מתווה הפיצויים לעובדי ענף התרבות: שר האוצר ישראל כ"ץ ושר התרבות והספורט חילי טרופר נפגשו הערב (שלישי) עם נציגי עולם התרבות וסיכמו על חבילת סיוע לעולם התרבות שנפגע קשות בימי משבר הקורונה.  

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

חבילת הסיוע כוללת:

• פרסום מבחני תמיכה ייעודים לטובת תגבור משמעותי של תקציבי מוסדות התרבות, עידוד התייעלות ואיחודים בין מוסדות וכן תמרוץ רשויות מקומיות להגדיל את השתתפותן בתקציב המוסדות. מבחני התמיכה יתנו עדיפות לגופים עם הכנסות עצמיות גבוהות ויחייבו החזרת עובדים לפעילות.

הגדלת תקציב מוסדות התרבות המקצועיים כך שיכלול גם תוספות חד פעמיות שניתנו בשנה קודמת.

הלוואות במסגרת קרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים בסיכון גבוה.

הבטחת השלמת הפקות קולנוע קיימות לנוכח הנחיות משרד הבריאות.

הכפלת הקרן לסיוע לאומנים במצוקה.

בנוסף, הוחלט על הוצאת קול קורא לעידוד הפקות בתחום התרבות המסחרית והפנאי בשיתוף הרשויות המקומיות. צוות משותף שהוקם לטובת העניין יגבש את המנגנון תוך יצירת ודאות למפיקים .


צעדים אלו מתווספים לצעדים הרוחביים בתכנית הסיוע למשק בעקבות משבר הקורונה:

• הוצאת העובדים לחל"ת ללא ניצול ימי החופשה.

מענק עצמאיים בשתי פעימות.

מענק בעבור אבדן הכנסות והוצאות קבועות או פעימת מענק שלישית.

פטור מארנונה ל-3 חודשים.

• דחיית תשלומים ואגרות.

תיאטרון הבימה
עולם התרבות חוזר לפעילות | צילום: החדשות 12על פי המתווה, מוסדות התרבות יפוצו על ההפסדים הכלכליים הצפויים להם עקב הגבלת כמות הקהל בהתאם להסתמכותם של המוסדות על הכנסה עצמית. כלומר, ככל שאחוז ההכנסה העצמית בתקציבו השוטף של מוסד התרבות גבוה יותר, כך הפיצוי שיקבל כעת מהמדינה יהיה גדול יותר.

עוד סוכם כי סכום הפיצויים הכולל מהמדינה יגיע ל-200 מיליון שקלים. בנוסף, מוסדות התרבות ייכנסו למתווה המענקים בגין החזרת עובדים. כל עובד שיוחזר למוסד התרבות יזכה את המוסד במענק של 7,500 שקלים. במתווה נקבע גם כי תקציב מוסדות התרבות ב-2020 יהיה זהה לתקציבים שחולקו להם ב-2019. 

במשרדי האוצר והתרבות התעקשו שמוסדות התרבות יתחייבו להחזיר לפחות 80% מהעובדים שלהם.

נציגי ארגון השחקנים שח"ם הביעו שביעות רצון מההסכמים ומתפקודם של שר האוצר כ"ץ ושר התרבות טרופר - ומבקשים להבהיר כי חשוב שהמדינה תוודא שהמוסדות יחזירו לעבודה גם את השחקנים שאינם שכירים (עובדי פרילנס).

"זה אירוע מכונן, היוצרים והעובדים שמחים ומאושרים לחזור לפעילות" 

"הערב הגעתי לסיכום על חבילת הסיוע לעולם התרבות בישראל, יחד עם שר התרבות ונציגי הענף", מסר שר האוצר כ"ץ. "הדגשתי בפני אנשי התרבות את חשיבות השמירה על ההנחיות הנדרשות לצד החזרה לשגרה והפעלת המוסדות. אני שמח על שיתוף הפעולה עם שר התרבות והספורט. יחד נחזיר את עולם התרבות והכלכלה הישראלית לצמיחה".

מתוך הישיבה על המתווה הכלכלי לתרבות‎
השרים ונציגי עולם התרבות בישיבה | צילום: איתמר גורביץ

"זו בשורה גדולה לעולם התרבות בישראל", מסר שר התרבות והספורט, חילי טרופר. "אנחנו רואים ערך בקיום תרבות בישראל ואנחנו ערים למצוקות הגדולות של האמנים, השחקנים והמוסדות. אני שמח על כך שהצלחנו לתת לעולם התרבות להתחיל ולחזור לחיים. הדרך עוד ארוכה ויהיו ימים קשים, אבל ממשלת ישראל מתגייסת לסייע לתרבות הישראלית ליצור, לפרוח ולחיות מחדש".

"מוסדות התרבות בישראל רואים במפגש שהתקיים היום אירוע מכונן, ומודים לשר התרבות ושר האוצר על הבנת חשיבות עולם התרבות בישראל שהביאה למתווה חזרתו לפעילות", מסר דני וייס, יו"ר פורום התרבות." רבבות יוצרים, מבצעים, עובדים וספקים שמחים ומאושרים לחזור לפעילות ולחזור להעניק לקהל הישראלי את התרבות האיכותית שהוא זכאי לה ומהווה חלק חשוב ממורשתו".

"אני מברך על מתווה הפיצוי ובעיקר מציין את שיתוף הפעולה בין שר האוצר לשר התרבות והספורט שהביעו תמיכה גדולה והבעת אמון במוסדות התרבות בישראל, מסר מנכ"ל תיאטרון הבימה, נעם סמל, "אני תקווה ששיתוף הפעולה יביא גם בשורה לתיאטרון הלאומי הבימה״.

"אנחנו מברכים את שר האוצר ושר התרבות על המאמצים להתניע מחדש את עולם התרבות ולהחזיר לעבודה את פועלי התרבות", נמסר משח"ם - ארגון השחקנים בישראל. "נמשיך לעקוב על יישום המתווה תוך דאגה שכמה שיותר שחקנים יוחזרו לעבודה בהקדם". 

מנכל התיאטרון הקאמרי רן גואטה מסר: "אני נרגש לחזור לתיאטרון ולספר לעובדי ושחקני הקאמרי שנחזור אל הבמות בקרוב. תודה לשר התרבות חילי טרופר ולשר האוצר ישראל כץ על ההבנה והסיוע והחזרתם של אלפים למעגל העבודה. תודה לעובדים והשחקנים שלקחו חלק במאבק על החזרת התיאטרון לפעילות. ישראל היא מעצמה תרבותית - ואסור לנו לאבד את זה. בתחילת יולי הקאמרי יפתח את שעריו וימשיך בדיוק מהנקודה שבה הפסקנו, תוך שמירה על הוראות התו הסגול המותאם לתיאטרון. אנו מצפים בקוצר רוח לקהל - בדלתות פתוחות".

מנכ"לית תיאטרון בית ליסין ציפי פינס מסרה: "אנחנו שמחים על הדיאלוג הפורה עם שר התרבות ושר האוצר ומברכים על המתווה הכלכלי. מתרגשים לפגוש שוב את הקהל שלנו, נפתח ב-15/7 עם הלהיט הגדול של התיאטרון אפס ביחסי אנוש".