חייו של דוד, שם בדוי, לוחם בצנחנים – השתנו בן רגע במהלך אחת הפעילויות המבצעיות בהן השתתף לפני כשנה וחצי. הוא ננשך על ידי עכבר, ולאחר מכן החל לסבול משורה של תסמינים במשך חודשיים. במהלך אחד מסופי השבוע בהם שהה בבית, אמו החליטה לפנות לבית חולים – לאחר שהבירור והטיפול הצה"לי לא היו מספקים. שם – אובחן אצלו שבץ מוחי, שגרם לו לנזקים פיזיים ונפשיים ארוכי טווח. כעת, לאחר הליך משפטי ורפואי ממושך, צה"ל הכיר בו כנכה צה"ל וקשר בין הנשיכה והטיפול הלקוי לבין האירוע המוחי והשפעותיו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בזמן שתפס קו מבצעי בעזה יחד עם חבריו, דוד ננשך על ידי עכבר. הוא פנה לחובש הפלוגתי וביקש ממנו להיבדק על ידי רופא, אך החובש המליץ לו לקחת משככי כאבים. הוא המשיך באותם ימים בשגרת הפעילות הצבאית שלו, ובכל פעם שהגיע הרופא לבסיס – דוד היה על הגדר בעזה, ולמעשה לא יכל להיבדק על ידיו.

במשך כחודשיים לאחר האירוע, סבל דוד מחום, מצמרמורות, משיעול ומסחרחורות. לאחר תקופה, שבה אמו רואה אותו בסופי שבוע כשהוא הולך ונחלש, היא התעקשה ולקחה אותו ל"ביקור-רופא", שם הוא קיבל 2 גימלים, ולא בוצעה בו בדיקה רפואית מקיפה.

יום למחרת, דוד התחיל להרגיש מבולבל, לא הצליח לדבר או לכתוב הודעה בטלפון הנייד שלו. בשלב זה, אמו הבינה שקורה משהו חמור – והחליטה להבהילו לבית החולים. הוא אובחן כסובל משבץ, ואושפז בטיפול נמרץ למשך כמה ימים.

עו"ד ידידיה בלומהוף
עו"ד ידידיה בלומהוף, שמייצג את החייל | יח''צ:

גם היום, לאחר למעלה משנה, דוד נמצא עדיין בשיקום, תוך שהוא מתקשה בדיבור, בחשיבה, בזיכרון וסובל מחולשה בצד הימני של הגוף. כמו כן,  ברקע המצב הרפואי הקשה שלו וסכנת החיים שעבר, הוא החל לסבול מסיוטים, קושי בשינה – ולאחרונה אף אובחן כסובל מהפרעה פוסט טראומטית.

התקרית החמורה והשלכותיה ארוכות הטווח גרמו לדוד ולהוריו לבחון את האפשרות להגשת תביעה למשרד הביטחון. לאחר שעו"ד ידידיה בלומהוף, המייצג את דוד, התייעץ עם מומחים בתחום השבץ בארץ ובעולם – הוגשה התביעה עם תזה רפואית נדירה במיוחד, המקשרת בין נשיכת העכבר, תקופת החולי שבאה לאחר מכן ללא טיפול רפואי הולם לבין השבץ המוחי שאירע.

חיילי צה"ל מול הגבול עם רצועת עזה (צילום: פלאש 90)
חיילים בגבול הרצועה. אילוסטרציה | צילום: פלאש 90

בצעד נדיר ותקדימי, לאחר שדוד נבדק שוב על ידי רופא מטעם משרד הביטחון, התביעה שהוגשה התקבלה במלואה. בחוות דעתו של המומחה הרפואי מטעם משרד הביטחון נכתב: "כאשר אני לוקח בחשבון כי מדובר בצעיר ללא גורמי סיכון והופעת שבץ מוחי, נשיכת עכבר ושיעול ממושך אני מעריך כי בסבירות גבוהה קיים קשר סיבתי בין שירותו לבין האירוע המוחי".

יש לציין יש לציין שהכרה של משרד הביטחון באירוע מוחי שנגרם עקב השירות הצבאי הוא ראשון מסוגו. זאת למעשה הפעם הראשונה שמוכח הקשר הסיבתי בין השירות הצבאי לשבץ מוחי שלא עקב חבלת ראש.

בזמן הקרוב יזומן דוד לוועדה רפואית במשרד הביטחון שתאמוד את גובה אחוז הנכות שלו מהזווית התפקודית והנוירולוגית מחד,  מהצד הנזק הנפשי שנגרם לו עקב השבץ מאידך.