פעימת הסיוע הנוספת שעליה הכריזו אמש (שני) ראש הממשלה ושר האוצר לא תעבור בשבועות הקרובים – ובינתיים אזהרות משירות התעסוקה מצביעות על מצב עגום בכל הנוגע להתאוששות המשק. אחוז האבטלה עומד על יותר מ-20% וחזרת העובדים למקומות התעסוקה איטית מהמצופה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המענק שהוכרז עליו אמש הוא השלישי מתוך פעימות הסיוע לעסקים העצמאיים. הוא יחולק ב-2 סוגי מענקים – מענק של עד 400 אלף שקלים לעסקים גדולים שנפגעו באורח חמור ומענק של עד כ-6,000 שקלים לעסקים קטנים.

למרות ההכרזה, אין תאריך להעברת הכסף. בפנייה לרשות המיסים הובהר כי כרגע אין תאריכי יעד – לא למועד הגשת הבקשות למענק ולא למועד קבלת הכסף. בכל מקרה המענק יתייחס לחודש יוני ויוכל להיות מחושב רק לאחר הגשת הדוחות לחודש זה – כשהמשמעות היא שהכסף לא יוכל לעבור לפני 23 ביולי.

שירות התעסוקה מזהיר ממשבר חמור

נתוני האבטלה העדכניים עומדים על 861,861 מובטלים, מהם 605,157 איש בחל"ת. אחוז האבטלה עומד על 21.2%. המספרים גבוהים וקצב החזרה לעבודה איטי, אפילו בשעה שמדברים על התאוששות במשק וחזרה לפעולה של ענפים רבים. בביטוח הלאומי דיווחו אפילו על ירידה בקצב החזרה לתעסוקה מאז תחילת יוני.

שירות תעסוקה
שירות תעסוקה | צילום: Abed Rahim Khatib, פלאש 90

גורמים בשירות התעסוקה אמרו ל-N12 כי ישנו חשש גדול מאוד מההאטה בקצב החזרה לעבודה. הגורמים אמרו: "זה קצב איטי ממה שציפינו". כרגע תולים את התקוות במענק לעידוד התעסוקה שייכנס ביולי, בתקווה שהוא ישנה את התמונה. אבל בשירות התעסוקה אומרים: "אם התמונה לא תשתנה אנחנו עומדים בפני משבר תעסוקתי וכלכלי גדול בהרבה ממה שנדמה לנו".

בתוך כך, משרד המשפטים הנחה לבטל את הקנסות שהוטלו על מסעדות ובתי קפה שנפתחו בתקופה שבין 25.3 ל-25.4. בתקופה האמורה אסור היה לפתוח את בתי העסק בשל תקנות הקורונה, אך במשרד המשפטים מציינים כי ספק משפטי התעורר בנוגע לשאלה אם האיסור נחשב כפלילי.