אנשי ענף התרבות מקיימים הערב (שלישי) ב-19:30 אירוע מחאה מחוץ למעונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים. זאת, בצל התוכנית לפתיחת אירועי תרבות בקפסולות ובשטחים פתוחים בלבד, שאושרה בממשלה. באירוע ייקחו חלק גם אנשי התיאטראות הבכירים בישראל – שבמסגרת המתווה הנוכחי לא יוכלו לחזור לפעילות. השחקן גיא לואל, סגן יו"ר ארגון שח"ם: "הקורונה תעזוב אותנו, אבל אנחנו נישאר תקועים במדינה נחשלת, משוסעת, רווית שנאה וחסרת תרבות". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מארגני האירוע בבלפור הכריזו: "אלפי עובדים מובטלים ממוסדות תרבות מכל רחבי הארץ, ימחו על אוזלת היד שמובילה לקריסת מוסדות התרבות, ולפגיעה אנושה בעובדי ואמני תעשיית התרבות בישראל. אנו קוראים לפתיחה מידית של עולם התרבות בישראל". 

את ההפגנה ארגנו מוסדות התרבות עצמם, הם אומרים שאפשר לסדר את זה בפלטפורמות מסוימות כדי לשמור על ההנחיות. רבים מהם שוקלים למרוד בממשלה ולפתוח את השערים ב-20 באוגוסט.

הבמאי והכוריאוגרף עומר זימרי, ממובילי מחאת עולם התרבות, נאם בהפגנה ותקף בחריפות את התנהלות הממשלה: "אפילו בשואה, בגטאות - הנאצים לא הרגו את התרבות כמו שאתם הורגים אותה היום". הוא הוסיף: "אני קורא מכאן לכל מנהלי המוסדות - תיאטראות, תזמורות, היכלי התרבות - אנחנו איתכם. אתם תפתחו בעוד שבוע בכוח, כי הם מבינים רק כוח".

בהמשך עלתה לנאום השחקנית הוותיקה רבקה מיכאלי, שאמרה: "ממשלה יקרה, את אוסרת עליי לממש את הזכות לתרבות. אנחנו נמצאים במצב הכי טרגי שאפשר, אנחנו צוללים יחד. אתם, חברי הממשלה - גונבים לנו את ההצגה. החזירו את סל התרבות לסל התרופות מצילות החיים". 

הפגנת ענף התרבות מחוץ למעון ראש הממשלה (צילום: יח"צ מוסדות תרבות ואמנות)
צילום: יח"צ מוסדות תרבות ואמנות

בשעה 17:00, יצאה שיירה של אנשי התרבות והאומנות מכל רחבי הארץ, לכיוון מעון ראש הממשלה בירושלים. מדובר ברבים מתוך הענף - עובדי מוסדות התרבות, יוצרים, שחקנים, נגנים, רקדנים, ואנשים מאחורי הקלעים. 

ארגון שח"ם הגיב למתווה הממשלה ולהפגנה: "המתווה שאושר הערב הוא מצג שווא. מדובר במתווה לא ריאלי ולא ישים, שמשמעותו אחת: ראש הממשלה נתניהו הורג את התרבות בישראל. נדמה לנו שהתרבות חוזרת לחיים כי התירו הופעות בחוץ, אך מדובר באחיזת עיניים. הגענו הערב לבלפור כי נמאס לנו להיות מנומסים. הגענו לכאן היום כדי לקבל תשובות. אנחנו בשח״ם דורשים מתווה אחיד לכולם: לקניון, לסופר, לאולמות התיאטרון, לבתי הקולנוע, להצגות ולמופעי החוץ".

השחקן גיא לואל, סגן יו"ר שח"ם, נשא דברים בהפגנה ואמר: "הקורונה תעזוב אותנו אבל אנחנו נישאר תקועים במדינה נחשלת, נבערת, משוסעת, רווית שנאה וחסרת תרבות. מדינה שמכורה לסערות, למצבי חירום ולקונספירציות. הגיע הזמן שראש הממשלה שלנו יגיד לנו משהו אחד חכם לשם שינוי. משהו שאין בו לא היסטריה ולא פאניקה, לא פחד ולא שנאה, לא משבר ולא מצב חירום, לא ימין קיצוני ולא שמאל בוגדני, משהו שקט, צנוע, משהו קטן, חכם, משהו מנחם שמחמם את הלב, שמחבר בין אנשים".

מפורום מוסדות התרבות נמסר: "ליבת העשייה התרבותית נמצאת באולמות, אשר על פי הפרופסורים גמזו וגרוטו, אינם מהווים מקור הדבקה. אולמות התרבות בטוחים בהרבה ממטוסים, ממסעדות, מחדרי כושר ומאיקאה, ולמרות זאת רבבות אומני, יוצרי, ועובדי עולם התרבות, הם בני ערובה כבר חודשים רבים להחלטות שרירותיות וחסרות פשר. אין צורך במתווה חדש, יש מתווה קיים אשר הופעל בהצלחה במשך 12 יום ובוטל ללא הסבר".

ההפגנה בבלפור (צילום: N12)
ההפגנה בבלפור | צילום: N12

הממשלה אישרה את המתווה של ראש הממשלה נתניהו, של שר הבריאות אדלשטיין, ושל שר התרבות והספורט חילי טרופר – באשר לפתיחה מחודשת של ענף התרבות. על פי התוכנית, ההופעות יתקיימו בשטח פתוח בלבד, כשהקהל יישב בקפסולות של עד 20 איש. 500 צופים יוכלו להגיע לכל הופעה, וכל חריגה ממספר זה יהיה בכפוף לאישור מנכ"לי משרדי הבריאות והתרבות. על פי תכנון הממשלה, בשבועות הקרובים צפוי להתגבש מתווה לקיום אירועים ומופעים גם בחללים סגורים. 

במקביל, הייתה אמורה להתקיים מחאה של תנועת "הדגלים השחורים" מחוץ לביתו של ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בראש העין. המפגינים דורשים מגנץ לתמוך בחקיקה של האופוזיציה נגד נתניהו – שתמנע מנשיא המדינה להטיל את הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים. האירוע נדחה בשל הניתוח שעובר הלילה גנץ. 

בתוך כך, אנשי "הדגלים השחורים" פנו ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בבקשה שיחקור את קמפיין "שמאלנים בוגדים" ואת הקשר של ראש הממשלה נתניהו ואנשיו אליו.