אין ספק שהממשלה הנוכחית מתמודדת עם קושי שלא היה כמותו מעולם, אך בתוך הממשלה יש כמה שרים שעליהם מוטלת אחריות גדולה עוד יותר, אחד מהם הוא תפקיד שר הבריאות. יולי אדלשטיין הפך ברגע אחד לדמות מפתח בתוך המשבר הגדול ביותר מאז קום המדינה. בריאיון מיוחד שהעניק הערב (שישי) ל"אולפן שישי" מננסה אדלשטיין להסביר עד כמה שאפשר מה המחשבה מאחורי ההחלטות הגורליות ואומר בפה מלא: "אני לא חושב שפתחנו מהר מדי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אדלשטיין תחילה הגיב לשאלה האם יש אפשרות שמדינת ישראל הולכת לסגר כללי, בדומה למה שהיה בגל הראשון. הוא טען כי "הסכנה קיימת" אך נראה שהמצב מורכב מדי כדי להטיל סגר בשלב הזה. שר הבריאות הנכנס הסביר: " ברור לגמרי שאם אני אראה רק את הצד הבריאותי אני כבר אתמול הייתי צריך לסגור הכל ולשים את כולם בבידוד. זו לא הדרך שלי ולא דרכה של הממשלה. אנחנו מנסים כל הזמן לנווט בין הדברים אבל אנחנו צריכים שיתוף פעולה".

השבוע האיחוד האירופי פרסם רשימה של מדינות שהשתלטו על המגיפה בשטחן ועל כן אזרחיהן יוכלו להגיע למדינות האיחוד. מי שכמובן לא ברשימה הזו היא ארה"ב שם הגל השני בעיצומו, אך גם ישראל לא ברשימה. אדלשטיין הסביר כי לדעתו בישראל פעלו עד כה באופן נכון: "אני לא חושב שפתחנו מהר מדי. צריך להבין, היינו צריכים להפעיל את הכלכלה, אחרת היינו גורמים לקריסה של המשק הישראלי והיינו צריכים לתת לאנשים לנשום אחרת היינו במשבר חברתי קשה מאוד".

יולי אדלשטיין משרד הבריאות
יולי אדלשטיין משרד הבריאות

המערך האפידמיולוגי לא מספיק

אדלשטיין הסביר כי בשונה ממלחמה שבה יש רגיעה בקרב העם לאחר שהיא נגמרה, הגל הראשון היה בסה"כ רק קרב והמלחמה עדיין בעיצומה: "האויב כאן, האויב תוקף מכל הכיוונים, משנה את ההתנהגות שלו כל דקה ואנחנו מתאימים את עצמנו לקרב שהאויב מנהל מולנו".

הוא סיפר כיצד שינה את המדיניות במשרד - אמנם יותר בדיקות לאזרחים אך נראה שלדעתו מערך החקירות האפידמיולוגיות פחות הכרחיות במצב הנתון. "לדעת כל המומחים, מערך אפידמיולוגי צריך לעשות את שלו אבל במצב גבוה של תחלואה הוא לבד לא יכול להתגבר ולכן מפעילים גם אזורים אדומים במקומות שצריך, כולל סגר", הסביר.

שר הבריאות אדלשטיין בעמדת בידוק
שר הבריאות אדלשטיין בעמדת בידוק | צילום: דוברות קופ"ח מכבי

במשרד הביטחון קיימת טענה כי גם בגל הראשון וגם עכשיו, מבקשים להעביר אליהם סמכויות כדי שההתנהלות בשטח תוכל להיות אפקטיבית יותר. במשרד הביטחון טוענים כי זה לא קרה בגל הראשון בגלל שבנט היה שר הביטחון, ועכשיו זה לא קורה בגלל שגנץ שר ביטחון.

אדלשטיין מגיב לטענות האלה ואומר: "כשבא אליי שר התרבות ומבקש ממני לפתוח אירועים, אני לא אומר לו 'בתנאי שתעביר לי את הסמכויות'. אותו דבר שרת התחבורה. דיברתי עם שר הביטחון, אנחנו נצא ביחד לסיור לראות את כל הפעילות המשותפת עם פיקוד העורף, הסמכויות נשארות בכל משרד. משרד הבריאות עושה את עבודתו נאמנה".

_OBJ

השר על פרשת עומר אדם: "מה אני אגיד?"

צוות היועצים של המל"ל המליץ לקחת את כל המכלול של תחקור בדיקות בידוד ממשרד הבריאות ובפרט סימן המל"ל את פרופסור סיגל סדצקי בגלל הריכוזיות בתפקיד שלה. אדלשטיין נשאל האם פרופ' סדצקי והמשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, להמשיך הלאה מבחינתו. השר השיב: "אנחנו לא בעיצומו של הקרב רוצים לחפש אשמים. אבל מה שכן אנחנו עושים זה להגביר את מערך הבדיקות. בשיתוף פעולה עם כל הגורמים המקצועיים הגענו אתמול ל-24 אלף בדיקות.

לסיום שר הבריאות נשאל לגבי הסכסוך המתוקשר שהיה עם עומר אדם, שאיים לתבוע את אדלשטיין לאחר שהשני טען שהוא וחבריו מפרים את ההנחיות. "מה אתה רוצה שאני אגיד? שהנגיף לא מבדיל בין סלבריטי למיליארדר לנבחר ציבור לפועל ניקיון? הוא ממש לא מבדיל. אני מציע לכולנו להיזהר ולשמור על ההנחיות ורק במאמץ משותף נוכל להתגבר על הנגיף".