טביעתו למוות של יהודה בילוג בן ה-14 ביום רביעי בחוף באשדוד הובילה רבים לחבק את משפחתו ולנחמם, אבל יומיים אחרי שמצאו את הגופה, ובזמן שהוריו מתמודדים עם הטרגדיה - הם גילו שאינם יכולים לממן את קבורתו. חבריו של בילוג כבר החלו לגייס תרומות למשפחה, אך בעקבות הפרסום ב-N12 לשכת שר הדתות התערבה וביחד עם המועצה הדתית באשדוד והוחלט לאפשר את קבורתו בבית העלמין בעיר בטקס אזרחי וללא תשלום‎. הלווייתו תתקיים היום בשעה 17:00 בבית העלמין באשדוד בשדרות משה סנה, שער 3, באולם ההספדים‎.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מאחר שהוריו של יהודה הם פיליפינים, לבילוג - שנולד בישראל - אין תעודת תושבות (למרות שהחל בהליך הבקשה לקבלתה עוד ב-2010) והביטוח הלאומי לא משתתף בעלות הקבורה שעומדת על בין 30 ל-50 אלף שקלים. במטרה לעזור למשפחה, החברים של יהודה התגייסו כדי לקנות לו חלקה פרטית. בהודעה שפרסמו כתבו החברים: "ג'וזפין וקריס בילוג, הוריו של יהודה ז"ל במצב נפשי קשה ונאלצים לממן קבורה פרטית מכיסם. קהילת דה שליט מתגייסת לתרומה שתעזור להם בענייני הקבורה והמצבה. כל סכום יתקבל בברכה".

הוריו של יהודה בילוג, שנעלם בים
הוריו של יהודה בילוג, שנעלם בים

אמו של יהודה הסבירה כי הבעיה קשורה גם במסמכים: "לפני שנה לקחנו עורך דין שיסדר לנו את העניין. אני יודעת שהוא התחיל לעבוד ואני לא יודעת מה קרה באמצע - אולי זה לא הושלם כי לא היה לנו כסף לשלם לו". אביו קריס סיפר: "כואב לי כל כך. הוא נולד פה והוא ישראלי. איבדתי את הילד ועכשיו אי אפשר לקבור אותו. תכננו לקחת לאחרונה את המסמכים אבל לא הספקנו ואז יהודה טבע. בבקשה עזרו לנו". 

בהתערבות של לשכת שר הדתות הרב יעקב אביטן, שפעלה מול יו"ר המועצה הדתית באשדוד הרב עובדיה דהאן, הוחלט לאפשר את קבורתו של יהודה ז"ל בבית העלמין באשדוד בקבורה אזרחית ללא תשלום: "מדובר במקרה טראגי שנגע לליבם של רבים במדינת ישראל וחשוב לסיים את סבל המשפחה בצורה מכובדת".‎

"יהודה נולד פה הוא צבר. גם כשרצינו לחזור לפיליפינים יהודה ביקש להישאר בארץ עם החברים שלו, במקום שהוא הרגיש שזו הארץ שלו" אמרה אמו של יהודה. "הוא כל כך אהב את ישראל ואת הארץ הזו ואני בטוחה שגם רצה להיקבר פה. אני מרגישה שאני יכולה שוב לנשום זו הקלה גדולה לדעת שהוא ייקבר פה בארץ אני מודה לכל מי שסייע. אנחנו עדיין נורא עצובים אבל לפחות עכשיו יש איזו הקלה קטנה".

הוריו של יהודה בילוג בן ה-14 שטבע בחוף אשדוד‎
הוריו של יהודה בילוג, היום

כאמור, ביום שישי נמצאה גופתו של יהודה בחוף אחרי יומיים של חיפושים. חובש מד"א אוראל אסולין סיפר: "כשהגענו לחוף ראינו את הנער שוכב בסמוך לקו המים כשהוא מחוסר הכרה לאחר שאזרחים משו אותו מהמים. זו טרגדיה קשה, לפני יומיים בשעות הערב שהוזעקתי לחוף לאירוע הטביעה והתברר הוא נעדר התפללתי לשלומו וקיוויתי לנס אבל לצערי היום הוא אותר ללא סימני חיים ולאחר בדיקות רפואיות לא נותר לנו אלא לקבוע את מותו".

שי אבישר, גולש גלים שיצא לריצה על חוף הים, היה עד לאירוע הטראגי ביום רביעי והוא הבחין במצוקה של יהודה ושל חבריו. ברגע שהבין שהם עלולים לטבוע הוא לקח גלשן שהיה בחוף וזינק למים, אבל הצליח להציל שתי בנות ונער.

"ראיתי שתי נערות, שבקושי הצליחו להחזיק את ראשן מעל המים. תפסתי אותן, ואז ראיתי באזור עמוק יותר נער נוסף – בשלבי טביעה, כשהוא באפיסת כוחות". הוא תיאר כיצד ניסה להציל גם את יהודה, אך ללא הצלחה: "אמרתי לבנות 'אנחנו חייבים להגיע אליו'. לקחתי את הגלשן, התקדמנו לעומק וצעקתי לו: 'אנחנו מגיעים אליך'".