ההתקהלות, הזעם והדיון: בני אדם רבים יצאו היום (שבת) לבלות בפארק הירקון ובטיילת תל אביב – זאת חרף ההנחיות הברורות לפיהן אין לצאת מהבתים מלבד לצרכים חיוניים ומקרי חירום. בכיכר רבין בתל אביב פוזרה התקהלות וגם ברמת גן דווח על מספר מקרים, ובמשרד הבריאות הגיבו בזעם לתיעודים והדגישו כי אם הציבור לא יענה להנחיות. לא יהיה מנוס מלהחמיר את הצעדים. ראש הממשלה יקיים בקרוב שיחה עם מנכ"ל משרד הבריאות כדי לחדד הנחיות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשטרה אומרים, בעקבות התיעודים, כי ברוב הארץ הציבור התנהג לפי ההנחיות. גם בתיעוד מהטיילת, מדובר בעיקר באנשים שרצו בקבוצות קטנות על פי המותר ולא בהתקהלות אסורה. מה שבעיקר מטריד את בכירי משרד הבריאות הן התמונות מפארק הירקון שבהן רואים הרבה ילדים משחקים ביחד, ובשלב זה פחות מוטרדים במשרד מאנשים שרצים בזוגות בחוף הים.

גורמים שמתווים את המדיניות אומרים שעדיין לא ניתן לאכוף את התקנות החדשות כי הן טרם נכנסו לרשומות, מה שיקרה רק הלילה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יקיים הערב הערכת מצב עם מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ביחד הם ידונו איך לחדד את ההנחיות לציבור שיבהירו את נושא היציאה ההמונית לפארקים.

בר סימן טוב כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אנחנו מקבלים דיווחים על כך שמזג האוויר היפה הוציא אנשים לרחובות. זו סכנה גדולה שתבטל את האפקטיביות של כל המאמצים שלנו. בבקשה תחזרו הביתה. זו הדרך היחידה לשלוט על התחלואה".

עוד נמסר: "משרד הבריאות מנחה את הציבור להשאר בבית- מזג האוויר היפה הוא לא סיבה לצאת החוצה". בר סימן טוב הדגיש: "אל תצאו מהבית. הקפידו על ההנחיות של משרד הבריאות, אחרת נמצא את עצמנו בהתפרצות משמעותית. אני מבקש מהציבור להשאר בבית, מי שיצא - נא לחזור הביתה".

"ההפרות מסכנות את חיי כולנו"

מעיריית תל אביב נמסר: "בהמשך לדיווחים על התקהלות והתגודדות במהלך השבת בפארקים ובחוף הים, עיריית תל אביב-יפו שבה וחוזרת כי היא מצפה מכלל הציבור לגלות אחריות אישית וציבורית ולהפסיק לאלתר כל התקהלות או יציאה מהבית שלא לצורך".

עוד הדגישו: "עיריית תל אביב- יפו פועלת לאורך כל משבר הקורונה על פי הנחיות משרד הבריאות. עד לרגע זה המשרד טרם הוציא הנחייה המורה על סגירת פארקים אלא על פיזור התקהלויות בלבד. עוד טרם שהתקבלה הנחיייה זו הורה ראש העירייה לפקחים ולצוותו הסיירת לביטחון עירוני סל"ע להפציר באנשים שלא להתקהל". כמו כן נמסר כי העירייה ביצעה ניקיון וחיטוי ברוב הגינות בעיר ואת חלקן חסמה עם סרט סימון.

בפוסט שפרסם ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן טען ראש העיר כי נצפו הפרות של תקנות החירום במהלך כל השבת בעיקר בפארקים. לפי הודעת שאמה הכהן, בעירייה פנו לבכירים במשטרה בבקשה להפעיל אכיפה באופן מידי: "בסופו של יום, ההפרות מסכנות את חיי כולנו".

ראש העיר הבהיר כי אם התושבים לא יישמעו להנחיות, הפארקים ייסגרו: "זה יעלה לקופה הציבורית לא מעט ובעיקר ימנע מתושבים שכן מקפידים לבלות בפארקים בהתאם להוראות החירום, אבל חוסר אחריות של הציבור בשילוב חוסר יכולת לאכוף לא יותיר ברירה". השיטור העירוני בעיר גבעתיים פעל היום כדי למנוע התפשטות בכך שפיזר אזרחים מגינות ופארקים וחסם כניסה למוקדי פעילות.

אלו ההנחיות שאושרו על ידי הממשלה ונכנסו לתוקפן

לפי תקנות החירום, שאושרו בממשלה השבוע, מותר לצאת מהבית אך ורק לעבודה שהוגדרה חיונית, לקניות חיוניות, לטיפולים חיוניים, להפגנות או לסיוע לבן או בת משפחה קרובים.

יציאה החוצה לצורך התאווררות מותרת לזמן קצר בלבד ובמקום הסמוך לבית, כאשר חל איסור על התקהלות של יותר מעשרה אנשים.

בנוסף, מספר העובדים במגזר העסקי והציבורי יצומצם החל ממחר ל-30% בלבד, למעט בעסקים המוגדרים חיוניים. המגזר הממשלתי יעבור למתכונת חירום, במסגרתה תתאפשר אספקת שירותים חיוניים בלבד.

משה נוסבאום, יואב אבן ועמליה דואק השתתפו בהכנת הידיעה.