במטרה ללמוד אודות מידת הפיזור וההדבקה של נגיף הקורונה בישראל, היום (רביעי) החל מד"א, בשיתוף מכון גרטנר, לבצע בדיקות עבור סקר סרולוגי לאיתור אזרחים שנדבקו בנגיף הקורונה. העיר הראשונה שנבחרה להתחיל בה את הפרויקט היא בני ברק. הבדיקות נעשות באמצעות לקיחת דגימות דם של בני משפחה, על מנת לאתר בקרב הנבדקים נוגדנים, אשר עשויים ללמד אודות החשיפה וההדבקה לנגיף באוכלוסייה.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לוקחים דגימה בבני ברק
לוקחים דגימות דם בבני ברק

משרד הבריאות הודיע כי החל מהשבוע הבא מערך הבדיקות יתרחב לכל רחבי הארץ באמצעות קופות החולים, שיבצעו בדיקות בקרב 70 אלף איש. ממד"א נמסר כי במסגרת הסקר בבני ברק, 6,000 תושבים ייבדקו בסך הכל. מערך הבדיקות מתבצע בשיתוף פעולה עם עיריית בני ברק, שביצעה הסברה טלפונית למשתתפים טרם הבדיקה. במסגרת הסקר, הגיעו צוותי מד"א אל בתי אזרחים, על פי רשימה שהועברה על ידי העירייה, וביצעו את בדיקות הדם למשפחות. 

בניגוד לדגימות שבוצעו עד כה באמצעות מטוש, בסקר שהחל היום מתבצעות בדיקות דם בקרב משפחות אשר חולקו לשלוש קטגוריות דגימה: משפחות בהן היה חולה שהחלים, משפחות שנמצאו בקרבה מסוימת לחולה מאומת ומשפחות שלא פגשו כלל חולה קורונה.

 

לוקחים דגימה בבני ברק
צוות מד"א לוקח דגימת דם

ד"ר רפאל סטרוגו, סמנכ"ל רפואה במד"א, הסביר ל-N12 על החשיבות בביצוע הבדיקות: "אחד הדברים שמאוד חשובים באיסוף הנתונים כרגע זה לקבל את המידע שיאפשר להיערך בצורה יותר טובה גם לגל השני וגם להמשיך את ההתנהלות עכשיו של הסגרים והפתיחות, מה עושים עם התחבורה הציבורית, מה עושים עם מערכת החינוך ועוד שאלות מהסוג הזה".

כל גופי הבריאות עושים תהליך של הפקת לקחים", הוסיף ד"ר סטרוגו. "חלק מזה זה גם הנושא של לבצע סקרים, כדי בעצם לענות על כמה שאלות שעד היום לאף אחד אין באמת תשובה אמיתית וברורה - כמו למשל כמה ישראלים באמת נחשפו לנגיף או חלו".

_OB

הבכיר במד"א התרשם בצורה מאוד חיובית מההיענות של התושבים לביצוע הבדיקות: "ההיענות של הציבור בבני ברק להשתתף בסקר הזה היא באמת היענות מצוינת, המשפחות פשוט מחכות שנגיע ונבדוק אותן. יש הרבה רצון גם בקרב הציבור גם לדעת את התשובה לשאלות שאנחנו שואלים וגם באמת לעזור למערכת ולמדינה להתמודד עם הגל הבא".

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי ״הבדיקות הסרולוגיות הן כלי חשוב נוסף שיאפשר לנו תמונת מודיעין טובה יותר על מוקדי הקורונה בישראל. כך נוכל להתמודד טוב יותר עם גל נוסף של קורונה אם חלילה יתפרץ. אני מודה לקופות החולים שנרתמו למשימה הלאומית ואני בטוח שהן יבצעו אותה בצורה יעילה כפי שהן כבר מורגלות בבדיקות אחרות".

 

נבדקתם? זה מה שאתם צריכים לדעת

האם משמעות מציאת נוגדנים היא שאני מחוסן?

מציאת נוגדנים אין משמעותה שאתה מחוסן. עליך להמשיך ולנהוג לפי כל הכללים. משרד הבריאות עתיד לפרסם הקלות למי שנחשף לנגיף ופיתח נוגדנים.

אם מצאו לי נוגדנים אבל לא הייתי חולה, האם המשמעות היא שאני נכנס לבידוד?

לא, מומלץ ורצוי לבצע בדיקת מטוש.

מי יהיה חשוף לתוצאות הבדיקות?

תוצאות הבדיקות תהיינה ידועות לך ולרופא המשפחה בלבד. לצורך הסקר יש שימוש בתוצאות אך ללא פרטים מזהים של הנבדקים.

באם לא מעוניינים שילדים יבצעו בדיקת דם?

במידה ואינכם מעוניינים נידרש לבדוק אם המנהלת באם נוכל לבצע את הסקר .

כיצד אפשר לבצע בדיקה לכל המשפחה? 

במידה ואנחנו לא נוכל להקצות בדיקות לכל המשפחה, נעדכן אתכם מתי תוכלו להשלים זאת בקופת החולים שלכם.