקבל ממני את ארץ זבת חלב ודבש את היופי את האנשים את מדינת ישראל. העסק שלי הוא מפעל חיים של עשרות שנים מפרנס אותי, מפרנס עובדים קבועים שנמצאים בבית ועוד מאות עובדי ומורי דרך, מוכרי מזכרות, מסעדנים ואתרי תיירות. ב-12 למרץ הכל נמחק".

נחמד המשיך ואמר: "כולם פוטרו, הוצאו לחל"ת המשרדים נסגרו והדלת ננעלה. אין תיירות ואין אופק. כל העוסקים בענף הזה, אזרחי מדינת ישראל משלמי מסים, אנחנו זקוקים לגשר כלכלי, אנחנו זקוקים לכסף עכשיו כדי שנוכל לשרוד את הימים הקרובים ובענף שלי את השנה וחצי הקרובות. מפעלי החיים שלנו אני לא רוצה שיירדו לטמיון. ב-12 למרץ הכל נמחק. אני רוצה להגיד לכם דבר אחד, התחושה שלי שאםן לא יהיה לנו אוכל אנחנו נרד אל מתחת לרף כלשהו שקיים בעולם. השטח בוער. אתם לא מבינים את זה. רוצים את הכסף עכשיו! את הכסף עכשיו!" 

״האומנות גוועה ונפלה על במותייך חלל, ממשלת ישראל. אין הגדרה אחרת מלבד מוות מוחלט לתרבות - ומוות לתרבות הוא מוות לנשמה", אמר רותם כהן, עובד בתעשיית התרבות. "נשמתה של המדינה גוססת ולא - אנחנו לא נחליף מקצוע; זה המקצוע שלנו. היצירה, התרבות והאמנות - אם אלה לא יהיו פה, כלום לא יהיה".

חיים הרשברג בעלי מועדון מונדו 2000 אמר: "הערב זאת הכרזת מלחמה! , נהיה כאן כל שבוע עד שנראה את הכסף שמגיע לנו".

תוך שעות, עשרות אלפים הגיעו כדי להביע תמיכה בעצרת המרכזית שהתקיימה בכיכר המחאות של תל אביב, זאת על אף שהמשטרה אישרה למארגנים כ-1,800 מפגינים בלבד. לאורך האירוע כולו לא נרשמו עימותים בין מפגינים לשוטרים אך ברגע שהסתיימו הנאומים, החלו אלפים לצעוד לכיוון דרך נמיר במטרה לחסום את הכביש, אז גם החלו העימותים בין המפגינים לשוטרים. מפגינים רבים שעשו את דרכם ברחובות, החלו בקריאות "ביבי הביתה".

עם סיום ההפגנה עשרות מפגינים חסמו מספר צירי תנועה בתל אביב בהם רחוב החשמונאים, המסגר-יצחק שדה, ואת הירידה לכיוון נתיבי איילון. עימותים קשים נרשמו בין המשטרה למפגינים, במהלכם נעצרו 19 חשודים בגין הפרת סדר ו-3 שוטרים נפצעו קל. ההפגנה התפזרה לקראת השעה 3 לפנות בוקר.

עימותים בין שוטרים למפגינים שחוסמים את צומת עזריאל (צילום: N12)
עימותים בין שוטרים למפגינים שחוסמים את צומת עזריאלי‎ | צילום: N12
עימותים בין שוטרים למפגינים שחוסמים את צומת עזריאל (צילום: N12)
עימותים בין שוטרים למפגינים שחוסמים את צומת עזריאלי‎ | צילום: N12
פרשים וכוחות משטרה רבים בצומת עזריאלי
פרשים וכוחות משטרה רבים בצומת עזריאלי

בטרם החלה המחאה בכיכר רבין, מארגני האירוע שלחו בינם לבין עצמם הודעות בהן הם גיבשו אסטרטגיה במידה והמשטרה תפזר את המפגינים - מה שבסופו של דבר לא קרה. "כנראה שלא ייתנו לנו להביא 50,000 איש לכיכר", כתבו המארגנים, "אם יגיעו - ההפגנה תפוזר אחרי 10 דקות. אם יסגרו את הכיכר, אנחנו נמלא את: שדרות חן / רחבת הבימה ושדרות רוטשילד, שדרות בן גוריון, אבן גבירול דרום ורחבת המוזיאון, אבן גבירול צפון וכו'"

מחאת נפגעי משבר הקורונה‎ (צילום: החדשות12)
מחאת נפגעי משבר הקורונה‎ | צילום: החדשות12
מחאת נפגעי משבר הקורונה‎ (צילום: החדשות12)
מחאת נפגעי משבר הקורונה‎ | צילום: החדשות12
מחאת נפגעי משבר הקורונה‎ (צילום: N12)
מחאת נפגעי משבר הקורונה‎ | צילום: N12

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם ראיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל Infonews12@ch2news.co.il