תקנות החירום החדשות שהופצו לשרים לקראת ישיבת הממשלה היום (רביעי) כוללות בתוכן את ההנחיות לסגר במתכונת פסח מערב יום הזיכרון בשעה 17:00 ועד למוצאי יום העצמאות בשעה 20:00.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הנוסח החדש, ניתן יהיה לצאת מהבתים במהלך תקופה זו אך ורק לצורך הצטיידות במוצרים חיוניים או לקבלת שירותים חיוניים. עם זאת, הנוסח החדש מבהיר כי עד לערב יום הזיכרון בשעה 16:00, ניתן יהיה להגיע ללא הפרעה לבתי עלמין צבאיים, לקבריהם של חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה ולאתרי הנצחה.

במשרד הביטחון כינו את ההחלטה לסגור את בתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון "קשה אך הכרחית". לדבריהם, "אחוז לא מבוטל מבני המשפחות השכולות הם מבוגרים וקשישים, ועלינו לשמור על בריאותם. אם היינו מאפשרים את הכניסה לבתי העלמין, זו הייתה פצצת קורונה".

במשרד ביקשו מהמשפחות השכולות לנצל את הימים הקרובים כדי להגיע לבתי העלמין, והדגישו כי ביום הזיכרון עצמו תהיה בהם נוכחות משטרתית. "בכל בית עלמין נמצאים נציגי אגף משפחות הנצחה ומורשת ונציגי צה"ל, שיסייעו למשפחות שיגיעו עד ערב יום הזיכרון", הדגיש סמנכ"ל וראש אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, אריה מועלם. עוד ציין כי "החל מיום ראשון יניחו נציגי אגף משפחות יחד עם חיילים צה"ל על כל קבר, דגלון עם סרט שחור, נר נשמה וצרור פרחים".

במהלך יום הזיכרון עצמו יתקיים ב-53 בתי העלמין הצבאיים "משמר הנר", טקס קטן ובהשתתפות שישה חיילים, שוטר, קצין בכיר ורב – שיישא תפילה. הטקס הממלכתי בערב יום הזיכרון יתקיים ברחבת הכותל המערבי ללא קהל. נשיא המדינה יעביר נאום, שיוקלט מראש.

ברמדאן: עסקים ביישובים מוסלמים ובמזרח י-ם ייסגרו ב-18:00

הנוסח החדש כולל בתוכו שינויים נוספים לתקופת השגרה: כך, למשל, הוגדרו גם עובדי קניונים כעובדים חיוניים, ולמקומות שהוגדרו חיוניים יוכלו להגיע לא רק עובדים אלא גם מועמדים לעבודה. עוד נקבע כי ניתן יהיה לקיים תפילות בשטחים פתוחים בקבוצות קבועות של 19 בני אדם, במקום קבוצות של עשרה כפי שהיה עד כה.

שינוי נוסף בנוסח, שנובע מקרבת חודש רמדאן, מתייחס לבתי עסק ביישובים בעלי רוב מוסלמי ובמזרח ירושלים: ביישובים הללו על כל בתי העסק מלבד בתי מרקחת להיות סגורים בין השעות 18:00 בערב ל-03:00 לפנות בוקר, והם יוכלו לעבוד אך ורק במתכונת משלוחים לאחר הזמנה מקוונת או טלפונית. לא תינתן אפשרות של איסוף מבית העסק עצמו.

לקריאת כל השינויים בתקנות שיובאו לאישור הממשלה, לחצו כאן