שרי הממשלה תודרכו במהלך היום (חמישי) בנוגע להיתכנות הממשית של הטלת הסגר כללי. השרים הונחו לפעול להיערכות מיידית תוך וידוא מוכנות המשרדים השונים והגופים עליהם הם ממונים, בניסיון להתכונן להסגקר שעלול להתחיל כבר בימים הקרובים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ברקע הזינוק במניין הנדבקים, ראש הממשלה נתניהו נשא אמש הצהרה מיוחדת שבה הזהיר את הציבור מפני הטלת הסגר מלא אם לא יחול שיפור מיידי במספר החולים. "מספר החולים מכפיל את עצמו כל שלושה ימים", אמר נתניהו. "בעוד שבועיים עלולים למצוא עצמנו עם אלפי חולים שרבים מהם יהיו בסכנת מוות. לכן אני כבר אומר לכם שאם לא נראה שיפור במגמה - לא יהיה מנוס מלהטיל הסגר מלא, למעט צרכים חיוניים כמו מזון ותרופות. זה עניין של יממות ספורות ואנו עושים את כל ההכנות הלוגיסטיות והמשפטיות לכך".

ההגבלות החדשות נכנסו אמש לתוקף למשך שבוע ימים וכוחות שיטור כבר החלו לאכוף אותן, בשלב הראשון ללא מתן קנסות. במשרד הבריאות קראו לאזרחים שלא לצאת מהבית אלא במקרים חריגים והורו על סגירת כל החנויות שאינן חיוניות ועל צמצום משמעותי של התחבורה הציבורית.

מתי ולאיזה צורך מותר לצאת מהבית?

על פי ההגבלות החדשות יציאה מהבית תותר רק במספר מצומצם של מקרים:

1.      לשם קניות חיוניות כמו מזון ותרופות

2.      יציאה לעבודה

3.      יציאה לטובת הליך רפואי (וגם תרומת דם)

4.      לשם הליך משפטי

5.      סיוע לאדם מבוגר או אדם שזקוק לעזרה

6.      יציאה לקיום הפגנה

7.      תותר יציאה למשכן הכנסת

8.      טיפול במסגרות רווחה

9.      תפילה במקום פתוח, הלוויה, חתונה וברית - ויציאת אישה לטבילה במקווה נשים (בתנאי שתיאמה מראש את מועד הגעתה). 

תהיה אכיפה על יחידים ובעלי עסקים?

על חנויות ועסקים שיפתחו בניגוד להנחיות יוטלו סנקציות שינועו בין קנס מנהלי שגובהו עדיין לא נקבע ועד לרישום פלילי. על פי ההנחיות, ניתן יהיה להטיל קנס כספי של 500 שקלים גם על יחידים שיפרו את ההגבלות אך המשטרה תנסה להימנע מכך ובשלב הראשון יסתפקו באזהרה בלבד.

האם התחבורה הציבורית תמשיך בפעילותה?

משרד הבריאות דרש להשבית לגמרי את התחבורה הציבורית ובסוף הוחלט כי היא תצומצם משמעותית ורק רבע מהפעילות תותר. זאת בכדי לאפשר לעובדים חיוניים להגיע למקום העבודה. בהמשך היום יוחלט איזה קווים ימשיכו לפעול.

המוניות הפרטיות ימשיכו לפעול אך עם הגבלה משמעותית. תותר נסיעה לנוסע אחד בלבד בכל מונית (או נוסע ומלווה נוסף לצורך רפואי), בישיבה במושב האחורי ועם חלונות פתוחים בלבד.