אלבומי המשפחה הישנים מתעוררים לחיים: חברת ההיי-טק הישראלית MyHeritage השיקה יישום חדשני המאפשר להמיר תוך מספר שניות תמונות ישנות בשחור לבן לצבעוניות באיכות חסרת תקדים. זאת על ידי טכנולוגיה מתקדמת מבוססת בינה מלאכותית, המזהה את הצבעים המקוריים. להדגמת יכולות הטכנולוגיה, הומרו צילומי מנהיגים ואירועים שמעולם לא ראינו בצבע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הכלי מאפשר לשחזר תמונות של בני הדורות הקודמים במשפחה בצבעי הבגדים אותם לבשו כשהצטלמו וליהנות ממראה הנוף הטבעי. ניתן לשחזר באמצעותו בקלות רבה גם תמונות היסטוריות שאותן עד היום מעולם לא ראינו בצבע.

הסטרטאפ הישראלי שמעניק צבע לצילומים היסטוריים
לוחם בבריגדה היהודית בזמן מלחמת העולם השנייה | צילום: MyHeritage
הסטרטאפ הישראלי שמעניק צבע לצילומים היסטוריים
ילדות במעברה | צילום: MyHeritage

להשקת היישום החדש קדם הליך פיתוח מורכב שכלל המרת מיליוני תמונות ישנות לצבעוניות. הטכנולוגיה החדשה נבחנה באמצעות מיליוני תמונות כדי להשיג דיוק מקסימלי בשחזור הצבעים המקוריים. התמונות המקוריות המומרות נשמרות אף הן ללא שינוי, כך שניתן להשוות בין התמונות בשחור לבן לתמונות בצבע ולהתרשם ממידת הדיוק בתהליך הצביעה.

הכרזת העצמאות בצבע
הכרזת העצמאות מתעוררת לחיים | צילום: MyHeritage
בינה מלאכותית מחזירה צבע לתמונות ישנות
בינה מלאכותית מחזירה צבע לתמונות ישנות

טכנולוגיית צביעת התמונות נמצאת תחת רישיון של חברת DeOldify, שנוסדה על ידי מהנדסי התוכנה ג'ייסון אנטיק ודנה קלי. גרסה מוקדמת של הטכנולוגיה נתרמה על ידי אנטיק לרשות הרבים בנובמבר 2018. אנטיק וקליי עדכנו שוב את הטכנולוגיה במאי 2019, ומאז המשיכו לשפר אותה לצורך שימוש מסחרי.

בינה מלאכותית מחזירה צבע לתמונות ישנות
בינה מלאכותית מחזירה צבע לתמונות ישנות

גלעד יפת, מייסד ומנכ"ל MyHeritage, התנסה בהמרת תמונות משפחתו לצבע: "בנימה אישית, היה זה תהליך מרגש עבורי לראות את סבי וסבתי ואת הוריהם לובשים צבע מול עיני. כל קרובי המשפחה שלי שעמם שיתפתי את התמונות התרגשו אף הם, מבוגרים וצעירים כאחד. זהו תהליך שמשנה את האופן בו אנו רואים אבותינו. לפתע אנו רואים את אבותינו מתעוררים לחיים. אני מאמין שמיליוני אנשים יבינו כמה כיף ומהנה יכולה להיות ההיסטוריה המשפחתית של כולנו".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il