לירון פונדיק, תלמידת כיתה ט' מחיפה, סיפרה כי בית הספר "לאו בק" שבו היא לומדת החליט כי היא לא יכולה לצאת למשלחת בגרמניה - רק כי היא נמצאת על הרצף האוטיסטי. בינתיים בית הספר פתח קבוצת וואטסאפ ולא צירף את לירון ואתמול החלה הפעילות לקראת המשלחת בלעדיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לירון היא תלמידה מצטיינת שעברה את המיונים למשלחת בהצלחה. "יש לי התנהגות טובה מאוד כמו שהם רוצים, אני בהקבצה א' ויש לי ציונים טובים. אני חושבת שהם שלא צריכים לסרב לי רק בגלל שיש לי אוטיזם - זאת אפליה", אמרה לירון בכאב והוסיפה: "מה זה אומר על בית הספר? מה זה אומר על החברה שלנו?".

במהלך המשלחת אמורים התלמידים להתארח אצל משםחות מקומיות ובבית הספר הסבירו את הסירוב בכך שלא נעים להם להטריח משפחות גרמניות עם ילדה אוטיסטית. הם לא ניסו לשאול את המשפחות האם יסכימו לארח את לירון או הציעו לצרף אליה עוד תלמיד - אלא בחרו להקשות.

"מה, היא תדביק אותם באוטיזם?"

שי פונדיק, אביה של לירון, סיפר בצער: "קיבלתי טלפון ממנהל החטיבה והוא אמיר לי: 'החלטנו שזה לא נכון שהיא תיסע'. שאלתי מי החליט ועל סמך מה והוא אמר לי שהוא החליט".

אביה סיפר כי לאחר שהם התעקשו הוא קיבל טלפון נוסף ממנהל החטיבה שאמר כי בעקבות הלחץ של ההורים לירון תיסע - אך בתנאים של בית הספר. כחלק מהתנאים הוריה של לירון יצטרכו לישון איתה במלון בברלין, במקביל למשלחת, יבזמן ששאר התלמידים ישנו אצל משפחות גרמניות כמו כולם. "הם אמרו שצריך להיות פייר עם המשפחות המארחות. אז שאלתי: 'מה זאת אומרת פייר עם המשפחות המארחות? מה, היא תדביק אותם באוטיזם?'".

"נשבר הלב לראות אותה בימים האחרונים"

לירון ביקשה לפחות להתארח לכמה שעות אצל משפחה גרמנית, אבל גם לזה בית הספר לא הסכים. בתגובה סיפרה לירון: "כל היופי זה להכיר את התרבות שם, לא נותנים לי לעשות את זה כי אני אוטיסטית".

אימה של לירון, טלי, סיפרה כי מילדה עם ביטחון עצמי ורפון להשתלב לירון הגיעה למצב של ייאוש. "פשוט נשבר הלב לראות אותה בימים האחרונים. חינכנו אותה שהשמיים הם הגבול ושהיא יכולה לעשות מה שהיא רוצה, שהכל פתוח, שתמיד נהיה שם ויהיו לה אנשים טובים שיסייעו לה במה שהיא תצטרך ופתאום הכל הולך וסוגר", הוסיפה.

ממשרד החינוך נמסר: הערב התקיימה הפגישה של ההורים עם המפקחת ומנהל בית הספר והם יעשו הכל כדי שהיא תצא עם המשלחת.