רק אירוני ששבועיים לפני הבחירות דווקא נפתלי בנט, שרץ על הטיקט הימני, הוא זה שחתום על הקבורה הסופית של מדיניות הימין - זו שעומדת חזק מול הטרור, מחזירה מכה שבעתיים ולא נכנעת, זו שיודעת להשיב תשובה ציונית הולמת לכל רקטה או בלון. אחרי 11 שנים של שלטון נתניהו כבר ברור שהמדיניות הזו לא מחזיקה מים ועכשיו, כשנפתלי בנט יושב על כיסא הביטחון, מתברר שגם הרטוריקה שנשארה מתרסקת ברגע שמתיישבים בקומה ה-14 בקריה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אפשר היה לחשוב שזה מקרי, אבל זה קרה לנתניהו ב-2009, כשהכריז שהוא זה שימוטט את החמאס וכבר 13 שנה מחזיק אותו בחיים. זה קרה כמובן לשר הביטחון הקודם ליברמן עם ה-"48 השעות" המפורסמות שהוא הקציב להנייה, ועכשיו זה קורה גם לבנט שלפני מינויו הכריז על  "מדיניות קבועה של כיסוח הדשא", "ריסוק החמאס עד הכרעתו".

הנה גם הוא, למרות שרק ביום שבת באולפן "פגוש את העיתונות" הכריז על גישה של "שכר ועונש" להגדרתו, הולך בסוף להסדרה. ואל תבינו אותי לא נכון - טוב שהולכים להסדרה, כי במציאות הנוכחית אין פתרון אחר ובטח שאין היגיון להפעיל M16 מול כל בלון, כמו שהכריז השר.

שר הביטחון נפתלי בנט
כשר ביטחון הדברים כנראה נראים אחרת. ארכיון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

הבעיה היא שהם מתעקשים, גם בנט כמו ליברמן וכמו נתניהו, להמשיך להפריח את אותן סיסמאות חלולות, להשתמש באותה רטוריקה, ורגע אחר כך להפעיל מדיניות אחרת לגמרי. אז הנה, רגע לפני הבחירות, אפשר לראות שהסיסמאות האלו כנראה טובות בקלפי אבל לא מחזיקות מים, ואולי הגיע הזמן שהם יקומו ביושר ויודו בטעותם?

לצערנו הם מנסים לאחוז את החבל בשני קצותיו - מצד אחד ליישם את המדיניות השקולה וההגיונית יותר, מצד שני להמשיך להכות בחזה ולהצטייר כימין חזק, בעת שברור שמה שמביא את השקט והביטחון זה לא הסיסמאות אלא המדיניות שנהוגה בפועל.

ליברמן בישיבת סיעת ״ישראל ביתנו״
"48 שעות להנייה"? עוד הבטחה שלא מומשה. ארכיון | צילום: החדשות 12

אבל לכאורה רק להם מותר - אם מישהו אחר במרכז או בשמאל היה מיישם את המדיניות הזו היו צועקים לו "חלש, נכנע לטרור". ולא רק בשמאל, את הפרקטיקה הזו מרגיש על בשרו כל מי שנושא בתפקיד ומוצא לצידו בשולחן הקבינט שרים משוחררים מאחריות שקורצים לבוחרים מימין. כך ליברמן תקף את שר הביטחון בוגי יעלון בצוק איתן, רק כדי לפגוש את זה אחר כך - כשהוא הפך לשר ביטחון ובנט תקף אותו מימין בקבינט.

בזכות העובדה שהממשלה הזו היא הימנית ביותר, עם שר הביטחון הימני ביותר, הם יכולים לעשות הכול להגיע לרגיעה למרות הבלונים ולמרות הרקטות. אולי צריך לברך אותם על המעשה, אבל באותה עת לבקש מהם להפסיק "לעבוד עלינו" עם סיסמאות ורטוריקה שמתנפצת על סלעי המציאות. כמו שאמר מנהיג אחר של הימין שלדבריו "התפכח" - דברים שרואים מכאן לא רואים משם - את זה  צריך לזכור גם כשהולכים לקלפי.