לא תוכלו להתחסן נגד שפעת בחורף הקרוב? למרות שהמדינה הזמינה מלאי אדיר של חיסונים נגד שפעת – מסתמן שיהיה מחסור בחיסונים לקראת החורף - כך חוששים בקופות החולים. כתוצאה מכך, נראה כי אלפי ישראלים שיבקשו להתחסן מפני שפעת לא יוכלו לעשות זאת.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מדי שנה, נערכות ארבע קופות החולים ומבצעות הזמנה של חיסוני שפעת בעצמן, זאת על פי תחזית של מספר המבוטחים שלהערכתן יגיעו להתחסן. הנתונים מצביעים על כך שרק חמישית מהאוכלוסייה בוחרת להתחסן מפני שפעת מדי שנה ולכן, לרוב עמד מספר ההזמנות הכולל בארץ על כשני מיליון חיסוני שפעת בכל חורף. 

אלא שכעת, בשל מגפת הקורונה, חוזים המומחים כי תהיה הסתערות משמעותית של הציבור על מלאי חיסוני השפעת. זו הסיבה שצפויים להגיע לישראל פי שלושה יותר חיסונים בהשוואה לעונות החורף הקודמות, כ-6 מיליון חיסונים.

תחלואת שפעת חריגה במיוחד (צילום: פלאש 90, חדשות)
הערכה: הביקוש לחיסוני שפעת בחורף יגדל משמעותית | צילום: פלאש 90, חדשות

"קופת החולים כללית הזמינה למעלה משני מיליון חיסונים", מספרת כלנית קיי, ראש אגף סיעוד בחטיבת הקהילה האחראית על מבצע חיסוני השפעת. "אנחנו מעריכים שיהיה ביקוש גבוה להתחסנות ולמיטב ידיעתנו כל העולם נמצא במירוץ להשגתם ויש תחרות בין המדינות בעולם המערבי. החשש הוא שעלול להיווצר מחסור עולמי ולא רק אצלנו". 

"משרד הבריאות צריך לחפש כל מקור אפשרי לחיסוני שפעת"

בחלק מחברות התרופות צפוי מחסור באספקת חיסוני השפעת, בין היתר עקב מרוץ עולמי שצפוי להשגת החיסונים הללו. בפברואר האחרון אישר ראש הממשלה נתניהו את בקשת שר הבריאות דאז, יעקב ליצמן, להקים מפעל לייצור חיסונים בישראל - אך עד שהוא יוקם, ניאלץ להמשיך ולהסתמך על ייבוא חיצוני.   

"הנחת העבודה שלנו היא שנגיפי השפעת והקורונה יתפשטו בו זמנית בחורף הקרוב", אומר ניסים אלון, מנכ"ל קופת החולים 'לאומית'. "אזרחי ישראל מצפים ששגרת החיים תימשך כרגיל ולכן יש אתגר רפואי ולוגיסטי שלא ידענו מעולם. בכל שנה אנו מזמינים חיסוני שפעת בהתאם להערכה בשנה שעברה, והפעם הזמנו פי שלושה מהנהוג בשנים קודמות. אנו מקווים שאכן הם יגיעו לארץ ולא 'יגנבו' לנו אותם ממדינות אחרות. דבר נוסף הוא שהמחיר של החיסונים הוכפל". 

נגמרו חיסוני שפעת (צילום: החדשות12)
מחסור בחיסוני שפעת. ארכיון | צילום: החדשות12

"הזמנו חצי מיליון חיסוני שפעת, אנחנו צופים שתהיה היענות גבוהה יותר של הציבור להתחסנות", סיפרה מלי קושא, האחות הראשית ומנהלת אסף הסיעוד בקופת החולים 'מאוחדת'. "שמענו את הנחיית שר הבריאות לפיה צריך לייעד את החיסונים לאוכלוסיות הסיכון בלבד אבל אנחנו מקווים שלא נגיע למצב הזה ונוכל לחסן חלק גדול יותר מן האוכלוסיה. זה לא הולך להיות חורף רגיל לאור הצפי שנראה תחלואת שפעת לצד תחלואת קורונה במקביל".  

"ביקשנו להזמין למעלה ממיליון חיסונים אבל לדברי הספקים הם לא יוכלו לייבא לנו יותר מכמות מצומצמת שנמוכה יותר מזו שביקשנו", אומרת ל-N12 תמי אלקלעי, מנהלת פרויקט החיסונים במכבי שירותי בריאות. "הציפייה שלנו ממשרד הבריאות היא לחפש כל מקור אפשרי להבאת חיסוני השפעת כי מדובר בבעייה לאומית".

מחברת אסטרהזניקה נמסר בתגובה: ״לאור הביקוש העולמי לחיסוני פלומיסט בעונת החורף הקרובה והמלאי העולמי המוגבל אנו גאים שאסטרהזניקה תוכל לספק חיסונים לישראל השנה. החברה תספק את כמות החיסונים הנדרשת, כפי שהתבקשה על ידי משרד הבריאות, ותמשיך לפעול תוך שיתוף פעולה מלא עם המשרד. לאור הביקוש הצפוי השנה, החברה תספק כמות גדולה באופן משמעותי של חיסוני שפעת בהשוואה לשנים קודמות תוך מתן עדיפות לישראל״.

מחברת סאנופי נמסר בתגובה: "בהמשך לבקשת משרד הבריאות להיערכות מוגברת של חיסוני שפעת לעונת החורף הקרובה ולאחר מאמצים רבים, כמות החיסונים שיגיעו לישראל גדלה באופן משמעותי בהשוואה לעבר. עם זאת, ולמרבה הצער, סאנופי פסטר אינה יכולה בשלב זה להתחייב על מנות נוספות, מעבר לכמויות שכבר הוקצו לישראל וזאת בשל עלייה בלתי צפויה בביקוש לחיסונים ברחבי העולם. לחברת סאנופי פסטר קיימת היסטוריה ארוכה של שיתוף פעולה פורה עם משרד הבריאות והחברה ממשיכה במאמציה על מנת לאתר חיסונים נוספים לישראל, בתקווה כי מאמצינו יישאו פרי. אנו מודים למשרד הבריאות ולקופות החולים בישראל על אמונם בחברה שלנו ובמוצריה". 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "השנה, משרד הבריאות הזמין יותר חיסונים נגד שפעת לעונה המתקרבת לעומת שנים הקודמות כחלק מהיערכות למחלות החורף בעידן הקורונה. כעת, צפויות להגיע מעל 2.1 מיליון מנות חיסון, ומשרד הבריאות מנסה להגדיל את מלאי החיסונים ככל הניתן. הביקוש לחיסונים נגד שפעת גדול בהרבה מדינות באירופה וברחבי העולם בהשוואה לשנים קודמות". 

החברות העולמיות אשר ידוע כי לא יספקו השנה חיסונים לישראל או לחלופין לא יעמדו במכסה שנדרשה מהן על ידי קופות החולים הן "GSK" ו"אבוט".

מחברת GSK נמסר בתגובה: "חיסוני שפעת מיוצרים בתהליך ארוך ומורכב. כמות חיסוני השפעת מוגבלת בהתאם ליכולת הייצור של החברה. השנה, לאחר התפרצות הקורונה, הגיעו פניות להיערך לחיסוני השפעת בשל הציפייה לצריכה גבוהה יותר. כרגע אין מלאי מוגדר עבור ישראל, אך החברה ממשיכה במאמצים כבירים לבדוק את ההתכנות לאספקה לישראל נוכח האתגרים".