הכבישים נותרו שוממים, הרחובות התרוקנו - אך למרות השמירה הקפדנית על ההנחיות, יש מי שבחרו לנצל את הפרצות: ביממה הראשונה של סגר החגים שהחל שעות לפני כניסת ערב השנה החדשה וצפוי להימשך בשבועות הקרובים, יש מי שבחרו להפר את המגבלות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

בחוף גורדון בתל אביב התקהלו עשרות צעירים ותועדו כשהם חוגגים במקום, רוקדים זה לצד זה בצפיפות וכשהם לא עוטים מסיכות. לטענתם של המשתתפים, שהניפו דגלי ישראל ושלטים, מדובר היה במפגן מחאה. בעקבות פרסום התמונות המטרידות מהחוף בתל אביב, פקחים נשלחו למקום על מנת לפזר את ההתקהלות.  

"זאת לא מסביבה, זו הפגנה נגד הסגר ונגד השחיתות", אומר אורון שהשתתף בהתקהלות על החוף, "הזכות להפגין קיימת מאז ומתמיד. לא בעייתי שיש אנשים פה בצפיפות וללא מסכות. כל אחד צריך לקחת אחריות אישית על עצמו". 

ארוחת חג מול מעון ראש הממשלה בבלפור (צילום: N12)
למרות הסגר: ארוחת חג מול מעון ראש הממשלה בבלפור | צילום: N12

וזו לא המסיבה היחידה שנערכה מאז החל הסגר:  במהלך פעילות מבצעית של שוטרי מחוז חוף שנערכה היום, שוטרי תחנות חיפה וחדרה איתרו שתי מסיבות טבע - אחת שנערכה ביערות הכרמל ומסיבה נוספת שהתקיימה בפרדס חנה. 

עם הגעת השוטרים למקומות בהם נערכו המסיבות, הם הבחינו במאות משתתפים שפוזרו משם כעבור זמן קצר. מארגני המסיבות עוכבו לחקירה בתחנת המשטרה בגין ניהול אירוע בניגוד להנחיות משרד הבריאות ונקנסו בהתאם. 

בערב החג התקהלו עשרות מתפללים ברחבה הסמוכה לבית הכנסת בשכונת רמת ויז'ניץ בחיפה. שוטרי תחנת חיפה הגיעו למקום מיד עם קבלת הדיווח על ההתקהלות האסורה ודרשו מגורמי ההנהגה המקומית לפנותה ולפעול בהתאם למתחייב בהנחיות משרד הבריאות. חומרי תיעוד ההתקהלות הועברו לבחינה וזימון האחראים אל תחנת המשטרה בהתאם. 

בירושלים, התכנסו עשרות מוחים נגד ראש הממשלה נתניהו למה שהגדירו "ארוחת חג" שנערכה מול המעון הרשמי סמוך לרחוב בלפור. "אנחנו כאן קפסולה ונמצאים באוויר הפתוח", אמר ל-N12 גיל ברדה, אחד המפגינים בארוחה בבלפור. "אני לא מכיר אנשים שאוכלים עם מסכה. אף ממשלה לא תוכל לבטל את הזכות להפגין במדינה דמוקרטית. בזמן שיש עוד חברי כנסת ושרים שלא נותנים דוגמה אישית ומקצרים את זמן הבידוד שלהם. כולם שווים בפני החוק". 

מסיבה בחוף בתל אביב‎ (צילום: N12)
מתרחצים בחוף בתל אביב מוחים נגד הסגר | צילום: N12

המשטרה לא תוכל לאכוף את ההפגנות על פי מתווה הקפסולות החדש

מתחילת הסגר ועד אתמול בשעה 17:00 חילקה המשטרה 805 קנסות לאזרחים שיצאו מבתיהם בניגוד לתקנות הסגר, וביניהם 253 דוחות שחולקו עקב יציאה ממקום המגורים לפעולה או למטרה שאינה מותרת ו-86 דוחות שחולקו על אי עטיית מסכה. 

בתוך כך, נודע אתמול שהמשטרה לא תוכל לאכוף בצאת החג את קיום המתווה החדש להפגנות בקפסולות – זאת מכיוון שהמתווה שגובש טרם תורגם לתקנות – ולפיכך לא ניתן לאכוף אותו.  

תנועת 'אחריות לאומית' שעתרה לבג"צ נגד חוק הקורונה, שלחה היום מכתב לממלא מקום מפכ"ל המשטרה, מוטי כהן, היועמ"ש אביחי מנדלבליט ומנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, במסגרתו נטען כי המתווה שפורסם אתמול להפגנות, הנוגע לחלוקה לקפסולות של 20 מפגינים ומינוי סדרנים מתוכם, אינו תקף ואינו חוקי. לדבריהם, משום כך על המשטרה להימנע מהפעלת סמכויות אכיפה בהפגנה שצפויה מול מעון ראש הממשלה בבלפור בצאת החג מחר.