הכנסת אישרה לממשלה לעקוף אותה בקביעת הגבלות: החוק שיאפשר לממשלה לקבוע תקנות קורונה חדשות שייכנסו לתוקף מיידית, ללא צורך באישור מליאת הכנסת, אושר הלילה (בין שני לשלישי). לאחר דיון קצר בוועדת הקורונה של הכנסת עלה הדיון להצבעה במליאה אחרי השעה 4 לפנות בוקר, ואושר ברוב של 29 מול 24. המגבלות החדשות שנקבעו אתמול ייכנסו לתוקף היום ב-14:00. עוד אישרה המליאה את הגדלת הקנס על אי עטיית מסכה ל-500 שקלים, סגירת אולמות האירועים נדחתה למחר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הצעת החוק אושרה בקריאה שנייה ושלישית במליאה לאחר שנידונה בוועדת הקורונה של הכנסת ואושרה בה. נקבע כי כל צו שתאשר הממשלה יחול מיידית - אך יצטרך לקבל בתוך שבוע את אישור הכנסת. החוק מאפשר את המנגנון המדובר לממשלה רק לתקופה של חודש - עד ל-6 באוגוסט.

הוועדה המיוחדת לעניין נגיף הקורונה
הוועדה המיוחדת לעניין נגיף הקורונה | צילום: ערוץ הכנסת

יו"ר ועדת הקורונה, חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון, סיכמה עם ראש הממשלה נתניהו כי סגירת אולמות האירועים תכנס לתוקפה רק מחר. המשמעות היא שהערב עדיין ניתן יהיה לקיים חתונות באולמות סגורים בנוכחות עד 50 איש. מוקדם יותר אישרו בכנסת את הגדלת הקנס למי שלא יעטה מסכה במרחב הציבורי לסכום של 500 שקלים.

במענה לביקורת האופוזיציה על אישור "חוק עוקף כנסת" אמרה יו"ר ועדת הקורונה שאשא-ביטון: "אנחנו בתקופה קשה שבה צריך לקבל החלטות מהר. הכנסת תמשיך להיות חשובה".

באופוזיציה תקפו בחריפות את העברת החוק. חבר הכנסת מיקי לוי מיש עתיד אמר: "הממשלה קובעת והכנסת צריכה רק לאשר. אדם אחד יחליט ואח"כ כל הממשלה תגיד כן, טירוף מערכות, דיקטטורה. החוק מאפשר לממשלה לעשות מה שהיא רוצה ללא פיקוח הכנסת".

ביבי נתניהו ובני גנץ, פגישת הקבינט בירושלים, נתניה
ביבי נתניהו ובני גנץ, פגישת הקבינט בירושלים, נתניהו גנץ, ראש הממשלה | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

בתוך כך, מנתוני משרד הבריאות עולה כי ביממה האחרונה אובחנו 691 נדבקים חדשים. מניין החולים הקשים עומד על 88, מהם 35 מונשמים. שלושה בני אדם מתו מהנגיף ביממה האחרונה ומספר המתים הכולל בישראל עומד על 334.

אתמול אישרה הממשלה שורה של מגבלות חדשות, במסגרתן נסגרו למעשה ענפי הפנאי והתרבות. המסחר ומקומות העבודה לא נסגרו במטרה לאפשר את המשך הפעילות הכלכלית העיקרית במשק. המליאה אישרה את כלל המגבלות - שנקבעו בממשלה לפני העברת החוק המבטל את הצורך באישור הכנסת. ראש הממשלה נתניהו הציג אתמול איום ממשי, כשאמר: "אנחנו כפסע מסגר מלא".