במהלך השבועות האחרונים מתמודדים בעלי עסקים רבים בישראל עם המשבר הכלכלי שפוקד את המשק כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה. רבים מבעלי העסקים לא עובדים כבר תקופה ממושכת, בזמן שהחובות - רק הולכים ונערמים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני מעריך שההפסד שלי בשבועיים האחרונים הוא סביבות ה-30, 40 אלף שקל", סיפר אסף קורן, בעל עסק לציורי שמן. "זה שם אותי במצב שאני מתקשר ומתחנן על חיי, אני מתחנן על נפשי שיבינו שממצב נורמטיבי אנחנו עוברים לאפס הכנסה", סיפר.
 
גם על ענף הקוסמטיקה לא פסח המשבר הכלכלי: "המצב שלי כרגע הוא הפסקת עבודה טוטאלית", סיפרה אוסנת ווויספלד, בעלת עסק לקוסמטיקה. "ענף הקוסמטיקה נמצא בדום, אף אחד לא אמר לי שאת עכשיו בצו הפסקת עבודה, אין לך לקוחות ואין לך הכנסה - אז עכשיו תעצרי את התשלומים ואנחנו נוותר לך עליהם".

נכון לשלב זה, כ-475 אלף בעלי עסקים ועצמאים מחכים לפרסום תכנית הסיוע הכלכלי על ידי הממשלה. עד עכשיו, הובטח מענק של עד 6,000 שקלים למי שהמחזור שלו מגיע עד 300 אלף שקלים – בנוסף לדחייה של חודש בחלק מהתשלומים. "זה אפילו לא רבע מההוצאות השוטפות שלנו, ואני די סקפטי שהממשלה תסייע לנו" אמר נאור סקה, בעל מספרה. "ברגע שההכנסות הן אפס - אין לך אפילו לחם להביא הביתה".

הדאגה שמביעים בעלי העסקים מגיעה על רקע הבטחתו של ראש הממשלה לסייע לאותם בעלי עסק, לעצמאים ולדורשי האבטלה החדשים – זאת למרות שעד שלב זה לא נמצא פתרון לבעיה, שנראית שרק הולכת ומחמירה.

 

.