מחאה ברחבי הארץ - גם בסגר: אלפי מפגינים מחו אמש (שבת) מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור בירושלים, לאחר שאלפי מכוניות עשו את דרכן בשיירת מחאה לבירה. עימותים אלימים פרצו בין מפגינים לשוטרים שביצעו 5 מעצרים ופינו את ההתקהלות. הפגנות התקיימו גם בתל אביב, בקיסריה ובמוקדים נוספים ברחבי הארץ. ראש ענף מבצעים במחוז ירושלים: "חלק מהמוחים לא מגיעים כדי למחות אלא כדי להתעמת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שלשום הודיעו שורת ארגוני מחאה כי יגיעו לבלפור, אך יקיימו הפגנה שונה תוך הקפדה על מסכות ועל ריחוק חברתי. אחר הצהריים יצאו שיירות של מכוניות מכמה מוקדים ברחבי הארץ והצטרפו ל"שיירת ענק" בכביש 1 באזור לטרון - ומשם לבלפור. פקקים נרשמו בדרך למחאה וכמה מפגינים אף קיבלו דוחות או תשובות סותרות מהמשטרה. שוטרים מחוץ למעון ראש הממשלה רשמו דוחות על אי שמירת מרחק, בדקו אם מפגינים שעומדים צמודים זה לזה הם בני אותה משפחה ואם לא - רשמו דוחות.

לאחר שהמפגינים בבלפור כרזו למשטרה להרחיק את המחסומים ולהגדיל את שטח המחאה כדי שיוכלו לשמור על ריחוק חברתי, המשטרה קיבלה את בקשת המארגנים והרחיקה את המחסומים ברחוב אגרון כדי למנוע צפיפות בהפגנה. לטענת מארגני ההפגנה שחילקו צמידים למשתתפים, כעשרת אלפים מפגינים הגיעו לבלפור הערב.

מעט אחרי השעה 21:30 פרצו עימותים אלימים בין שוטרים למפגינים שקראו: "מדינת משטרה". השוטרים כרזו למפגינים כי הם מתבקשים לשמור על השקט וניתקו את מערכות ההגברה במקום. המפגינים, בתגובה, קראו קריאות בוז ושרו למפקד מחוז ירושלים: "אתה לא תהיה מפכ"ל". אחד ממארגני המחאה, רועי פלג, נעצר. מוקדם יותר עצרה המשטרה חשוד שהשליך בקבוק לעבר שיירת המחאה בירושלים. אחד השוטרים נפצע במהלך עימות עם החשוד שהתנגד למעצרו.

בשעה 24:00 המחאה החלה להתפזר לאחר שהמשטרה כרזה למפגינים שנותרו בצומת כי היא נערכת לפתיחת הכבישים לתנועה. חלק מהמפגינים סירבו להתפנות והשוטרים פינו אותם בעצמם, לדברי המשטרה. ממשטרת ירושלים נמסר כי במהלך ההפגנה נעצרו/עוכבו חמישה מפגינים בגין הפרת הסדר הציבורי וחלקם בגין תקיפת שוטרים. בנוסף, מעל 150 דו"חות חולקו למפגינים.

ראש ענף מבצעים במחוז ירושלים סנ"צ אלון כלפון תיאר את מהלך ההפגנה: "היא החלה בשיירת רכבים שבמהלך תנועתם נזרק בקבוק מאחד הרחובות על הרכבים וביצענו מעצר של חשוד. לצערי חלק גדול מהמפגינים לא ביצע את השמירה על מרחק".

סנ"צ כלפון אף רמז לכך שיש נדבקי קורונה בהפגנות: "אנו יודעים שיש כרגע במדינה מצב בעייתי של הדבקה ובמחאות אני מניח שיכול להיות שמגיעים לכאן חולים ואנחנו מבקשים לשמור על בריאות הציבור. חלק מהמוחים לא מגיעים כדי למחות אלא כדי להתעמת. אני קורא למי שמגיע למחות: אם תישמעו להוראות המחאה תסתיים בצורה מסודרת ומופתית".

חלק מהמפגינים שעולים בדרך כלל לירושלים מחו היום קרוב לבית, כאשר עשרות רבות הגיעו להפגין בכיכר רבין, בכיכר הבימה וברחוב בלפור בתל אביב. רוב המפגינים קוראים קריאות אישיות נגד ראש הממשלה ואומרים שהגיעו לכיכר רבין בגלל הייאוש והתחושה שנתניהו עוסק בהפגנות משיקולים אישיים: "באנו לצעוק את צעקתנו כל עוד החוק מאפשר לנו את זה".

 

מפגינים בגשרים  (צילום: N12)
הפגנות בגשרים, הערב | צילום: N12

במקביל, מאות כלי רכב הגיעו להפגנת התנועה לאיכות השלטון מול ביתו של ראש הממשלה בקיסריה. "אין דרך לפתור את משבר הקורונה ללא אמון הציבור ונתניהו איבד את אמון הציבור", אמר יו"ר התנועה, עו"ד אליעד שרגא. "הוא שקוע עד צוואר במשפט שלו ועל כן טובת המדינה היא שנתניהו יפנה את מקומו לאלתר. אין אופציה אחרת".

מיקי זוהר: הממשלה הזו חייבת להתפרק

בכירים בקואליציה תקפו בחריפות את ההפגנות נגד ראש הממשלה בזמן הסגר. יו"ר הקואליציה מיקי זוהר כתב בחשבון הטוויטר: "רואים את ההפגנות המתריסות ושומעים את גנץ ואת כחול לבן, ומיד מבינים שהם עושים הכל כדי להפוך את הקואליציה לגועליציה. בגל הראשון כשנתניהו עבד בלי ההפרעות שלהם צלחנו אותו בגדול, היום הם רק מפריעים לנו כדי להחריב אותנו יחד איתם. הממשלה ה'פרטצ׳יטטית' הזו חייבת להתפרק בהקדם".

שר הפנים אריה דרעי הצטרף לדברים וכתב בחשבון הטוויטר: "ההפגנה כעת בבלפור כשהמדינה כולה בסגר, חסרת אחריות ותביא לעליית התחלואה. כשהם נוהגים בחוסר אחריות, אנחנו נדרשים לאחריות גדולה יותר ולכן אני קורא לכל הציבור הענק שצם ומתפלל ביום כיפור להקפיד על ההנחיות ולהתפלל בחוץ כפי שהורו רבני ישראל".

"הדגלים השחורים" בצמתים: "הנאשם מחריב את המדינה"

בתנועת "הדגלים השחורים" עדכנו כי אלפים מחו היום ב-315 גשרים וצמתים, וגם בכיכרות ובמרפסות. "זהו השבוע ה-14 ברציפות שעם ישראל יוצא לכל מקום בכדי להתקומם נגד הנאשם שמחריב את המדינה", נמסר. "מדינת ישראל נמצאת בסגר השני בגלל הכישלון המוחלט של נתניהו".

עוד תקפו בדגלים השחורים: "בשבועות האחרונים לא עסקה הממשלה בישראל במלחמה בנגיף אלא בסידור טיסות לעשיית כביסה בוושינגטון ובהסתה נגד המפגינים. ישראל נמצאת תחת איום קיומי לא מאיראן ולא מהנגיף אלא מהמשך שלטונו המסית והמפלג של בנימין נתניהו".

מפגינים בגשר להגוורדיה (צילום: N12)
מפגינים במחלף לה גוארדיה | צילום: N12
מפגינים בגשר קק"ל (צילום: N12)
מפגינים בגשר קק"ל | צילום: N12
מפגינים בגשר קק"ל (צילום: N12)
מפגינים בגשר קק"ל | צילום: N12

שמונה מארגוני המחאה הודיעו כי יקיימו הערב בשעה 19:30 הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים. לטענת המארגנים, ההפגנה תתקיים "תוך הקפדה יתרה על שמירת מרחק ועטיית מסכות". על ההודעה חתומים הארגונים: "קומי ישראל", "הלם תרבות", "החזית הוורודה", "הבעלבתים", "התעוררנו", "דור חדש", "קריים מיניסטר" של ישי הדס ו"אין מצב" של אמיר השכל.

בתנועת קריים מיניסטר פנו באמצעות עו"ד גונן בן יצחק למפקד מחוז דורון ירושלים דורון ידיד בדרישה להסיר מחסומים ולאפשר לשיירה הגעה חלקה לבלפור.

מפגינים ברחבי הארץ (צילום: N12)
מפגינים ברחבי הארץ | צילום: N12

מכמה מארגוני המחאה נמסר לקראת ההפגנה: "מחדל הקורונה הוא מחדל מלחמת יום הכיפורים 2020, שממיט על ישראל קטסטרופה חברתית, בריאותית וכלכלית. רק נתניהו אשם והוא מנסה כעת לחסל את הדמוקרטיה. הוא עוסק באובססיביות בהפגנות בבלפור כי הן חושפות את השקרים שהוא מנסה להסתיר ואת העובדה שהוא הפקיר את אזרחי ישראל. ההפגנות הערב הן פיקוח נפש למען הדמוקרטיה ועתיד ילדינו. ערב יום הכיפורים אנחנו אומרים לנתניהו - חטאת לפנינו, לך!".

רחובות נחסמו, כוחות נפרסו בבלפור

לקראת ההפגנות הערב, המשטרה הודיעה על פריסת כוחות באזור כיכר פריז, רחוב עזה, בן מימון והרחובות הסמוכים. כחלק מההיערכות המשטרה נחסמו לתנועה רחובות בן מימון, עזה, כיכר פריז, אגרון, קינג ג'ורג' וקרן היסוד. כמו כן, צפויים להיחסם רחובות סמוכים המובילים לרחובות אלו.

במסגרת התקנות שנכנסו לתוקפן אמש, המשטרה תאכוף במהלך המחאה את התקנות הנוגעות למניעת הצטופפות ושמירת מרחק של שני מטרים בין מפגין למפגין וכן חובת עטיית מסכות פנים בכל מהלך המחאות. עוד הבהירה המשטרה כי החל מהשעה 21:30 תיאסר הרעשה ולאחר השעה 23:00 ייאסר שימוש באמצעי ההגברה.

"המשטרה מדגישה כי היא פועלת לאפשר קיומן של מחאות לכלל המפגינים, אך יחד עם זאת לא תאפשר כל הפרה של הסדר הציבורי, ותפעל בנחישות נגד כל ניסיון להפר את הסדר הציבורי או לפגוע בקיומן התקין", נמסר מהמשטרה. "משטרת ישראל קוראת לכלל המשתתפים במחאות להקפיד על הנחיות משרד הבריאות, לעטות מסכות כנדרש ולשמור על מרחק בין המשתתפים".

שלשום נכנס לתוקפו הסגר בכל רחבי הארץ, מקומות העבודה נסגרו ברובם והתנועה הוגבלה למרחק של קילומטר אחד מהבית. בתום דיונים קדחתניים במליאת הכנסת, הקואליציה לא הצליחה להעביר את ההגבלות על קיומן של הפגנות ותפילות כחלק מהסגר ההרמטי, זאת לאחר שהאופוזיציה הגישה אלפי הסתייגויות לחוק ובכך עיכבה את העברת החוק. המשטרה חילקה אתמול 2,222 דוחות על יציאה רחוקה מהבית ללא הצדקה.