המשטרה פיזרה את המפגינים בבירה: עימותים פרצו הלילה (בין שלישי לרביעי) בין מפגינים ממחאת "הדגלים השחורים" לכוחות משטרה שהגיעו לפזר את ההפגנה מול בית ראש הממשלה. המוחים צעדו ברחובות המרכזיים של העיר, שרפו פחים והתעמתו עם שוטרים. מהמשטרה נמסר כי שוטר נפצע במהלך הפרת הסדר וכן ש-50 בני אדם נעצרו או עוכבו. מפקד משטרת ירושלים: "קבוצה של אנרכיסטים הובילה כמה מאות צעירים בתהלוכה שלוותה בוונדליזם". במהלך היום יובאו 8 מהעצורים להארכת מעצר - המשטרה תבקש להאריך את מעצרם של חלקם, ולשחרר את היתר בתנאים מגבילים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"השתמשנו בכוח, פיזרנו אותם עם מכוניות התזה, עם כוח מינימלי", סיפר ניצב דורון ידיד, מפקד מחוז ירושלים במשטרה. "ככל שעבר הזמן האלימות שלהם גברה, וכך גם השימוש בכוח שלנו. בסופו של דבר הגענו לסביבות 50 עצורים ומעוכבים - כרגע הם בחקירה. בסך הכל מדובר באירוע די אלים, לא חווינו אירוע כזה כאן. אנחנו למודי ניסיון בהפגנות, ואין ספק שהקבוצה הזאת שיבשה את ההפגנה שהייתה כאן מול בית ראש הממשלה".

כאלפיים בני אדם הגיעו אמש לרחוב בלפור בירושלים על מנת למחות מול בית ראש הממשלה ודרשו ממנו להתפטר. לאחר שכמה מהם ניסו לפרוץ את מחסומי המשטרה, המשיכו מאות מפגינים לצעוד לעבר רחבי העיר. במהלך הצעדה חסמו אחדים את ציר הרכבת הקלה וחלקם אף הצית פחים והתעמת עם כוחות המשטרה.
 
 
שוטר פצוע בהפגנת הדגלים השחורים (צילום: יהונתן ולצר, TPS)
שוטר פצוע בהפגנת הדגלים השחורים | צילום: יהונתן ולצר, TPS
 
 
שוטרים בהפגנת הדגלים השחורים
שוטרים בהפגנת הדגלים השחורים
 
המוחים השליכו ביצים וחפצים על השוטרים ואף תקפו עיתונאים. השוטרים נערכו לפינוי אגרסיבי בעזרת סוסים ופרשים, ואף השתמשו בזרנוקי מים והתיזו ישירות על המפגינים. לבסוף, נמסר מהמשטרה כי נעצרו/עוכבו על ידם 50 מפגינים.
 
"בגלל נאשם אחד, דור שלם עומד להיזרק לרחובות", אומר ירדן שוורצמן, ממארגני המחאה. "מדינת ישראל נמצאת במשבר החברתי החמור ביותר וההנהגה עסוקה ברדיפת מנדלבליט, הטבות מס, שמפניות וגרביים במקרר. הערב יצאו אלפים שאין להם חמצן לחיות, אין להם שקל לאכול ובבלפור אין מנהיג שאכפת לו. יש רק דרך אחת להציל את מדינת ישראל: שבבית ראש הממשלה יתגורר מנהיג שאכפת לו מהם ולא נוכל מושחת".

מפגינים בירושלים מחאת הדגלים השחורים
מפגינים בירושלים מחאת הדגלים השחורים
 
השוטרים תועדו בין היתר כאשר 3 מהם ביצעו מעצר אגרסיבי של מפגין, ובעת ניסיונם לצעוד לעבר המוחים כדי לפזר אותם. כמו שזה נראה בסרטון, הניסיון לא כל כך צלח.
 
 
מפגינים מבעירים לפידים מול ביתו של ראש הממשלה (צילום: N12)
מפגינים עם לפידים מול מעון ראש הממשלה | צילום: N12
 
"ממחאת יחידים למחאת המונים", אמר ל-N12 תא"ל במיל' אמיר השכל, ממובילי המחאה. "אלפים הגיעו לבלפור, צעירים ובוגרים, אזרחים מכול הקשת הפוליטית, כדי לומר: 'נתניהו הביתה'. חלקו הראשון של החלום מתגשם, נמשיך עד להשגת היעד".

 
הפגנת
מחאת "הדגלים השחורים" מול מעון ראש הממשלה | צילום: N12

אלפים מחו, מפגינים שניסו לפרוץ את מחסומי המשטרה נעצרו 

המחאה מול מעון ראש הממשלה בירושלים הערב הייתה סוערת במיוחד. קבוצת מפגינים מבין אלפי המוחים שהתקבצו במקום ניסתה לפרוץ מחסומי משטרה שהוצבו בכניסה למתחם המעון. עימותים פרצו בין מפגינים לשוטרים וכמה מהם נעצרו. 

הפגנת
מוחים נגד השחיתות ברחוב בלפור בירושלים | צילום: N12

 

המוחים, אנשי "הדגלים השחורים", המפגינים נגד השחיתות הציבורית, נשאו לפידים בוערים בידיהם והניפו שלטים בגנות נתניהו וקראו לו להתפטר מיד. חלק מהמפגינים שהתפרעו אף נצפו משליכים בימים לעבר השוטרים. לאחר שמחו מול מעון ראש הממשלה, ההפגנה עברה למרכז העיר - שם שיבשו המפגינים את תנועת הרכבת הקלה.  

הפגנות אלימות בבלפור (צילום: N12)
מוחים מנסים לפרוץ את מחסומי המשטרה | צילום: N12

 
 

ממפקד משטרת ירושלים ניצב דרון ידיד נמסר שהאירוע הערב היה אחד הקשים והאלימים שהיו בעת האחרונה בבירה. לדבריו: "קבוצה של אנרכיסטים הובילה כמה מאות צעירים בתהלוכה שלוותה במעשי ונדליזם ופגיעה ברכוש". ניצב ידיד טען כי לא נעשה שימוש באלות רק כדי למנוע נפגעים בקרב המפגינים.

מפקד משטרת ירושלים סיפר שכוחות המשטרה ניתבו את מאות המפגינים הצועדים לעבר רחובות ספציפיים כדי שהפגיעה בשאר חלקי העיקר תהיה מינימלית. ניצב ידיד טען כי האישור להשתמש באמצעים אלימים ניתן רק כאשר החל הוונדליזם: "ההנחיה לעשות שימוש באמצעים שכללו פרשים על סוסים ומכלית להתזת מים ניתנה רק כאשר הגיעו המפגינים לרחוב יפו וחסמו את הרכבת הקלה והחלו לפגוע ברכוש".

לדבריו, עוד לפני שהחלה ההפגנה הגיע מידע מודיעיני על קבוצה של אנרכיסטים שהגיעו במטרה ליצור פרובוקציות ולגרום לעימותים עם השוטרים והם אלה שהובילו בסופו של דבר צעירים נוספים לחלק האלים של ההפגנה. ניצב ידיד סיים: "משטרת ירושלים תפיק לקחים מהאירוע הזה שיופקו להפגנות הבאות בבירה".