מהבתים - למספרות: בתי עסקים רבים ברחבי הארץ פתחו הבוקר (ראשון) את שעריהם תחת הנחיות בריאות קפדניות - והלקוחות מיהרו להגיע. רבים אמנם עדיין חוששים לצאת מהבית, אך הגיעו מכיוון שלא יכלו להמתין עוד. אחרים מיהרו לחנויות על מנת לתמוך בבעלי העסקים שחוזרים לעבוד תחת מגבלות שלא מאפשרות הכנסות סבירות, ללא תמיכה מהמדינה. לקוחה במכון יופי שיתפה: "אנחנו גם עצמאים והזעקה שלהם ברורה לנו, רציתי להגיע ולתמוך כמה שאפשר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

שרון קונופני, בעלי מכון היופי "נוקביוטי", סיפרה על החזרה המורכבת לעבודה והמפגש עם הלקוחות: "מהרגע שאמרנו שאנחנו פותחות נתקלנו בביקוש משוגע. היומן מלא, אי אפשר להכניס סיכה. מצד אחד, מאוד כיף לחזור לשגרה ולפגוש את הלקוחות והעובדות. מצד שני, לא פשוט לעמוד בכל המגבלות הקיימות ולקחנו את זה למקסימום - מרחק של שני מטר, מיגון, שמירה על היגיינה וסטריליזציה של המקום".

"לא עבדנו בכלל החודש", המשיכה קונפוני. "ניסינו להיות כמה שיותר יצירתיות ולשמור על קשר עם הלקוחות. נתנו להן שירות עם ערכות ששלחנו להן הביתה. לא כלכלי לפתוח את העסק, לא קיבלנו שום מענק ושום סיוע".

לקוחה שהגיעה למכון היופי בשעות הבוקר הביעה את תמיכתה במאבק העצמאים: "חיכיתי לטיפול הזה חודש וחצי. הייתי שישה שבועות עם התינוק שלי בן השנה וזו הפעם הראשונה שאני משאירה אותו עם מטפלת. אני גם עצמאית, מכירה את הזעקה שלהם וברור לי שהם חיכו לחזור לעבודה. ברגע שאישרו, רציתי ללכת למקומות שאני רגילה אליהם ולתמוך כמה שאפשר. מוזר מאוד להגיע לטיפול תחת כל המגבלות אבל ככה צריך. כל אחת מאתנו שומרת על עצמה. זאת הסיבה שאני כאן".

גם לקוחות המספרות המתינו בקוצר רוח לפתיחה המחודשת. "חיכיתי לתספורת הזאת יותר מדי זמן", אמר לקוח שהגיע למספרת LGH בתל אביב. "הדבר הראשון שעשיתי כששמעתי על ההקלות היה להתקשר לספר".

לקראת פתיחת המשק
פותחים את המשק | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

לקוחה שמיהרה למספרה אחרת בעיר ציינה: "היה לי תור שבוטל בשל ההנחיות אז חיכיתי חודש וחצי. אני מציקה לספר כבר שבוע אז זו חגיגה גדולה. במשך כל התקופה שמרו אתנו על קשר והציעו משלוח של צבע הביתה למי שרוצה. אני שמחה מאוד בשבילו. זה לא מחפה על חודש וחצי בלי הכנסות, אבל לפחות מאפשר לחזור לשגרת עבודה כלשהי".

בעלי המספרה סיפר על הקושי הכלכלי בתקופת הקורונה: "חיכינו חודש וחצי. אמרנו לא לכל הלקוחות שרצו לבוא. רק ביום שישי קיבלנו את ההנחיות ונאלצנו להתארגן בשבת. גם הכללים לא כל כך ברורים לאף אחד - כמה לקוחות יכולות להיות במספרה וכמה ספרים יכולים להיות במקום. חוץ מזה, עדיין לא קיבלנו אף אחת מהדרישות שלנו. לא קיבלנו מענקים ואנחנו חוזרים רק בשביל הלקוחות. הן בעיקר שמחות בשבילנו, יותר מאשר בשביל עצמן".

ספר עם מסכה
חוזרים למספרות | עיבוד: מקסים דינשטיין, פלאש 90

ההקלות שעליהן הכריזה הממשלה מאפשרות פתיחה של מרבית המשק והמסחר ברחובות. לשמחתם של הישראלים, גם המספרות ומכוני היופי יחזרו לפעילות - ותותר מכירת מזון גם בטייק-אוויי ולא רק במשלוחים. ההגבלה על איסור תנועה מעבר ל-500 מטרים לא בוטלה ועדיין קיימת חובת עטיית מסכה: מגיל 7 חובה לחבוש אחת בכל יציאה מהבית, והקנס למי שיפר את ההנחיות יעמוד על 200 שקלים - כבר מהעבירה הראשונה.

על פי הודעת משרד ראש הממשלה, משרד הבריאות ומשרד האוצר, ההקלות נועדו "להחזיר בהדרגה את המשק הישראלי לשגרה זהירה". הן יימשכו עד ל-3 במאי. לאחר מועד זה ייבחנו הקלות נוספות בהתאם לנתוני התחלואה. במקביל להקלות, הממשלה אישרה הטלת סגר החל משעות הבוקר על כמה שכונות בבית שמש ובנתיבות בשל התפרצות מחלת הקורונה.