המשטרה עצרה הלילה (בין שבת לראשון) את הרב אליעזר ברלנד ורעייתו בירושלים. בנוסף, מספר בכירים נוספים מקהילת "שובו בנים" נעצרו. בזמן המעצרים התפתחו עימותים אלימים בין חסידי הרב לבין כוחות המשטרה שהגיעו למקום, והמתפרעים יידו אבנים לעבר השוטרים - כתוצאה מכך שניים מהם נפצעו. בהמשך היום חלק מהעצורים יובאו לדיון בעניינם בבית משפט השלום בירושלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסביבתו של ברלנד סבורים כי המעצרים הבוקר התאפשרו לאחר שאחד ממקורביו, שנמנה אף הוא עם החשודים בפרשה, חתם על הסכם עם המשטרה והפליל את הרב ואת העצורים האחרים.

בהודעה מטעם המשטרה, נכתב כי "במהלך החודשים האחרונים משטרת ישראל מנהלת חקירה סמויה בחשד לעבירות עושק, קבלת דבר במרמה ועבירות מס חמורות שבוצעו, על פי החשד, לאורך מספר שנים על ידי  החשודים. בתום חקירה סמויה, פשטו בשעות הבוקר המוקדמות כוחות המשטרה על בתיהם של 6 חשודים בני , שנעצרו בחשד לעבירות עושק, קבלת דבר במרמה ועבירות מס". 

מעצר הרב ברלנד (צילום: דוברות המשטרה)
הפשיטה המשטרתית הלילה | צילום: דוברות המשטרה

עוד נמסר מהמשטרה כי במהלך החקירה הצליחו החוקרים לפענח את דפוס הפעולה של החשודים, לפיו לכל אחד מהם היה תפקיד מוגדר בהיררכיה. בהודעת המשטרה נכתב כי החקירה התמקדה בשני מישורים עיקריים: המישור הפלילי והמישור הכלכלי.

במישור הפלילי, אספו החוקרים שלל ראיות ועדויות נגד החשודים שפעלו, על פי החשד, "תוך ניצול ציני ואכזרי של מאות אזרחים ובני משפחותיהם, שהיו ככל הנראה בשעתם הקשה ביותר, ודרשו מהם עשרות אלפי שקלים בעבור ברכות ומרפא".

במישור הכלכלי, הצליחו חוקרי המשטרה בשיתוף עם פקיד שומה חקירות ירושלים ברשות המיסים והמוסד לביטוח הלאומי, לחשוף תשתית לביצוע מגוון עבירות של הלבנת הון, השמטת הכנסות ועבירות מס בשווי מאות מיליוני שקלים, שעל פי החשד הלבינו החשודים באמצעות שימוש בעשרות חשבונות בנק. 

"אנו מתכוונים לפעול בכלל האמצעים העומדים לרשותנו, על מנת להגיע לזהויותיהם של הפורעים ולהביאם לדין בגין מעשיהם", מסרו במשטרה וקראו לציבור להגיע לתחנת המשטרה ולמסור עדויות נוספות במידת הצורך. 

פרקליטתו של הרב ברלנד,עו"ד רותם טובול, מסרה לחדשות 12: "לא הופתענו מהחשדות שמייחסים לחשודים. אני מאמינה שכשם שבית המשפט שחרר את העצורים אז - כך יקרה גם עכשיו". 

בחודש דצמבר 2019  שודר ב"מהדורה המרכזית" תחקיר שחשף כיצד נהג הרב ברלנד להגיע לבתי חולים ברחבי הארץ ולהציע לקרובי משפחתם של חולים סופניים ברכות לריפוי - בתמורה לסכומי כסף גדולים. זמן קצר אחרי שידור הכתבה הגיעו למערכת החדשות פניות רבות נוספות של אנשים שהבינו שגם הם נפלו קורבן לסחיטה הרגשית. 

בתחקיר נחשף כיצד נהג הרב ברלנד להגיע לבתי החולים השונים ברחבי הארץ כשהוא מלווה בילדים קטנים - במטרה להגדיל את ההכנסות. עוד נחשף סרטון התדמית של ישיבת "שובו בנים" שבתחילתו הוצגו מספרי טלפון ליצירת קשר עם "מוקד הישועות", ובהמשך – אוסף תמונות מביקוריו של הרב בבתי החולים.