לפני כ-5 שנים התחילו בחברת המוניות גט טקסי להציע שירות ייעודי לתושבי ירושלים: גט טקסי מהדרין, שמציע להזמין מונית שומרת שבת, כלומר מונית שהנהג בה מתחייב לא לנסוע בשבת. אלא שתביעת ענק שהוגשה לאחרונה נגד החברה טוענת כי מדובר במסווה שנועד להבטיח שירות של נהגי מוניות יהודים בלבד, ולא ערבים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תיעוד ממצלמה נסתרת שצורף לתביעה מוכיח, לכאורה, ששירות המהדרין של החברה לא מוצע מטעמים דתיים. בתיעוד ניתן לראות נציג של גט שאחראי על גיוס נהגים לשירות המהדרין בירושלים מסביר לחוקר הפרטי: "אני אגלה לך משהו, סוד: גט מהדרין זה לא בשביל הדתיים, זה בשביל שלא רוצים נהג ערבי. הבת שלי היום רוצה לנסוע - אני מזמין לה גט מהדרין. לא אכפת לה אם דתי או לא דתי, היא רוצה נהג יהודי. עכשיו, אני לא יכול לכתוב 'אני רוצה נהג יהודי'. יש לי פה 1,500 נהגים ערבים, אפילו אחד מהם לא מהדרין. אחד לא יהיה". 

עו"ד אסף פינק, מגיש התביעה הייצוגית נגד גט טקסי, הסביר: "אדרבא, אם הייתה כוונה דתית והלכתית בדבר הזה, היו צריכים לוודא שדווקא נהגים ערבים יספקו שירות של מוניות מהדרין. כי ידוע שאם אתה חושש מלחלל שבת, אתה מעדיף לקחת עזרה של גוי של שבת, שהוא לא מצווה על הלכות שבת ולהשתמש בו כדי שאתה כיהודי לא תחלל שבת".

לדברי עו"ד אורלי ארז לחובסקי מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה מדובר ב"הצעת שירות גזעני בקנה מידה מאוד נרחב על ידי חברה שהיא בעצם חברת המוניות הגדולה בישראל היום, שנותנת שירות למאות אלפי תושבים רק בירושלים". 

התביעה שהוגשה נגד החברה דורשת פיצוי כספי ל-940 נהגיי מוניות ערבים שפועלים באזור ירושלים, ופיצוי שמוערך ב-1,500 שקלים לכל נוסע שירגיש שנפגע גם הוא מהאפליה. סך הפיצוי הנטען עשוי להגיע ליותר מ-200 מיליון שקלים. 

מגט טקסי נמסר בתגובה: "גט מספקת את שירותיה לכלל נהגי המוניות ולכלל המשתמשים. היא מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה. לעניין גט מהדרין - כל נהג מונית שמעוניין להימנות על צי זה, כולל נהג שאינו יהודי,
יכול להצטרף אליו, ובלבד שיצהיר כי המונית אינה נוסעת בשבת ובמועדי ישראל".