מזג האוויר הסוער גובה קורבנות: מוטי בן שבת ז"ל, תושב נהריה בן 38, הוא הגבר שנהרג היום (רביעי) לאחר שניסה לחלץ אם וביתה שנתקעו בהצפה בעיר. גופתו של הגבר נמצאה לאחר חיפושים ארוכים של כוחות החילוץ וההצלה. שכנתו של בן שבת: "אסון טבע שלדעתי נהריה מעולם לא ראתה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התושבים וכוחות ההצלה שהגיעו לשכונת שפרינצק בעיר הבחינו ברכב תקוע כשהוא הפוך בסחף של המים. הצוותים החלו בחיפושים ולאחר דקות ארוכות גילו את גופתו של הגבר. פרמדיקים של מד"א שהיו במקום העניקו לו טיפול רפואי שכלל פעולות החייאה, אך נאלצו לקבוע את מותו.

מוטי בן שבת שטבע בהסעות בנהריה

"הגענו עם הניידת טיפול נמרץ לחוף סמוך למרינה, כ-100 מטר צפונית לשפך נחל הגעתון על קו המים ראינו את הגבר שהיה מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה", סיפר פרמדיק מד"א ערן פרידלנדר. "הים היה מאוד סוער וכמויות גדולות מאוד של מים זרמו סביבנו, הוצאנו אותו מהחוף בעזרת אלונקת שדה תוך כדי ביצוע פעולות החייאה לניידת טיפול נמרץ שם המשכנו בטיפול הרפואי שכלל הנשמות, עיסויים ומתן תרופות אבל לצערנו בסופן נאלצנו לקבוע את מותו".

הרכב של הצעיר מנהריה
הרכב של הצעיר מנהריה | צילום: נועם פלקאסא/TPS

קרובת משפחתו של בן שבת ז"ל, המתגוררת בסמוך אליו, סיפרה: "הוא תמיד היה איש חסד שרצה לעזור, המעשה שהוא עשה ממש מאפיין את מה שהוא היה". קרובת המשפחה הוסיפה: "יש פה בעיה בתשתיות אבל זה אסון טבע שלדעתי נהריה מעולם לא ראתה".

הרב רפאל חי ביטון מנהריה סיפר כי מוטי התפלל בבית כנסת והיה "בחור מיוחד שתמיד היה קופץ לעזרה מהראשונים שקופצים לעזרה לכל דבר". הרב הוסיף: "המקרה של המשפחה שנתקעו עם הרכב היה סמוך לביתו הוא הראשון שקפץ יחד עם שכן הצליחו לחלץ את המשפחה היה חשש שיש תינוק באותו. הוא ראה כיסא תינוק, הוא רצה לחלץ את התינוק ואיכשהו נסחף עם המים. יכול להיות שהוא קיבל איזו מכה מהטרקטור הוא מעד ואחר כך לא ראו אותו".

אין ספק שזה מחדל גדול של הרבה אנשים שעומדים מאחורי הדבר הזה. הייתי שם באותם רגעים ואני מאמין שהיה אפשר למנוע את האסון.

דובר מד"א זכי הלר עדכן על ההיערכות למזג האוויר הסוער. "אנחנו נמצאים בהיערכות מיוחדת, תגברנו את מוקדי החירום שלנו על מנת שנוכל להמשיך להעניק מענה כמו בשגרה", סיפר. קיבלנו כבר עשרות שיחות מאנשים בעיקר בצפון הארץ. אנשים שנתקעו בפקקים, יולדת שנתקעה שעה ארוכה ברכב אחרי ירידת מים. בגלל הצפה הם לא יכלו להתקדם עם הרכב. יש רכבים מיוחדים של מד"א, הגיע אליה ג'יפבולנס שיכל להעביר אותה מהרכב לג'יפ והיא הצליחה ללדת בבית החולים".

הגשם התחיל הבוקר באזור חיפה והקריות ואט אט הצפין לאזור נהריה. בשל החמרה משמעותית במזג האוויר עיריית נהריה הפצירה בתושבים שלא לצאת מהבתים. ישנה חסימה של רחובות רבים בעיר וצוותי העירייה בשיתוף כוחות הביטחון וההצלה פועלים בשטח. גן הילדים בשכונת שפרינצק שבעיר הוצף לחלוטין וחולצו משם 15 ילדים וכל צוות הגן ללא פגע. המחולצים הועברו לאיזור בטוח.

מספר צירים באזור חיפה והקריות נסגרו על ידי המשטרה למען בטחון הציבור, ויחד עם כבאות והצלה מחלצים מספר אזרחים שנתקעו עם רכבם במקום. בכביש הבין-עירוני 85, צומת כרמיאל מזרח לכיוון מערב, נחסמה התנועה בעקבות הצפה על הנתיב השמאלי. בכביש 22 בין קריית אתא לצומת וולקן, נחל גדורה עולה על גדותיו והמים מתחילים לזרום לכיוון מפעלים באיזור.

לאור מערכת מזג אוויר חורפית אשר מלווה במפגעים מסכני חיים שטפונות והצפות המשטרה מבקשת מהציבור להיות קשוב להנחיות מצילות חיים שמופצות על ידה באמצעי התקשורת השונים. "על הנהגים להתאים את מהירות הנהיגה לתנאי הדרך ולהימנע מכניסה אל מוקדי שטפונות והצפות מסכני חיים", נמסר.