המשטרה ומשרד הבריאות מנהלים קרב האשמות על רקע מותו של חאמד סלאמה בן ה-24 מקלאנסווה, העצור שנהרג היום (שישי) לאחר שהותקף על-ידי עצור אחר בבית החולים הפסיכיאטרי "לב השרון" בפרדסיה. בזמן שבמשטרה טוענים כי האבטחה והשמירה על העצורים היא באחריות בית החולים, במשרד הבריאות טוענים: "בית חולים לא יכול לשמש כבית סוהר".

שני העצורים נשלחו להסתכלות בבית החולים הפסיכיאטרי. לאחר שהוחלט כי אין מסוכנות לגביהם שניהם שהו באותו חדר ושם, על פי החשד ומסיבה לא ברורה, התוקף בן ה-35 חנק את המנוח וגרם למותו. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות המקרה. התוקף שהה במעצר לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בגין הצתה בשומרון.

"בית חולים לא יכול לשמש בית סוהר"

גורם בכיר במשרד הבריאות אמר לחדשות 12: "בית חולים לא יכול לשמש בית סוהר. הם היו בחלופת מעצר. וצריך פה הסדרה של הנושא האחיות צריכה להיות של השב"ס בהיבט של חלופת מעצר".

ד״ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בהסתדרות הרפואית אמר כי "מדובר באירוע טראגי וכואב. הטרגדיה היא תוצאה של מחסור חמור בכח אדם במחלקות הפסיכיאטריות".

איגוד הפסיכיאטריה, בראשות ד״ר צבי פישל התייחס גם הוא לאירוע הטראגי: "אנו משתתפים בצער המשפחה על מות יקירם, מדובר באירוע קשה וכואב ביותר".

"לצערנו הטרגדיה היא תוצאה של הזנחה מתמשכת של מערך בריאות הנפש. אנו מתריעים מזה זמן רב על האפליה הבלתי נסבלת בין הרפואה הפסיכיאטרית לבין יתר תחומי הרפואה. ההזנחה והאפליה מובילות לתוצאה עגומה של אלימות הגואה במחלקות הפסיכיאטריות הסגורות".

באיגוד הפסיכיאטריה קראו לשר הבריאות וראש הממשלה נתניהו ולסגן שר הבריאות יעקב ליצמן להוביל דיון חירום בממשלה כבר ביום ראשון הקרוב. "אנו מצפים כי מנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, יתעשת במהרה ויקצה באופן מיידי את מלוא המשאבים כדי למנוע ככל האפשר את אירועי האלימות הבאים בין חולים ובין חולים כלפי אנשי צוות".

מיכל צ'ין השתתפה בהכנת הידיעה